wielkość liter: A A
Słuchaj Radia Egida

Biżuteria z modeliny - tutorial cz.1

Już ponad rok temu moim sercem zawładnęła modelina. Początkowo, jedynie podziwiałam prace innych ludzi, z czasem zapragnęłam sama tworzyć biżuteryjne cuda. Zaczynałam od prostych rzeczy, często pomysłów innych ludzi, które modyfikowałam do własnych potrzeb. Z czasem zaczęłam poświęcać modelinie coraz więcej czasu i pracy, kupowałam coraz bardziej profesjonalne materiały, uczyłam się nowych technik i sztuczek. W pewnym momencie wykonywanie biżuterii z modeliny stało się pasją, którą pragnę udoskonalać i rozwijać. Nie jestem mistrzem rękodzieła, wciąż się uczę, ale to właśnie te niewielkie, a systematyczne postępy dają mi tyle radości.
Mam nadzieję, że moją krótką instrukcją „zrób to sam” zachęcę kogoś do wykonania prostej biżuterii, którą można zachować dla siebie lub podarować jako oryginalny prezent.
Do dzieła!

Przygotuj:

• Modelinę w dowolnym kolorze.
  • Narzędzia pokazane na zdjęciu (znajdziesz je w skrzynce na narzędzia każdego ojca)
  • Skalpel lub połówkę żyletki
  • Rękawiczki jednorazowe
  • Specjalny lakier do nabłyszczania wypieczonej modeliny ( nie jest konieczny) i pędzelek
  • Bigle i szpilki ( te materiały możesz kupić w sklepach internetowych. Bigle można wyciągnąć z nienoszonych kolczyków, szpilki zastąpić zwykłą, długą szpilką)

Zaczynamy nasze rękodzieło:

1. Przygotuj miejsce pracy, upewnij się że jest czyste, a modelina i skalpel/ żyletka niczego nie zniszczą.

2. Załóż rękawiczki.

3. Przygotowaną modelinę podziel na dwie równe części.

4. Pierwszą z nich rozwałkuj, potnij na mniejsze kawałki, a każdy z nich ugnieć w kulkę.

5. Kulki po kolei zgniataj na bardzo płaskie placki. Pierwszy z nich zroluj

6. Doklejaj placki, tak aby przypominały płatki. Dla lepszego efektu możesz powyginać niektóre z nich- będą wyglądały bardziej naturalnie.

7. Powtórz czynności 4-6 z użyciem drugiego kawałka modeliny.

Przy tych czynnościach powstał „ogon”, który trzeba teraz odciąć. Należy robić to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić płatków.

8. Weź skalpel i powoli, obracając róże odcinaj nadmiar modeliny.

9. Rozrobiona modelina jest bardzo miękka, aby ją utwardzić należy włożyć do lodówki na 10 min.

10. Po wyciągnięciu przekłuwamy różę szpilką, mniej więcej w połowie jej grubości. Należy robić to ostrożnie, żeby nie zgnieść płatków.

11. Wkładamy róże do piekarnika (ułożone na tacce przykrytej folią aluminiową) na 15-20 minut i temperaturę 110 stopni.

12. Po wyjęciu z piekarnika modelina nadal jest miękka i bardzo gorąca! Nie należy jej wtedy dotykać- możną uszkodzić ją i siebie. Po około 10 minutach stygnie i twardnieje. Nie wolno przyśpieszać tego procesu poprzez zalewanie jej zimną wodą. Może to powodować osłabienie modeliny- będzie bardziej krucha, płatki mogą się łamać.

13. W wypieczonej róży odcinamy nadmiar szpilki, a to co zostało zaginamy, tak aby możliwe było założenie bigla.

14. Odginamy oczko w biglu, tak aby zamontować go przy róży.

15. Ja dla wykończenia zawsze maluję modelinę specjalnym lakierem, który nadaje jej połysk. Nakładam go pędzelkiem i zostawiam na 3h do wyschnięcia.

Po tym czasie kolczyki gotowe!

Dodatkowa informacja o materiałach:
Początkującym polecam zwykłą, szkolną modelinę- jest tania więc dobra na początek, kiedy eksperymentujemy. Dla bardziej zaawansowanych modelinę FIMO. Jest droga, ale daje cudowny efekt.
Zamiast lakieru specjalnego można użyć zwykłego lakieru bezbarwnego do paznokci. Niestety zdarza się, że z czasem żółknie i się łuszczy.
Wbrew pozorom róże nie musza być nudne!
Dla przykładu kilka prac z różną kombinacją tych modelinowych kwiatów.