Urodzony 22 lipca 1955 w Stalinogrodzie (wcześniej i teraz: Katowice), dziennikarz i felietonista. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego z roku 1979. W latach 80-tych za publikacje w oficjalnym „Przeglądzie Tygodniowym” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych: był to jedyny przypadek, kiedy prasa „reżimowa” spotkała się z uznaniem „podziemia”. Od 1989 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, gdzie popularność zyskały jego krótkie felietony. W rankingu najlepszych felietonistów ogłoszonym przez miesięcznik „Press” w roku 2011 zajął drugie miejsce za Danielem Passentem, a przed Jerzym Pilchem i Rafałem Ziemkiewiczem.

Autor m. in. książek „Przewodnik po Polsce” (1991), „Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok” (2005), „Poczet królów polskich” (2007). Współautor (wraz z Iloną Morżoł) książki „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL”. W stacji telewizyjnej „Kino Polska” był autorem cyklu „Na przełaj przez PRL”, w którym komentował kroniki filmowe z tego okresu.

W tym roku ukazują się rozmowy Michała Ogórka z profesorem Jerzym Bralczykiem „Kiełbasa i sznurek” oraz album „Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL” ze zdjęciami Zenona Żyburtowicza. 

 

Typ: 
2
Zdjęcia osoby: 

Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.