O Erazmie - patronie programu studenckich wymian oraz o tym, co warto zobaczyć w Holandii

Dla chcącego nie ma nic trudnego”

czyli o Erazmie- patronie programu studenckich wymian

oraz o tym, co warto zobaczyć w Holandii

Jeden z najbardziej znanych programów wymiany studentów (ERASMUS) swoją nazwę zawdzięcza Erazmowi z Rotterdamu. Czy zastanawiałeś się, kim tak właściwie był Erazm oraz jakie atrakcje kryje w sobie Rotterdam - miasto, w którym się urodził oraz Holandia -kraj, z którego pochodził?

Erazm z Rotterdamu był filozofem, filologiem, teologiem, pisarzem epoki odrodzenia oraz jednym z najwybitniejszych przedstawicieli humanizmu chrześcijańskiego. Jako renesansowy myśliciel wydał krytyczne tłumaczenie Nowego Testamentu oraz występował przeciwko średniowiecznej scholastyce. Był człowiekiem wybitnym i mądrym, kształcił się bowiem w wielu uczelniach całej Europy, dlatego nie bez przyczyny program wymiany studentów nazwano jego imieniem.

W Rotterdamie nie może zabraknąć pomnika słynnego filozofa, który z dużym skupieniem spogląda znad książki w kierunku kościoła św. Wawrzyńca, najważniejszej gotyckiej świątyni w mieście (z jej wieży można spojrzeć na całe miasto).

Obecnie, z XVwiecznego Rotterdamu nie pozostało wiele. Oprócz kościoła św. Wawrzyńca moim zdaniem tylko port (największy w Europie, bo rozciągający się na 40km) oddaje klimat hrabstwa Holandii, w którym urodził się uczony.

W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone nalotem dywanowym i dziś emanuje nowoczesnością.

W Rotterdamie nie może też zabraknąć mostu nazwanego na cześć myśliciela, Uniwersytetu pod jego patronatem oraz wielu innych miejsc nazwanych jego imieniem.

Klimat prawdziwej Holandii można poczuć w Amsterdamie i Hadze. Jednak osobom, którym tłum nie pozwala na rozkoszowanie się urokami miasta, polecam mniejsze holenderskie miasteczka- Delft i Gouda.

Amsterdam to jedno z „wielkich, małych” miast świata, stolica Holandii, położone pośród setek kanałów stanowiących charakterystyczny element holenderskiego krajobrazu. W przewodnikach pisze się, że kanały mają głębokość trzech metrów z czego 2/3 stanowi woda, a 1/3 to rowery :) Niemal codziennie czyjś rower ląduje na dnie kanału. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: świetne muzea, dużo rozrywki, dobra komunikacja, szeroki wybór hoteli. Do dziś zaskakuje zalegalizowaną, otwartą sprzedażą marihuany oraz zalegalizowanymi miejscami prostytucji, gdzie usługi są oferowane przez szklaną gablotę.

Haga z kolei jest kojarzona z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i siedzibą rządu oraz parlamentu. Najbardziej znanym zabytkiem, który przenosi w czasie do XIII wieku jest Sala Rycerska. Najstarsza budowla miasta to Binnenhof, gdzie dawniej obradowały Stany Generalne.

Wielu wrażeń, dla osób spragnionych spokoju, może dostarczyć spacer wzdłuż nadbrzeża lub samą plażą, gdyż miasto położone jest nad Morzem Północnym.

Mniejsze, typowo holenderskie miasteczka zachwycają zwartym zabytkowym centrum, czerwonymi dachami, kanałami obsadzonymi drzewami i tysiącami rowerów porozrzucanych w każdym możliwym miejscu.

Słynna z kanałów, sera, chodaków i wiatraków Holandia jest krajem o wiele ciekawszym niż może się to niektórym wydawać.

REDAKTOR DZIAŁU 'MAM PROBLEM' Kontakt: wfriedrich@us.edu.pl Studia: absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w katowicach, kierunku psychologia; specjalizacja: psychologia kliniczna i psychologia sądowa; Studentka prawa III rok. Uniwersytet Śląski Doświadczenie (działalność w organizacjach, praktyki, wolontariat): Staż i praktyki studenckie w ramach Programu ERASMUS na University of Barcelona Wydział Psychologii Ogólnej. Wolontariat w Ośrodku Interwencji Kryzysowej MOPS w Katowicach Wolontariat w Ośrodku Leczenia Uzależnień AZTiRO w Katowicach Wolontariusz podczas XXXIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Opiekun, wolontariusz w projekcie TAMGRAM Kurs wychowawcy placówek i ośrodków dydaktycznych Liczne kursy, szkolenia w zakresie psychologii, języka migowego i in. (...)