• Opublikowane 26 Styczeń, 2017

Studencki PsychoCzwartek w Katowicach: TERAPIA KOHERENCJI

Terapia koherencji: doświadczeniowe odkrycie i zmiana konstrukcji kryjących się za symptomami naszych klientów.

Terapia koherencji (coherence therapy, Ecker i Hulley, 1996) to doświadczeniowe podejście konstruktywistyczne, znane początkowo jako terapia krótkoterminowa zorientowana na głębię (depth-oriented brief therapy).

Jej twórcy, bazując na, przedstawionej już przez George’a Kelly’ego, wizji człowieka jako proaktywnego naukowca konstruującego swoją rzeczywistość, stworzyli podejście pozwalające na stosunkowo szybkie odkrycie i zmianę nieświadomych (aczkolwiek adaptacyjnych) schematów odpowiadających za występowanie symptomów.

W metodyce terapii koherencji Ecker i Hulley opierają się nie tylko na wnioskach wyciągniętych z praktyki klinicznej. Istotnym filarem tego podejścia jest według nich też fakt, że pozwala ono na przeprowadzenie procesu rekonsolidacji pamięci (odkrytego przez neuronaukowców na przełomie XX i XXI wieku), umożliwiającego dokonanie trwałych zmian w pamięci nieświadomej.

Podczas warsztatu skupimy się na pierwszej fazie terapii koherencji: odkryciu konstrukcji sprawiających, że symptom, choć niechciany, ma istotne, adaptacyjne znaczenie w psychice klienta. Uczestnicy poznają techniki doświadczeniowe, które pozwolą im i ich klientom zdefiniować owe konstrukcje już w pierwszych sesjach procesu terapeutycznego. Odkrycie i integracja tych schematów otwierają drogę do fazy transformacji, w której następuje głęboka, trwała zmiana skutkująca ustąpieniem symptomu.

Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności pozwalających na posługiwanie się przedstawionymi technikami w ich własnej pracy klinicznej, niezależnie od preferowanego podejścia terapeutycznego.

MICHAŁ JASIŃSKI  - Psycholog, psychoterapeuta w terapii indywidualnej, par i rodzin, doktorant Universitat de Barcelona. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Psychoterapii Hestia, gdzie jest członkiem wielojęzycznego zespołu psychologów i psychiatrów. Specjalizuje się w nurcie psychoterapii konstruktywistycznej, silnie reprezentowanej na świecie przez ośrodek barceloński. Ukończył studia specjalistyczne z psychoterapii konstruktywistycznej na Universitat de Barcelona, studia podyplomowe z badań nad poznaniem i zachowaniem na tej samej uczelni, a także studia podyplomowe z krótkoterminowej terapii strategicznej na Universitat de Girona oraz kurs terapii narracyjnej w londyńskim Institute of Narrative Therapy. Jest wykładowcą stowarzyszonym Coherence Psychology Institute.

TERMIN: 2 luty 2017
START: 17:00, czas trwania: ok 3
MIEJSCE: Katowice, ul. Panewnicka 22 (sala na parterze)
ZAPISY: kontakt@mojapsychologia.pl (w tytule maila napisz: PsychoCzwartek, Katowice, 2.02: Terapia koherencji)