• Opublikowane 8 Styczeń, 2015

8 powodów, aby odmienić swoje życie z Global Citizen

„Certainly travel is more than seeing of sights, it is a change that goes deeply and permanent in the ideas of living”

Wszyscy marzymy o wielkich podróżach, nieznanych ścieżkach, przygodach i poznaniu piękna tego świata. Możliwości jest wiele, a te najprostsze rozwiązania najczęściej znajdują się w zasięgu naszego wzroku. Powodów, aby spakować swoją walizkę i wyjechać za granicę są tysiące. Oprócz egzotycznej kuchni i fizycznego przemieszczenia, taki wyjazd może poszerzyć horyzonty myślowe, może być podróżą w głąb siebie i szasną do rozwoju osobistego. Taką perspektywę daje studentowi wyjazd na wolontariat Global Citizen, międzynarodowy program wolontariatów.

1. Praca w międzynarodowym środowisku

 Szok kulturowy, tradycje, odmienności, różna percepcja świata – to właśnie unikalna wartość wolontariatu Global Citizen, podczas którego student ma szansę wyjechać do Rumunii, Węgier, Rosji, Indii, Kolumbii, Turcji, Egiptu, Portugalii, Brazylii, Kolumbii, Włoch, Serbii czy Grecji i pracować w międzynarodowym zespole. Poznawanie osób z innych kręgów kulturowych to doświadczenie, którego nie da się zastąpić niczym innym, jak kontaktem bezpośrednim. Podczas wolontariatu poszerzają się horyzonty myślowe i zaczyna się dostrzegać podobieństwa, a różnice pomiędzy ludźmi z całego świata nagle zanikają. Ponieważ wszyscy wolontariusze spotykają się w jednym celu – aby przeżyć najbardziej wartościową przygodę w swoim życiu.

„Wyjazd ten dał mi możliwość zwiedzenia niemalże połowy Turcji, odwiedziłam około 10 miejscowości, zobaczyłam niesamowite widoki, zabytki. To także możliwość poznania kultury i tradycji. Wraz ze studentami i innymi wolontariuszami odbyliśmy wiele ciekawych rozmów na temat tradycji, kultury, wierzeń. Jestem teraz bogatsza w nowe doświadczenia i wiedzę o innych ludziach z różnych zakątków świata. Pomimo tak wielkich różnic stworzyliśmy cudowny zespół, który cały czas się rozwijał i starał się być jak najbardziej efektywny.”

Zuzanna, wolontariat w Turcji

2. Łatwość aplikacji i niskie koszty

Bezkonkurencyjną wartością Global Citizen jest ułatwiona procedura procesu aplikacji, klarowny przekaz informacji i wymagania, które są w zasięgu każdego, kto nie kończył jeszcze 30 lat, jest studentem lub absolwentem do 2. roku po ukończeniu studiów i zna język angielski na poziomie B1. Atrakcyjne dla uczestnika są też koszty, ponieważ na takim wolontariacie organizatorzy w wielu przypadkach zapewniają wyżywienie oraz zakwaterowanie. Uczestnik pokrywa najczęściej jedynie koszty wzięcia udziału (300 zł), dojazdu do kraju, ubezpieczenia oraz ewentualnie potrzebnej wizy. Po zaaplikowaniu kandydat dostaje bezpłatny wgląd do ofert, na które można wyjechać, zanim jeszcze podejmie ostateczną decyzję.

3. Bezcenne doświadczenie

Praca wolontariacka w ramach programu Global Citizen to możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia, mało tego – w języku angielskim. Można to zrobić w ramach jednego z trzech projektów: World Issues, Management i Culture. Projekt Culture to opcja dla osób, które znają wartość swojego pochodzenia, chcą się dzielić jej wyjątkowym charakterem i są zainteresowane poznawaniem kultur z całego świata. Global Citizen World Issue natomiast skierowany jest do tych, którzy są świadomi problemów współczesnego świata i otwarci, aby podejmować o nich dyskusję i je naświetlać. Dla osób przedsiębiorczych, zainteresowanych prowadzeniem szkoleń w zakresie marketingu czy zarządzania powstał projekt Management. Opcji jest wiele, wystarczy tylko wybrać jedną i prowadzić szkolenia dla dużych grup, zyskując unikalne doświadczenie potrzebne na rynku pracy.

„Trzy miesiące pracy w organizacji wzbogaciły moje doświadczenie pedagogiczne i nauczycielskie. Oprócz tego poznałam bardzo interesującą kulturę. Czas który spędziłam w Indiach był jednym z najlepszych w moim życiu i na pewno zaowocuje w dalszej karierze naukowej, a później zawodowej.”

Dominika, wolontariat w Indiach

4. Krótki czas trwania wolontariatu

Indie, Kolumbia, Brazylia – wydawałoby się, że to wszystko tak daleko, że aby tam pojechać trzeba rezygnować ze swojego życia w Polsce i zniknąć na długie miesiące. Nie w przypadku Global Citizen! Ten program umożliwia wyjazd na 6-12 tygodni, bez długiej przerwy w studiach, bez pożegnań na wieczne czasy, bez zaburzania planów i bez przewrotu w swoim codziennym życiu. To takie proste.

5. Zdobycie umiejętności liderskich

Możliwość pracy w grupie, przygotowanie się do szkoleń dla dużych grup, moderowanie pracy zespołu, a po pierwsze samo podjęcie wyzwania, jakim jest wyjazd za granicę – to już jest kształcenie umiejętności liderskich. Studenci, którzy zdecydowali się na taki wyjazd, to liderzy dnia dzisiejszego. Poprzez prowadzenie warsztatów pracują nad swoim rozwojem, ale także kształtują postawy wśród swoich słuchaczy – sprawiają, że świat małymi krokami staje się lepszym miejscem z dnia na dzień.

„AIESEC uświadomił mi, że muszę się odważyć, bo nic samo do mnie nie przyjdzie na pewno. Zmieniło się coś we mnie samej i jestem pewna, że to doświadczenie pozytywnie wpłynie na moje życie…”

Aneta, wolontariat na Węgrzech

6. Rozwój osobisty

Podjęcie decyzji o wyjeździe na wolontariat to pierwszy krok do sukcesu osobistego. To właśnie wyzwania i chęć zmiany siebie, przezwyciężenia swoich słabości są najczęstszymi motywami wyjazdów, ponieważ Global Citizen to nie tylko podróż fizyczna. To podróż w głąb siebie, poznanie swoich mocnych i słabych stron, sprawdzenie siebie w relacjach międzyludzkich, odkrycie swoich wartości w życiu, tego, co najważniejsze, ale i tego, co w życiu doskwiera nam jak kamyczek w bucie. A trudno jest zauważyć to na co dzień, kiedy czasu coraz mniej, a obowiązków coraz więcej.

„Doświadczenie jakie zdobyłam podczas pracy z dziećmi nie da się porównać z żadnym dotychczasowym. Stojąc pod interaktywną tablicą uświadomiłam sobie wiele rzeczy. Począwszy od tego, że praca nauczyciela to ogromne wyzwanie, a skończywszy na tym, że przez gry i zabawy też można wiele nauczyć. Ogromną satysfakcję sprawiało mi, gdy widziałam, że dzieci są zainteresowane tym, co dla nich przygotowałam. Nauczyłam się również wiele o sobie. Poznałam swoje mocne jak i słabsze strony.”

Magdalena, wolontariat na Węgrzech

7. Elastyczne możliwości wyjazdu

Kraje Dalekiego Wschodu, Azji Pacyficznej, obu Ameryk, czy po prostu europejskie Węgry? Zasięg działalności organizacji AIESEC i liczba oferowanych wolontariaty zwiększają swoją siłę z roku na rok. Rocznie wyjeżdża z Polski 600 osób, na całym świecie natomiast około 24 000.

„Już rok wcześniej planowałam taki wyjazd, ale nie umiałam znaleźć nic odpowiedniego dla siebie. Wyjazd do Turcji nie był nawet na mojej liście. W planie uwzględniłam inne kraje. Niestety po rozmowach na skypie i problemach z tym związanymi zmieniłam zdanie, a wyjazd do Turcji jakby wpadł w moje ręce nie proszony. Jestem bardzo zadowolona, że tak wyszło i nie wyobrażam sobie, że mogłabym być gdzieś indziej.”

Zuzanna, wolontariat w Turcji

8. Poznanie nowych ludzi

 Global Citizen to także możliwość poznania ludzi z całego świata, którzy, pracując w jednym celu, często tworzą przyjaźnie trwające do końca życia. W trakcie 6 tygodni można poznać i pokochać nowych ludzi, stworzyć wyjątkową relację i pielęgnować ją długo po zakończeniu wolontariatu.

„To, co mnie uderzyło to to, jak niesamowita sprawa jest język angielski możesz porozmawiać nawet z osobą z Azji, Afryki i zrozumiecie się nawzajem. Jedyne co istnieje to bariera językowa ale myślę, że po takiej przygodzie nie będzie z tym nigdy problemu. Nadal utrzymuję kontakty z niektórymi osobami i to też jest bardzo miłe…”

Aneta, wolontariat na Węgrzech

Powodów, aby zdecydować się na wyjazd jest wiele. To, czy podejmiemy wyzwanie i wyruszymy na przygodę życia, zależy tylko i wyłącznie od odwagi oraz chęci odkrywania świata. Podejmiesz to wyzwanie?

Autor: Maja Wiśniewska


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.