Agnieszka Buczek

Kontakt e-mail: agnieszka.buczek565@wp.pl

Kierunek i rok studiów: Psychologia III rok, specjalności: Psychologia zdrowia i jakości życia;  Psychologia kliniczna człowieka dorosłego, 

Zainteresowania: Interesują mnie seksuologia, osobowość człowieka oraz psychologia społeczna.

Dodatkowe zawodowe

  • Praktyka w Ośrodku Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom w Chorzowie

  • Praktyka oraz współpraca przy organizacji "Spotkań z Psychologią", Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piekarach Śląskich

Dodatkowe doświadczenie

  • Wolontariat w Fundacji Rozwoju i Promocji Psychoterapii
  • Wolontariat w Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śląskich - Twórczy udział w realizacji V edycji  "Spotkań z Psychologią"
  • Działalność w Studenckim Kole Psychoterapii i Treningu Psychologicznego 
  • prowadzenie badań naukowych w dziedzinie seksuologii

Istotne informacje o autorze:

Jestem studentką psychologii, uwielbiam malarstwo i fotografię. Intersuje mnie seksuologia i osobowość człowieka. Obecnie jestem na etapie pracy nad artykułem dotyczącym odpowiedzi na pytanie, czy istnieje zależność mędzy narcyzmem, psychopatią i makiawelizmem a byciem w relacji FWB.

Artykuł

Czy dopuszczalna jest sytuacja, gdy terapeuta utrzymuje z byłym klientem stosunki o charakterze przyjacielskim lub seksualnym?

Spotkanie dwóch osób zawsze okryte jest tajemnicą, a tajemnica ta odkrywana jest przez nich samych. Nigdy nie wiemy, kogo i gdzie uda nam się spotkać, i kim ten ktoś się dla nas stanie. Każde miejsce jest dobre na poznanie swojej drugiej połowy lub pokrewnej duszy. Do miejsc takich zaliczamy: szkołę, uczelnie wyższą, sklep, dyskotekę, a nawet kościół. Miejscem takim niestety może stać się także gabinet naszego terapeuty, a obiektem sympatii sam terapeuta. Relacja jaką terapeuta tworzy ze swoim pacjentem, jest specyficzna, sprzyja temu, by wytworzyła się między nimi bliska więź emocjonalna, więź nad którą zawsze trudniej zapanować jest pacjentowi. Klient, który trafia na terapię, oczekuje od swojego terapeuty zrozumienia, ufa mu i zwierza się ze swoich problemów. Od strony terapeuty otrzymuje poczucie bezpieczeństwa, empatii i afirmacji. To wszystko prowadzi do wytworzenia atmosfery, która sprzyja zbliżeniu się tych dwojga ludzi. Bliskość, która zrodzi się w gabinecie może być realizowana także poza nim. Po zakończonej terapii może przybrać postać przyjaźni, bądź związku erotycznego. Jednak czy sytuacja taka jest dopuszczalna? Czy wraz z końcem terapii, kończą się zasady panujące w gabinecie psychoterapeutycznym? Czy klient opuszczający gabinet swojego psychoterapeuty, tak naprawdę przestaje być jego klientem? Czy nawiązywanie relacji przyjacielskiej bądź seksualnej terapeuty z jego byłym klientem jest postępowaniem etycznym? Na te wszystkie pytania postaram się tu odpowiedzieć.

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.