Kontakt e-mail: daria.kaldunska@pobloku.pl
Kierunek studiów: psychologia stacjonarne rok III, specjalizacja: psychologia kliniczna człowieka dorosłego i psychologia zdrowia i jakości życia
Zainteresowania: psychologia sportu, psychologia zdrowia, medycyna, neurobiologia, dziennikarstwo, sport (w szczególności siatkówka), grafika, fotografia
Dodatkowe doświadczenie: akredytowana redaktorka w serwisie siatkarskim Pobloku.pl
Publikacje: relacje sportowe i felietony na pobloku.pl
Dodatkowe informacje o autorze: Studentka psychologii, siatkarka, redaktorka, pasjonatka siatkówki.
Wysoki, niski; młody, stary; kobieta, mężczyzna... Kibic. Współtwórca sukcesu, dodatkowy zawodnik na boisku, czy może wyrachowany drań, czyhający tylko na poprawę własnej samooceny w świetle psychologicznej zasady „pławienia się w cudzej chwale”? Trochę żartuję. A może jednak nie? Prawdą jest, że w siatkarskim świecie główną rolę odgrywają zawodnicy. Nie znaczy to jednak, że to tylko oni są przedmiotem zainteresowania dziennikarzy, socjologów, czy też psychologów. Ostatnimi czasy, kiedy polska siatkówka zrobiła wielki krok naprzód, krąg światła został rzucony także na ludzi, zasiadających na trybunach i niejednokrotnie zdzierających gardło w godnym podziwu dopingu dla ukochanej drużyny.
Depresja jako jednostka chorobowa znalazła się w centrum publicznej uwagi i dyskusji dopiero niedawno. Choć w świecie specjalistów zaburzeniami depresyjnymi zajmowano się przez dziesiątki lat, znaczący wzrost zainteresowania społecznego tą chorobą notuje się właśnie w ostatnim czasie. Pomimo faktu, że omawiana choroba absolutnie nie jest zjawiskiem współczesnym, a jej ciężar wraz ze wszystkimi niszczącymi konsekwencjami opisywano już przed tysiącami lat, jeszcze do niedawna była dla wielu wyłącznie umiarkowanie groźną psychiczną niedyspozycją, którą najlepiej pokonać, stosując samodyscyplinę i surowość. Powszechne bagatelizowanie choroby było jedną z przyczyn zatajania jej przez dotknięte nią osoby, obawiające się szukania specjalistycznej pomocy. Obraz tego zaburzenia zmienia się stopniowo dzięki masowej informacji płynącej z mediów. Mimo tego wciąż wśród społeczeństwa panują błędne przekonania i mity na temat „złośliwego smutku”. Bardzo ważna wydaje się potrzeba popularyzowania wiadomości skierowanych do niespecjalistów, bowiem depresja wywołuje nie tylko poważne problemy zdrowotne, ale i społeczne w relacji dwojga osób (także na płaszczyźnie funkcjonowania zawodowego).
„Lekarstwo bywa gorsze od choroby.” Francis Bacon Pęd za doskonałością oraz silna chęć przekroczenia możliwości własnego organizmu – to wyznaczniki życia we współczesnym świecie.
[foto:single::left:2:bez_podpisu]Powszechnie uznaje się, że psychologia nie jest pełnoprawną dyscypliną medyczną. Wśród specjalistów różnych dziedzin medycyny wciąż traktowana jest „po macoszemu”.
Mamy rok 2014. 12 czerwca w Brazylii rozpoczęła się walka o Puchar Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn, przez wielu odbierana jako najważniejsze wydarzenie sportowe ostatnich miesięcy. Równolegle trwają rozgrywki Ligi Światowej Siatkarzy – mecze w ramach „LŚ” odbywają się także w naszym kraju. Polska od dłuższego czasu szykuje się jednak na dużo większe siatkarskie święto – Mistrzostwa Świata, które poprowadzi jako gospodarz już we wrześniu. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że my, kibice, jeszcze długo nie odpoczniemy od ogromnych emocji. Jak natomiast przeżywają tę „sportową gorączkę” sami zawodnicy?