Dlaczego tyjemy i jak z tym walczyć? Zmień swoje nawyki żywieniowe!

Statystyki są alarmujące – już przeszło połowa Polaków ma problemy z nadwagą, a coraz częściej problem ten dotyka także dzieci! Dlaczego tyjemy i jak skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami?

Według raportów ponad 45% dorosłych mężczyzn i około 30% kobiet ma nadwagę. Na otyłość cierpi z kolei ponad 17% mężczyzn i 15% kobiet. Problem nadmiernych kilogramów dotyka coraz częściej dzieci i młodzież. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia blisko co trzeci nastolatek w naszym kraju waży ponad normę. Polacy należą również do społeczeństw o wyjątkowo niskim odsetku osób uprawiających sport – tylko 10% dorosłych i mniej niż 30% młodzieży stara się utrzymać sprawność fizyczną.

Dlaczego tyjemy?

Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem np. zaburzeń gospodarki hormonalnej, stresu, czynników genetycznych, a także psychologicznych. W przypadku kobiet problemy z nadwagą pojawiają się po ciąży lub podczas menopauzy. Jednak najczęstszą przyczyną przybierania na wadze jest nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania oraz mało aktywny tryb życia. Coraz częściej spożywamy wysoko przetworzoną żywność, bogatą w sól i cukry a ubogą w witaminy i minerały, a nasza aktywność fizyczna sprowadza się do wyjścia z domu do pracy lub na uczelnię.

Czym grozi otyłość?

Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości, która  została już uznana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – informuje dietetyk z Centrum Naturhouse. Nadwaga ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży, przyczynia się bowiem do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu. Otyłe osoby narażone są również na brak akceptacji ze strony rówieśników.

Od czego zacząć?

Podstawą walki z otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy powinniśmy wybierać zbilansowane diety, dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, oparte na zasadach zdrowego odżywania. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka, który na podstawie dokładnego wywiadu oraz specjalistycznych badań dopasuje indywidualną kurację odchudzającą, uwzględniając m.in. nasz wiek, przebyte choroby, styl życia, a także nasze upodobania smakowe. Specjalista ds. żywienia pomoże nam również w nauce prawidłowych zasad odżywania, dzięki czemu po zakończeniu kuracji unikniemy efektu jo-jo i zachowamy efekty diety. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych należy zadbać o zdrowy styl życia. Pozbycie się nałogów i regularna aktywność fizyczna będą najlepszym uzupełnieniem diety.

Dołącz do akcji

Ogólnopolska kampania „Uwaga Nadwaga” organizowana przez Centra Dietetyczne Naturhouse  ma na celu zwrócenie uwagi na problemy nadwagi i otyłości oraz związane z nimi konsekwencje zdrowotne. Propaguje również zwiększenie świadomości w kwestii prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach akcji  w dniu 13 listopada w godzinach 10-13 będzie można skonsultować się z dietetykiem, dokonać pomiarów bioimpedancji (ul. Banowa 11 – hol Wydziału Nauk Społecznych). Ponadto w czasie trwania kampanii, czyli w dniach 13 – 30 listopada w punkcie Naturhouse mieszczącym się przy  ul. Kościuszki 26  będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, połączonych z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Każdy, kto odwiedzi Centrum Naturhouse otrzyma także specjalne poradniki zawierające cenne wskazówki żywieniowe.

Program „Uwaga Nadwaga” został objęty patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronie organizatora: www.naturhouse-polska.pl.

Aby umówić się na bezpłatną konsultację wystarczy zadzwonić:

Centrum Dietetyczne Naturhouse
ul. Kościuszki 26