Dobra zabawa

Chyba nigdy wcześniej, ani nigdy później życie towarzyskie nie jest tak bujne, jak w czasie studiów. Kina, teatry, kluby wręcz walczą o udział studentów we wszelkich możliwych wydarzeniach, na bardzo korzystnych warunkach. Z kolei osiedla akademickie to prawdziwe ośrodki towarzyskich, muzycznych i sportowych rozrywek. Ale z zabawy trzeba umieć korzystać - jedni borykają się ze zbytnią nieśmiałością, inni z brakiem umiaru. "Każdy kij ma dwa końce" -  w związku z tym proponujemy wam zagadnienia zwiazane z szeroko pojętą zabawą i rozrywką, osobistym rozwojem w tym zakresie, możliwościami, ale i zagrożeniami.

[Kliknij ikonę na osi]

Artykuł

„Odciąć głowę”, czyli o presji i stresie w świecie sportu

 • 25 Luty, 2021
 • Anna Mucha
 • sport; stres; presja; perfekcjonizm; emocje,

Nierzadko słyszy się z ust sportowców przed ważnymi dla nich wydarzeniami, że teraz najważniejsze to skupić się na swojej pracy i nie zastanawiać się nad emocjami. Niektórzy też odmawiają rozmowy czy kilku słów komentarza, by nie uzewnętrzniać swoich odczuć i obaw oraz nie stwarzać w ten sposób dodatkowego tematu do dyskusji dla dziennikarzy i kibiców, ale przede wszystkim – by sobie tych odczuć i obaw nie uświadomić. Czy faktycznie dobrym wyjściem jest „ucieczka” od emocji i zagrażających myśli i czy właściwie jest ona możliwa? Co w takich momentach sprzyja sportowcom, a co może wpędzić ich w mechanizm błędnego koła?

Czytaj dalej


Artykuł

Dlaczego się nudzimy?

 • 30 November, 2020
 • Anna Nowacka
 • nuda, znudzenie, stymulacja, prawa Yerksa-Dodosona,

Każdy z nas choć raz w życiu się nudził. Nawet jeżeli obecnie nie mamy czasu na nudę, to wystarczy wrócić pamięcią do długich, letnich wieczorów lat szkolnych, gdy skończyły się już pomysły na zabawę. A może do okresu oczekiwania u lekarza, gdy pozwalamy swoim myślom krążyć, bo akurat padła nam bateria w telefonie. Nadmierna nuda nie jest czymś przyjemnym. Chcemy już wejść do gabinetu, znaleźć nowy pomysł na zabawę, czy nawet rzucić pracę, która nas nieustannie nudzi. Tkwimy w tej nieprzyjemnej sytuacji, pomimo wewnętrznej potrzeby zmiany.

Czytaj dalej


Artykuł

Psychologia filmu. Odbiór emocjonalny oraz miejsce widza w filmie na przykładzie Czarnego łabędzia w reżyserii Darrena Aronofsky’ego.

 • 30 Sierpień, 2020
 • Agnieszka Żyła
 • Czarny łabędź; psychologia filmu; emocje,

Artykuł na przykładzie filmu pt. Czarny łabędź w reżyserii Darrena Aronofsky’ego podejmuje problem odbioru dzieła filmowego przez widza oraz jego usytuowania w oglądanej historii. Próbuje także odpowiedzieć na pytanie, jakie mechanizmy decydują o emocjonalnym zaangażowaniu widza w losy głównego bohatera.

Czytaj dalej


Artykuł

“Najlepszy” sposób na uzależnienie

 • 17 Wrzesień, 2019
 • Dagmara Pacyna
 • Najlepszy, analiza filmu, uzależnienie, nałóg,

Filmy mogą uświadamiać szerokiej publiczności problemy społeczne. Czy można wykorzystać je do profilaktyki sięgania po substancje psychoaktywne? Oglądając film Łukasza Palkowskiego “Najlepszy”, można odnieść wrażenie, że kompulsywne zażywanie substancji psychoaktywnych jest zaburzeniem o dużej skuteczności leczenia. Czy jest to prawda, czy przypadek Jerzego Górskiego opowiedziany na dużym ekranie to historia jedna na milion?

Czytaj dalej


Artykuł

Schola Gaudium jako przykład społeczności lokalnej

 • 22 Wrzesień, 2017
 • Justyna Niesler
 • schola; Gaudium; społeczność lokalna,

Jak powszechnie wiadomo, człowiek nieustannie się rozwija, poznając dzięki temu coraz lepiej siebie. Na ogół również wiadomo, iż w pojedynkę nie jest w stanie tyle osiągnąć, ile we współpracy z innymi. Nie dziwi zatem coraz powszechniejsza idea organizowania społeczności lokalnej. Jak się jednak okazuje, nie trzeba być wykwalifikowanym pracownikiem socjalnym, by podjąć się zadania pracy z ludźmi w miejscu swojego zamieszkania.

Czytaj dalej


Artykuł

Nigdy tu nie wracaj

Drzwi skrzypnęły przeraźliwie, kiedy Anthony otworzył je i niepewnie wszedł do holu bardzo starego domu. Budynek miał ponad dwieście lat, bo wybudowano go w 1826 roku, o czym informowała kamienna tablica wmurowana w podłogę ganku… – Kati? – zawołał, ale z gardła, zamiast krzyku, wydobył mu się cichutki szept. W domu było przeraźliwie zimno. Każdy oddech chłopca natychmiast zamieniał się w białą mgiełkę, która w mdłym świetle księżyca, zdawała się migotać jasno na tle gęstej ciemności panującej we wnętrzu domostwa.

Czytaj dalej


Artykuł

Ochrona przeciwsłoneczna i wpływ słońca na skórę

Korzystny wpływ słońca dla organizmu polega na pobudzaniu melanogenezy, wytwarzaniu witaminy D3 w skórze oraz łagodzeniu wyprysków w atopowym zapaleniu skóry. Natomiast niekorzystny wpływ to działanie na DNA komórek skóry, degradacja włókien kolagenowych oraz powstawanie wolnych rodników.

Czytaj dalej


Artykuł

Pić czy nie pić? – oto jest pytanie. Konformizm normatywny wśród młodzieży.

 • 13 Kwiecień, 2016
 • Agata Popanda
 • konformizm, wpływ społeczny, manipulacja, alkohol,

Ludzie pragną kontaktów z innymi i nie potrafią żyć samotnie, co prowadzi do poszukiwań grupy, z którą się utożsamią. Towarzyszy temu strach przed odrzuceniem, wykluczeniem, niedopasowaniem. Strach tak wielki, że skłania do zmiany zachowania, a czasem wymusza podejmowanie ważnych decyzji. W okresie dojrzewania przychodzi moment, gdy trzeba określić swoje stanowisko względem spraw istotnych dla grupy, do której się należy lub chce się należeć. Takie rozważania dotyczą między innymi spożywania alkoholu, który jest często spotykany wśród młodzieży. Zaproponowanie piwa, wina czy wódki osobie niepełnoletniej jest swego rodzaju rzuceniem jej wyzwania. Czy faktycznie podejmie ona suwerenną decyzję, czy może jej zgoda będzie wynikiem ugięcia się pod wpływem grupy?

Czytaj dalej


Artykuł

Bo taniec to zdrowie

Każdy człowiek potrzebuje ruchu, ale nie wszyscy jesteśmy stworzeni do tego, aby rozpoczynać swój dzień od porannego joggingu, czy spędzać długie godziny na siłowni. Jak się okazuje, świetną alternatywą dla sportu może być taniec, który umożliwia nam nie tylko zachować zdrowie i dobrą kondycję, ale również poprawić samopoczucie. Taniec pozwala na wzmocnienie i uelastycznienie wszystkich mięśni naszego ciała. Jest to świetny sposób na rozluźnienie oraz wzmocnienie naszego kręgosłupa i stawów po wielogodzinnym siedzeniu za biurkiem w pracy.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak dziś czytać?

 • 19 Luty, 2016
 • Joanna Sapa
 • książka, czytelnik, lektura,

Współczesny świat, pomimo że zdominowany przez nowoczesną technikę, tak naprawdę składa się z liter (choć matematyk powie, że z cyfr…). Niemniej jednak, to litery, tworząc słowa, nabierają nowych znaczeń, w zdaniach zyskują moc oddziaływania na odbiorców, a równocześnie pozostają prawie niezauważane. Hamlet, na przełomie XVI i XVII wieku wygłosił znamienną kwestię: być albo nie być? My natomiast, możemy dziś zapytać inaczej: czy powinniśmy czytać czy nie czytać? A jeżeli jednak czytać, to jak?

Czytaj dalej


Artykuł

Czarnogóra i Kosowo

 • 12 November, 2015
 • Bałkany, Serbia, Chorwacja, Czarnogóra, Kosowo, Albania,

Czarnogóra i Kosowo to kraje,[1] które jako ostatnie oddzieliły się od Serbii, pieczętując niejako rozpad Jugosławii.

Czytaj dalej


Artykuł

Kto pierwszy, ten… szybciej przy kasie

Słynny bohater Goethego – Werter, pisał w jednym z listów do przyjaciela, że miejsce, w którym przebywa, przypomina mu rajską przestrzeń, łagodną, będącą balsamem dla jego skołatanego serca.

Czytaj dalej


Artykuł

Bez Bałkanów Europa byłaby nudna....

 • 19 Październik, 2015
 • Bałkany, Serbia, Chorwacja, Czarnogóra,

Bez Bałkanów Europa byłaby nudna. To miejsce mieszania się religii, wyznań, narodów i języków stworzyło kocioł będący przeciwwagą dla - w miarę uporządkowanej - zachodniej części kontynentu. My postanowiliśmy przemierzyć ten tygiel autostopem.

Czytaj dalej


Artykuł

Profilaktyka walki z uzależnieniem od Internetu wśród najmłodszych

Niestety problem siecioholizmu, czyli uzależnienia od sieci i związanych z nią aktywności, to plaga XXI wieku. Coraz młodsze dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, zwiększając tym samym ryzyko zachorowania. Tak, niestety siecioholizm to zaburzenie, uzależnienie tak samo niebezpieczne i wyniszczające jak narkomania czy alkoholizm, niestety często lekceważone przez społeczeństwo.

Czytaj dalej


Artykuł

Urlop od nadciśnienia

W Polsce na nadciśnienie cierpi aż 8,6 mln ludzi. Drugie tyle to osoby zagrożone jego wystąpieniem. Ponieważ choroba ta może prowadzić do groźnych powikłań, nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku nie zapominaj o leczeniu. Pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż, albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego, zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają. Urlop z dietą

Czytaj dalej


Artykuł

Zdrowe grillowanie

Grillowanie, okrzyknięte naszym polskim sportem narodowym, coraz częściej budzi kontrowersje. Lekarze i specjaliści jednogłośnie odradzają produkty w ten sposób przygotowane, pytanie więc czy na prawdę trzeba się ich bać?

Czytaj dalej


Artykuł

Jak przetrwać upalne dni? - Napoje chłodzące

 • 3 Czerwiec, 2015
 • CenterMed Katowice
 • Jak przetrwać upalne dni? - Napoje chłodzące; dieta; Mrożona herbata z truskawkami; Napój bananowo-truskawkowy na bazie zielonej herbaty; Napój imbirowy,

[foto:single::right:1:bez_podpisu] Nadchodzące dni są coraz cieplejsze, a wraz wzrastającym słupkiem na termometrze rośnie nasze pragnienie.

Czytaj dalej


Artykuł

Sezon na interwały

 • 2 Czerwiec, 2015
 • CenterMed Katowice
 • Sezon na interwały;trening; sport; masa ciała; HIIT,

[foto:single::right:1:bez_podpisu] Poświęcając 20 minut trzy razy w tygodniu, możesz sprawić, że pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej, przyspieszysz metabolizm, zredukujesz poziom stresu, wyrzeźbisz sylwetkę i wejdziesz na 10 piętro bez zadyszki.

Czytaj dalej


Artykuł

Myśląc, że nic mnie nie zdziwi...

Uległem. Nie wierząc, że to zrobię, nie przypuszczając nawet, nie sądząc, nie myśląc, nie przewidując, udałem się do wielkiego Burger Kinga, by w końcu napić się czegokolwiek.

Czytaj dalej


Artykuł

Zjawisko "bad trip" a przyjmowanie środków psychoaktywnych - badania własne

 • 2 Październik, 2014
 • Zjawisko,

Opis badania Mimo wielu akcji profilaktycznych przyjmowanie środków psychoaktywnych nadal cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Czytaj dalej


Artykuł

Babeczki kawowe z pianką "Hi-Hat"

Dziś chciałybyśmy zaprezentować drugą odsłona babeczek, które znalazły się podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego obchodzonego na naszej uczelni 10.10.2013r. – akcji „Co nas spina?” w cudownym „Muffinowym zakątku”.

Czytaj dalej


Artykuł

Babeczki z owocowym musem i skórką pomarańczową

 • 24 Wrzesień, 2014
 • Babeczki z owocowym musem i skórką pomarańczową; babeczki; wypieki; ciasta,

Zastanawiając się nad upieczeniem babeczek z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, pomyślałam sobie o takich, które byłyby alternatywą dla „Czekoladowego szaleństwa z kremem mascarpone”.

Czytaj dalej


Artykuł

Oblicza umysłu... recenzja

Po zapoznaniu się z treścią tej książki mogę powiedzieć, że „Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności.” jest pozycją zaskakującą - oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa.

Czytaj dalej


Artykuł

Złap książkę, uchwyć żywioł

 • 1 Wrzesień, 2014
 • recenzja; Złap książkę, uchwyć żywioł; Ken Robinson; Uchwycić żywioł,

Czytelnicy, którzy alergicznie reagują na newage’owe treści o tym, że jeśli się czegoś naprawdę pragnie, to cały wszechświat pracuje, abyśmy to osiągnęli, pewnie szerokim łukiem omijają obfitujące w nie księgarniane półki pn.

Czytaj dalej


Artykuł

„Boli? Trudno. Gram dalej!” - czyli o tendencji sportowców do gry mimo bólu

 • 23 Czerwiec, 2014
 • Daria Kałduńska
 • ból, sport, percepcja bólu, sportowcy, kontuzja,

Mamy rok 2014. 12 czerwca w Brazylii rozpoczęła się walka o Puchar Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn, przez wielu odbierana jako najważniejsze wydarzenie sportowe ostatnich miesięcy. Równolegle trwają rozgrywki Ligi Światowej Siatkarzy – mecze w ramach „LŚ” odbywają się także w naszym kraju. Polska od dłuższego czasu szykuje się jednak na dużo większe siatkarskie święto – Mistrzostwa Świata, które poprowadzi jako gospodarz już we wrześniu. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że my, kibice, jeszcze długo nie odpoczniemy od ogromnych emocji. Jak natomiast przeżywają tę „sportową gorączkę” sami zawodnicy?

Czytaj dalej


Artykuł

Życie zaczyna się po…

 • 22 Maj, 2014
 • Życie zaczyna się po…; Uniwersytet Trzeciego Wieku; starość,

Jesteśmy młodzi, zdolni, ambitni i piękni. Przed nami całe życie, a świat stoi przed nami otworem. Możemy robić wszystko! Podróżować, zwiedzać, uczyć się, oddawać swojej pasji, a także poznawać nowych ludzi, zawiązywać przyjaźnie i miłości.

Czytaj dalej


Artykuł

Dzielny Ru i Człowiek z łez

 • 18 Kwiecień, 2014
 • Dzielny Ru i Człowiek z łez; bajka,

Autor: Agnieszka Buczek Dawno dawno temu w odległej dobra krainie, gdzie nikomu nic nie grozi, gdzie nikt na pewno nie zginie, mieszkał wojownik imieniem Ru, a czego pragnął czytajcie tu. Wszyscy szczęśliwi wciąż wokół niego, jedyny smutek jest tu przez niego.

Czytaj dalej


Artykuł

Automasaż – dostarcz sobie rozrywki psychofizycznej

 • 15 Styczeń, 2014
 • Ewa Tekień
 • Automasaż – dostarcz sobie rozrywki psychofizycznej; masaż; relaks,

„Nic tak nie wpływa na ducha jak ciało.” Witold Gombrowicz Co ma piernik do wiatraka, czyli o związku ciała i ducha Psycholodzy zgodnie twierdzą, że ciało i psychika ludzka są ze sobą silnie związane.

Czytaj dalej


Artykuł

Które kino wybrać?

 • 20 Grudzień, 2013
 • kino,

Wydaje mi się, że nie ma takiej osoby, która nie lubi chodzić do kina. Przynajmniej ja do tej pory takiej nie spotkałam na swojej drodze. Osobiście uważam, że jest to cudowna forma spędzania wolnego czasu, oczywiście nie popadając w skrajności.

Czytaj dalej


Artykuł

Co jej nie zabije, to ją rozśmieszy - Czyli recenzja książki "Dziunia"

 • 20 Grudzień, 2013
 • recenzja, Dziunia,

Wakacyjny czas jest dla mnie bardzo sprzyjający, nie tylko ze względu na odpoczynek i piękną pogodę, ale przede wszystkim ze względu na możliwość nadrobienia potężnych zaległości w literaturze oraz kinematografii. I chyba nie jestem osamotniona w tym temacie.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak nie zostać nałogowym hazardzistą – objawy, etapy, zalecenia

Patologiczny hazard ma swoją własną charakterystykę i określony przebieg.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak nie zostać nałogowym graczem – poznaj uzależnienie od hazardu

 • 30 November, 2013
 • Marek Grajcar
 • Jak nie zostać nałogowym graczem – poznaj uzależnienie od hazardu; hazard; patologiczne granie,

Gdy czujesz podniecenie na widok kości do gry lub kart, jeśli nie możesz się oprzeć partycje black jacka czy hold’ema, kiedy musisz ostatecznie brać kredyt, by realizować swoje „pasje” w kasynach, może to oznaczać, że masz problem z grami hazardowymi.

Czytaj dalej


Artykuł

Wyrwij się z Sieci – o uzależnieniu od Internetu

 • 28 November, 2013
 • Marek Grajcar
 • internet, uzależnienia, uzależnienia behawioralne, sieć, uzależnienie od komputera,

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez Internetu. Nie ma wątpliwości, że stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

Czytaj dalej


Artykuł

Dopalacze – wypalacze umysłu

 • 9 November, 2013
 • Sordyl Justyna
 • Dopalacze – wypalacze umysłu; opalacze; miękkie narkotyki; narkotyki; dopalacze;,

Od 2010 roku coraz częściej zaczęły pojawiać się informacje o wzroście hospitalizacji spowodowanych przez zażycie nieznanych substancji chemicznych. Ofiary trafiały na oddziały toksykologiczne, psychiatryczne oraz oddziały uzależnień.

Czytaj dalej


Artykuł

Obalamy mity: Alkoholizm

 • 3 November, 2013
 • Sordyl Justyna
 • Obalamy mity: Alkoholizm; alkoholizm; uzależnienie; picie towarzyskie,

Mit 1: Typowy alkoholik: żul spod sklepu. Gdyby spytać przechodniów na ulicy, jak ich zdaniem wygląda osoba uzależniona, z pewnością większość opisałaby panów, których na wpół śpiących można spotkać przed sklepem monopolowym.

Czytaj dalej


Artykuł

Czekoladowe szaleństwo z kremem mascarpone

 • 14 Październik, 2013
 • Czekoladowe szaleństwo z kremem mascarpone.,

Przepis, którym się dzisiaj z Wami podzielę, jest jednym z pierwszych, które powstały. Początkowo piekłam te babeczki na Święta Bożego Narodzenia oraz urodziny moich przyjaciół.

Czytaj dalej


Artykuł

Krem z dyni w mini tartach

 • 4 Wrzesień, 2013
 • Krem z dyni w mini tartach,

Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować troszeczkę inną formę przygotowania kremu z dyni.

Czytaj dalej


Artykuł

Albert J. Bernstein i Emocjonalne wampiry, czyli o psychologii klinicznej ubranej w halloweenowy kostium… - recenzja książki

 • 24 Czerwiec, 2013
 • Magdalena Sitko-Dominik
 • Albert J. Bernstein i Emocjonalne wampiry, czyli o psychologii klinicznej ubranej w halloweenowy kostium… - recenzja książki;recenzj,

[foto:single::left:2:bez_podpisu]Proszę Państwa dzięki tej książce możemy przekonać się, że te wampiry NAPRAWDĘ istnieją, co więcej polują na nas, kiedy czytamy ten tekst i jak zapewnia autor, są zawsze gotowe do skoku.

Czytaj dalej


Artykuł

Placuszki z cukinią i marchewką

 • 22 Czerwiec, 2013
 • Placuszki z cukinią i marchewką; placki; zdrowe odżywianie; cukinia; marchew,

Placuszki powstały jako swego rodzaju fuzja względem placków ziemniaczanych, których nie mogę jeść, ponieważ nie wolno mi jeść ziemniaków. W tym przepisie zawsze używam mąki pszennej.

Czytaj dalej


Artykuł

Słupek z pętelką, czyli co nieco o szydełku

 • 10 Czerwiec, 2013
 • Paulina Myrda
 • Słupek z pętelką, czyli co nieco o szydełku; szydełkowanie; szydełko; hobby;scrapbooking, decoupage, druty, szydełko, tworzenie biżuterii; homemade,

Szydełkowanie i robienie na drutach niewątpliwie kojarzą się nam z siedzącą na bujanym fotelu babcią i często z …nudą. Codziennie przekonuję się, że jest to jedynie stereotyp.

Czytaj dalej


Artykuł

Go! Go! Go! – What is the anxiety? Do you know? On the influence of the anxiety on the footballers’ effectiveness

 • 20 Czerwiec, 2012
 • mgr Jargieło Sandra
 • Go! Go! Go! – What is the anxiety? Do you know? On the influence of the anxiety on the footballers’ effectiveness,

The arousal and fear are critical matters when it comes to sport.  Sport events of a great importance put the athletes in a difficult position.

Czytaj dalej


Artykuł

Ciasto żytnie z jabłkiem

 • 17 Czerwiec, 2013
 • Ciasto żytnie z jabłkiem; ciasto; szarlotka; słodycze; pieczywo żytnie,

Pomysł na ciasto pojawił się na tydzień przed urodzinami mojej dobrej koleżanki, która kilka lat temu postanowiła zdrowiej się odżywiać. Pierwotny przepis zawierał mąkę orkiszową.

Czytaj dalej


Artykuł

Gry komputerowe – uzależnienie czy szansa na rozwój?

 • 28 Maj, 2013
 • Aleksandra Wawok
 • Gry komputerowe – uzależnienie czy szansa na rozwój?; gry komputerowe; gracze; uzależnienie od komputera,

W dobie komputeryzacji i rozwoju technologii informatycznej niezwykle popularną rozrywką stały się gry komputerowe. Korzystają z nich nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Jednak mimo tak dużego zainteresowania, cały czas napływają do nas informacje dotyczące ich negatywnych skutków. Burzliwe dyskusje na temat gier komputerowych nie mają końca, lecz zastanówmy się czy wszystkie ich zarzuty są słuszne? Czy rzeczywiście są one przekleństwem dzisiejszej cywilizacji, czy może ósmym cudem świata?

Czytaj dalej


Artykuł

WCZUĆ się w rolę, czyli parę słów o LARP’ach

 • 29 Kwiecień, 2013
 • WCZUĆ się w rolę, czyli parę słów o LARP’ach; gry RPG; RPG; LARP; czas wolny; gry,

LARP. Dziwna nazwa, nieprawdaż? Postaram się pokazać Ci inną stronę rzeczywistości, jaką ja odkryłam właśnie na LARP’ach. Ta nazwa to skrót z języka angielskiego: live action role – playing. Jest to gra fabularna odgrywana „na żywo”.

Czytaj dalej


Artykuł

„Jak dorosnę, zostanę maratończykiem”

Na początku widziałam pojedyncze osoby. Szłam z psem i ktoś taki przemykał tuż obok mnie. Z czasem pojawiało się ich coraz więcej. Jechałam samochodem i na odcinku kulkunastu metrów, mijałam ich sześciu. O kim mówię? O biegaczach. Jeszcze 10 lat temu jogging obserwowaliśmy głównie w amerykańskich filmach i serialach, trochę dziwiąc się, że można biegać „dla przyjemności”. W Polsce mało kto się tym zajmował. Rower, rolki, siłownia- owszem. Ale bieganie? Jeśli już, to osoby zajmujące się tym sportem zawodowo.

Czytaj dalej


Artykuł

Slaktywiści- Generacja Facebook’owych leni

Co oznacza ten termin? Czym tak naprawdę charakteryzują się slaktywiści? Czego dotyczy ich aktywność bądź wręcz przeciwnie jej brak? Czy ich „pojawienie się” jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym? Przedstawiam generację leni zbawiających świat poprzez klikanie myszką.

Czytaj dalej


Artykuł

Babeczki orkiszowo-pszenne z nadzieniem jabłkowym

 • 4 Kwiecień, 2013
 • Babeczki orkiszowo-pszenne z nadzieniem jabłkowym; babeczki; słodycze; pieczywo orkiszowe,

Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam pomysł na pyszne babeczki, w trochę zdrowszej wersji.

Czytaj dalej


Artykuł

Siatkarscy kibice pod lupą

Wysoki, niski; młody, stary; kobieta, mężczyzna... Kibic. Współtwórca sukcesu, dodatkowy zawodnik na boisku, czy może wyrachowany drań, czyhający tylko na poprawę własnej samooceny w świetle psychologicznej zasady „pławienia się w cudzej chwale”? Trochę żartuję. A może jednak nie? Prawdą jest, że w siatkarskim świecie główną rolę odgrywają zawodnicy. Nie znaczy to jednak, że to tylko oni są przedmiotem zainteresowania dziennikarzy, socjologów, czy też psychologów. Ostatnimi czasy, kiedy polska siatkówka zrobiła wielki krok naprzód, krąg światła został rzucony także na ludzi, zasiadających na trybunach i niejednokrotnie zdzierających gardło w godnym podziwu dopingu dla ukochanej drużyny.

Czytaj dalej


Artykuł

Prawdziwy sen

Miewam ostatnio sen, ciągle ten sam, i za każdym razem wydaje mi się bardzo realny. To samo miejsce, ten sam czas, Ci sami ludzie. Nie wiem, o co chodzi, nikogo nie znam z tych osób.

Czytaj dalej


Artykuł

Zimne oczy

Bezwładne ciało opadło na zimną podłogę. Otarł usta wierzchem dłoni i rozejrzał się czy ktoś go widział, ale nawet jeśli tak to uznali by, że to jakaś para obściskująca się w kącie.

Czytaj dalej


Artykuł

Lenistwo matką wynalazków. Czujesz je? Działaj!

 • 25 Luty, 2013
 • Ewa Tekień
 • lenistwo; wynalazki; Lenistwo matką wynalazków. Czujesz je? Działaj!; pomysłowość; kreatywność,

Gdyby ludzie kochali pracę, ciągle jeszcze oraliby ziemię zakrzywionym kijem i nosili ciężary na plecach. Elihan Feather Powyższy cytat może stać się usprawiedliwieniem, a nawet zachętą do bycia leniwym.

Czytaj dalej


Artykuł

Crème brûlée

  Przed Wami przepis na smaczny, oczywiście czekoladowy Crème brûlée, którego wykonanie nie jest łatwe, jednak wierzę, że sobie poradzicie.

Czytaj dalej


Artykuł

eklerki z kremem budyniowym

  Witajcie! Dzisiaj zaserwuję Wam przepis na przepyszne i wcale nie takie trudne jak mogłoby się wydawać – eklerki. Co prawda nie jest to przepis czekoladowy, ale i czekolada zajmie tutaj swoje ważne i niezwykłe miejsce.

Czytaj dalej


Artykuł

Uśmiechnij się, przed Tobą kolokwium!

  Jak często śmiejesz się w trakcie nauki? Czy w ogóle zdarza Ci się zażartować w środku przygotowań do kolokwium? Ten pomysł to nie szaleństwo, a prosta strategia, która może Ci pomóc w wielu kwestiach.

Czytaj dalej


Artykuł

Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. III WALENCJA

 • 28 November, 2012
 • Gumpert Karolina
 • Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. III WALENCJA; gotowanie; kuchnia hiszpańska,

Przystanek: WALENCJA   Tym razem przyszedł czas na Walencję. Jest to miasto leżące nad rzeką Turia, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Należy do obszaru zwanego Costa Blanca.

Czytaj dalej


Artykuł

Mam marzenie i co teraz?

 • 19 November, 2012
 • Anna Jędrych
 • marzenia, marzenie, spełnienia, mam marzenie, i co, teraz?, riedel, rysiek, conrad, joseph, wizualizacja,

Żyjesz jak co dzień, budzisz się, otwierasz oczy, witasz nowy dzień, wychodzisz z domu, chwilę potem znajdujesz się na zatłoczonej ulicy, mijasz setki nieznajomych twarzy i mkniesz dalej, słuchając muzyki albo słuchając siebie.

Czytaj dalej


Artykuł

Mus czekoladowy

  Witajcie! Ze względu na fakt, że jestem ogromną pasjonatką czekolady i staram się na bieżąco coś pysznego upichcić, chciałabym przedstawić Wam fantastyczny sposób na umilenie sobie popołudnia i osłodzenie życia.

Czytaj dalej


Artykuł

Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. II SEWILLA

 • 14 November, 2012
 • Gumpert Karolina
 • Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. II SEWILLA; gotowanie; kuchnia hiszpańska,

Przystanek: SEWILLA Pozostajemy dalej w rejonach Andaluzji, ale tym razem przenosimy się kulinarnie do jej stolicy, którą jest Sewilla.

Czytaj dalej


Artykuł

Hiszpania widziana oczami Erasmusa cz. II SEWILLA

 • 8 November, 2012
 • Ewelina Weżgowska
 • Hiszpania widziana oczami Erasmusa, Sewilla cz. II SEWILLA,

 Zapraszam na kolejną podróż do Hiszpanii widzianą oczami Erasmusa. Tym razem postanowiłam zabrać Was do malowniczej stolicy Andaluzji – Sewilli.

Czytaj dalej


Artykuł

Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. I MALAGA

 • 23 Październik, 2012
 • Gumpert Karolina
 • Hiszpania, Malaga, kuchnia, gotowanie, Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. I MALAGA,

Nazywam się Karolina. Ostatni semestr spędziłam w słonecznej Maladze. Erasmus okazał się dla mnie prawdziwą szkołą życia, a także niezapomnianą podróżą po świecie kuchni.

Czytaj dalej


Artykuł

Poszukiwacze doznań – dlaczego ciągle gonią za nowością?

 • 23 Październik, 2012
 • Sordyl Justyna
 • zdrada, poszukiwanie, ryzyko, doznania, ekscytacja, przygoda, doświadczenia, poszukiwania, impulsywność, nuda,

Czym jest poszukiwanie nowości?  Pierwszym psychologiem, który dokonał obszernych badań tej cechy był Marvin Zuckerman. Opisał ją jako tendencję do poszukiwania lub unikania doznań.

Czytaj dalej


Artykuł

Hiszpania widziana oczami Erasmusa cz. I MALAGA

 • 4 Październik, 2012
 • Ewelina Weżgowska
 • Erasmus, Hiszpania, Malaga, Hiszpania widziana oczami Erasmusa, Ewelina Weżgowska,

Erasmus, the European Community Action Scheme for the Mobility of University Students. Za długą nazwą kryję się jeden ambitny cel: "Uczenie się przez całe życie”! Patronem programu jest Dezyderiusz Erasmus, zwany inaczej Erazmem z Rotterdamu.

Czytaj dalej


Artykuł

Śladami Młodej Polski, czyli spacer po szwajcarskim Fryburgu.

 • 6 Wrzesień, 2012
 • mgr Michał Mazur
 • wakacje, Śladami Młodej Polski, czyli spacer po szwajcarskim Fryburgu, Fryburg, pocztówka,

Po magicznym Fryburgu oprowadzi nas Michał Mazur... [foto:::center:3:bez_podpisu] Fryburg, a właściwie Fribourg jest stolicą szwajcarskiego kantonu o tej samej nazwie.

Czytaj dalej


Artykuł

Magiczne serce Katalonii- Barcelona!!! W kilku czarodziejskich odsłonach.

 • 24 Sierpień, 2012
 • Friedrich Wiola
 • czas wolny, wakacje, pocztówka z wakacji, Barcelona,

  „To miasto ma w sobie czarodziejską moc… Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę…” Carlos Ruiz Zafon     [foto:::center:3:bez_podpisu] Oto piękna pocztówka z wakacji spędzanych w Ba

Czytaj dalej


Artykuł

Igrzyska Olimpijskie - ciemna strona medalu

 • 7 Sierpień, 2012
 • mgr Michał Mazur
 • olimpiada, Józefa Ślusarczyk-Latos, lot ognia, rywalizacja, igrzyska,

Przeciętnemu obywatelowi świata igrzyska olimpijskie kojarzą się z festiwalem sportu, gloryfikującym zwycięzców niezliczonych konkurencji, ślubujących rywalizację „w duchu walki, dla zaszczytu naszego kraju i chwały sportu”. Można stwierdzić, że to wspaniałe wydarzenie przynosi zamierzony skutek. Niestety ciężko w naszej rzeczywistości patrzeć na igrzyska w sposób jedynie idealistyczny. W ciągu lat swoje piętno na nich odcisnęła polityka, szowinizm, oszustwo, czy też niekompetencja ludzka. Należy pamiętać o słowach pewnego niemieckiego inżyniera - Hellmuta Waltersa: „Utopista widzi raj, realista widzi raj plus węża”.

Czytaj dalej


Artykuł

Recenzja filmu The Hours ("Godziny")

 • 31 Czerwiec, 2012
 • Paweł Sadowski
 • recenzja, film, Godziny, The Hours, Steven Daldry,

Godziny (The Hours), reż. Steven Daldry, 2002   Trzy różne kobiety, historie i rzeczywistości. Reżyser Stephen Daldry zadaje w filmie za pomocą prostego podziału wiele pytań dotyczących ludzkich dylematów.

Czytaj dalej


Artykuł

Recenzja książki "Żelazny Jan"

 • 30 Czerwiec, 2012
 • mgr Rastogi Ismena
 • recenzja, Recenzja książki, książka, Robert Bly,

"Żelazny Jan” to książka, która z pewnością trafi do najgłębszych zakamarków duszy każdego mężczyzny. Jest to fascynująca opowieść o istocie męskości i męskiej inicjacji.

Czytaj dalej


Artykuł

Recenzja książki „Jak nie zwariować do rana”

 • 30 Czerwiec, 2012
 • Recenzja książki „Jak nie zwariować do rana”, recenzja, Madej, Bakalarska-Manturzewska,

Książka „Jak nie zwariować do rana” to błyskotliwie i dowcipnie napisana pozycja, która ukazuje trudy codziennego życia współczesnej kobiety, a zarazem stanowi doskonałe lekarstwo na poprawę humoru po ciężkim dniu.

Czytaj dalej


Artykuł

Gdziekolwiek jesteś, bądź!

 • 16 Czerwiec, 2012
 • Karolina Zielińska
 • uważność, samoświadomość, tryb bycia, tryb działania,

Jest poniedziałek. Wczesnym rankiem budzi cię dźwięk znienawidzonego budzika. Z trudem otwierasz oczy i zastanawiasz się czy wstać z łóżka. Twoje ciało jest ciężkie. Myślisz sobie, że przed tobą kolejny, męczący dzień pracy lub nauki. Wreszcie decydujesz się wyjść z łóżka i zmierzyć z codziennością. W pośpiechu robisz śniadanie. Nieważne co, ważne, że syci. Zaczynasz jeść, a w międzyczasie przeglądasz gazetę, wysyłasz sms-a i myślisz o tym, co musisz dzisiaj zrobić. Czujesz ucisk w żołądku na samą myśl o czekających cię obowiązkach. Wychodzisz z domu i jak zwykle przemierzasz tę samą trasę. Czerwone światło. Los ci dziś nie sprzyja. Zniecierpliwiony przebierasz z nogi na nogę, nerwowo zerkasz na zegarek...

Czytaj dalej


Artykuł

Nie odkładaj życia na jutro!

 • 11 Czerwiec, 2012
 • Piotr Karbownik
 • motywacja, życie, radzenie sobie, prokrastynacja, planowanie,

Prokrastynacja, czyli syndrom studenta, to zagadnienie znane nie od dzisiaj. Odkładanie wykonania zadania przez ludzi stało się coraz powszechniejszym problemem, z którym coraz trudniej walczyć.

Czytaj dalej


Artykuł

Ryzykowne picie

 • 11 Czerwiec, 2012
 • mgr Joanna Kozub
 • alkohol, picie, imprezy, ryzyko, uzależnienie,

Piątek – wyjście z przyjaciółmi do pubu. Sobota – impreza w akademiku. W poniedziałek piwko między wykładami. W środę domówka u znajomej. Czwartek? Po studencku, rzecz jasna (happy hours w tym nowym klubie, trzeba łapać okazję).

Czytaj dalej


Artykuł

Koko koko – lęk jest spoko? O wpływie lęku na skuteczność piłkarzy

Pobudzenie i lęk w sporcie odgrywają bardzo dużą rolę. Sportowcy podczas ważnych dla siebie zawodów stają w trudnej sytuacji, ponieważ współzawodnictwo może powodować lęk, którego natężenie uzależnione jest od rangi zawodów.

Czytaj dalej


Artykuł

Biżuteria z modeliny - tutorial cz.2

Chciałam Wam zaproponować prosty sposób na wykonanie oryginalnego wisiorka, zawieszki do telefonu lub breloka do kluczy przy użyciu modeliny, sylikonu i kilku narzędzi, które macie w domach.

Czytaj dalej


Artykuł

Biżuteria z modeliny - tutorial cz.1

Już ponad rok temu moim sercem zawładnęła modelina. Początkowo, jedynie podziwiałam prace innych ludzi, z czasem zapragnęłam sama tworzyć biżuteryjne cuda.

Czytaj dalej


Artykuł

Okiem kibica - Eurogłupawka

 • 15 Czerwiec, 2012
 • Ferens Tomasz
 • kibic, sport, piłka, wydarzenia, impreza,

Udało się! EURO 2012 rozgrywane jest w Polsce i na Ukrainie, co jeszcze niedawno nie było takie pewne. Udało się dokończyć stadiony, z drogami trochę gorzej, ale ponoć są przejezdne. Nie wiem czy w tym miejscu gratulować rządowi i spółce PL.2012, czy jednak ganić, bo uważam, że można było parę rzeczy zrobić lepiej, a niektóre w ogóle nie zostały wykonane. EURO się rozpoczęło, więc krytykować będziemy po turnieju za ewentualne wpadki organizatorskie i niedociągnięcia.

Czytaj dalej


Artykuł

Gdy trudno zasnąć...

 • 12 Maj, 2012
 • terapia, odpoczynek, sen, bezsenność, akupresura, medytacja, relaks, barwy, kolory,

Czy często zdarza Ci się, że nie potrafisz zasnąć? Rzucasz się po łóżku przez pół nocy? Budzisz się z uczuciem, że śnił Ci się koszmar? Przychodzi pora spania, a Ty nadal pracujesz i ani trochę nie chce Ci się spać? Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie

Czytaj dalej


Artykuł

"Chcę żyć w trzeźwości!" - łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić?

 • 26 Marzec, 2012
 • Friedrich Wiola
 • terapia, alkohol, picie, uzależnienie, alkoholizm, trzeźwość,

22- letni mężczyzna, wyrozumiali rodzice, student prestiżowego kierunku, świetne wyniki w nauce, życie towarzyskie bardzo barwne, dusza towarzystwa. Wszystko zaczęło się zmieniać kiedy dziewczyna Adama wyjechała na studia za granicę i postanowiła nie wracać.

Czytaj dalej


Artykuł

Couchsurfing - wspomnienia dotyczące nowoczesnego stylu podróżowania na studencką kieszeń

 • 15 Luty, 2012
 • Kleszcz Bartosz
 • podróż, pieniądze, couchsurfing, tanie podróżowania,

Couchsurfing (CS) to zajęcie, które łączy ludzi lubiących podróżowanie i uważających, że podróż to więcej niż miejsce, do którego się zmierza, ale także osoby, które poznaje się po drodze. Zasada funkcjonowania jest prosta – po założeniu własnego profilu na odpowiedniej stronie, jeśli dokądś się wybierasz, wyszukujesz osoby mieszkające u celu twej podróży, zadajesz ładnie pytanie, czy mają wolną kanapę (ang. couch = kanapa), załączając krótki liścik motywacyjny, a ktoś po drugiej stronie odpisuje, że niestety, ale w tym czasie już mają gości lub że musi kuć na sesję poprawkową. Po paru próbach trafiasz jednak na kogoś, kto jest gotów cię przyjąć, jedziesz tam i spędzasz rewelacyjnie czas w towarzystwie pozytywnie zakręconej istoty lub grupy istot. Tak wygląda CS w pigułce.

Czytaj dalej


Artykuł

Pokolenie FB

 • 18 Październik, 2011
 • mgr Radosław Aksamit
 • komunikacja, uzależnienie, internet, towarzystwo, kontakty społeczne,

Wiele nowinek dostępnych w internecie, które elektryzują współczesne społeczeństwo medialne ma charakter efemeryd - znikają równie szybko, jak się pojawiły.

Czytaj dalej


Artykuł

Chciałbym, ale z boku

 • 18 Październik, 2011
 • kontakty, wycofanie społeczne, wstydliwość,

Artykuł poświęcony wycofaniu społecznemu oraz wstydliwości, umiejętności nawiązywania kontaktów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na studentów Igo roku (lub mieszkających w domach studenckich) pokazanie możliwości zapoznania, rozwoju towarzyskiego.

Czytaj dalej


Artykuł

Zatańczyć siebie, czyli o terapii poprzez taniec i ruch słów kilka

 • 17 Październik, 2011
 • terapia, ruch, taniec,

Wyrysuj ruchem własne emocje ... Bo tak to już jest, że w tańcu wychodzimy cali my. Ci nieśmiali, pewni siebie, narcystyczni, zabawni, schematyczni, twórczy, wrażliwi, itd.

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.