Na uczeniu się znasz się już pewnie bardzo dobrze. W końcu za Tobą już nie jedna szkoła. Czy jednak jesteś świadomy czynników wpływających na efektywność Twojej pracy? Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby w pełni wykorzystać swoje możliwości.
Bez względu na to czy masz do dyspozycji własne cztery ściany czy dzielisz pokój z największym imprezowiczem świata- masz wpływ na warunki, w których się uczysz! A im bardziej sprzyjające czynniki oddziałują na ciebie w trakcie uczenia się, tym lepsze rezultaty i … łatwiejsza praca.
Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na porządek panujący w miejscu nauki. Niepotrzebne (w danej chwili) rzeczy odwracają Twoją uwagę, przez co nie dość, że trudniej się uczysz, to na dodatek trwa to dłużej. Ta sama zasada dotyczy także dźwięków- zbyt głośne będą Cię rozpraszać. Możesz jednak spróbować posłuchać ulubionej piosenki przed rozpoczęciem nauki, tak, aby poczuć się dobrze. Kiedy będziesz już w odpowiednim nastroju, wybierz albo ciszę albo muzykę o niewielkim natężeniu. Może się jednak zdarzyć, że nie masz wpływu na ilość decybeli w powietrzu. W takim przypadku wypróbuj stopery.
Równie ważne jest prawidłowe oświetlenie. Najzdrowsze dla oczu jest naturalne światło padające z lewej strony. Może się jednak zdarzyć, że uczysz się wieczorem przy sztucznym świetle. Zwróć uwagę, żeby nie raziło cię w oczy i dobrze oświetlało miejsce twojej pracy. Podobnie jak w przypadku naturalnego światła, optymalną pozycją jest światło padające z lewej strony.
Nie zapomnij wywietrzyć pokoju! Intensywnie pracujący mózg potrzebuje więcej tlenu. To dzięki niemu będziesz mógł pracować dłużej, wolniej się męczyć i dekoncentrować. Jeśli masz ochotę, możesz skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Do najskuteczniejszych olejków należą: cytryna, mięta pieprzowa i żeń-szeń. Żaden z nich nie przypadł Ci do gustu? Wybierz swój ulubiony. Każdy zapach, który sprawia Ci przyjemność i pozytywnie Cię nastraja jest odpowiedni. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić!
Wcześniejsze przygotowanie materiałów, takich jak notatki, podręczniki, słowniki, ale i dodatkowy papier czy zakreślacze. Dzięki temu nie zmarnujemy czasu szukając niezbędnych przedmiotów.
PO DRUGIE - TY JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZYM NARZĘDZIEM
Nawet doskonale zorganizowane miejsce nie zapewni sukcesu edukacyjnego. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Jeśli masz w planach naukę, pomyśl o sobie. Ciało i umysł są jednością i funkcjonują dobrze, tylko w duecie. Problemy z ciałem wpływają na pacę umysłu, a problemy umysłu na ciało. Dlatego takie ważne jest dbania o obie części.
Jeśli masz wrażenie, że uczenie się jest ciężką pracą- masz rację. Do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje sporo energii. Dlatego, zwłaszcza w okresie wzmożonej nauki, ważna jest Twoja dieta. Posiłki bogate w złożone węglowodany i substancje odżywcze usprawnią między innymi procesy zapamiętywania.
Jeśli chcesz usprawnić swoją naukę, podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone. Organizm trawi je dłużej niż węglowodany proste, stopniowo uwalniając glukozę do krwi. Potrawy zawierające ten rodzaj węglowodanów są również bogatsze w witaminy i minerały. Możesz wprowadzić je do diety jedząc: razowe pieczywo, kasze, fasole, soczewicę, ziemniaki. Doskonałym źródłem są również otręby, kiełki pszeniczne, jęczmień, kukurydza, gryka, mąka kukurydziana czy stara, poczciwa owsianka. Postaraj się za to unikać: białego pieczywa, produktów bogatych w cukier (batoniki, ciasta, czekolada), białego ryżu i makaronu z pełnego przemiału.
Zadbaj o komfort swojej nauki uzupełniając dietę o produkty zawierające witaminy (zwłaszcza z grupy B) i składniki mineralne.
Witaminy z grupy B są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jednak w naszym przypadku na pewno zainteresuje Cię, że ich niedobór powoduje między innymi: osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, większą nerwowość i drażliwość. Te rozpuszczalne w wodzie witaminy nie są gromadzone w naszym organizmie ich poziom powinien być uzupełniany na bieżąco. Zapotrzebowanie na nie wzrasta, jeśli jesz dużo słodyczy, białego pieczywa i innych prostych węglowodanów) i pijesz alkohol, kawę czy czarną herbatę. Najprostszym sposobem uzupełnienia witamin z tej grupy jest włączenie do codziennego jadłospisu: soi, razowego pieczywa, produktów z pełnych ziaren zbóż, kaszy jęczmiennej i gryczanej, orzechów, brokułów, szpinaku, fasoli, grochu, orzeszków ziemnych czy jaj.
Wzbogacenie swojego menu o pokarmy zawierające żelazo, cynk, magnez, potas i fosfor również jest istotnym krokiem w stronę skutecznego uczenia się. Zbyt niski poziom upośledza zdolność koncentracji, powoduje senność, zmęczenie i nerwowość. Żelazo znajdziesz w orzechach, roślinach strączkowych, zielonych warzywach, suszonych owocach, żółtkach jaj lub w drobiu, wątróbce, rybach. Pokarmy zawierające cynk to ostrygi, pestki dyni, zarodki pszenicy, migdały czy zielony groszek. Magnez znajduje się w roślinach strączkowych, kukurydzy, awokado, czekoladzie, orzechach, migdałach czy mleku. W uzupełnianiu poziomu potasu pomocne są: winogrona, banany, suszone morele, kiełki jęczmienne, pełne mleko, suszona fasola. Produkty bogate w fosfor to podroby (wątroba, móżdżek, nerki), ryby, żółtka jaj, sery- twarogowe, topione, dojrzewające oraz suche nasiona roślin strączkowych.
Doskonałym uzupełnieniem Twojej diety, wspomagającej Cię w nauce, są produkty zawierające kwas linolowy i lecytynę. Włączenie je do jadłospisu poprawi zdolność koncentracji i procesy pamięciowe. Znajdziesz je soi, kiełkach pszenicy, orzechach, a także produktach pochodzenia zwierzęcego jak pełnotłuste mleko czy produkty mleczne.
Jeśli masz problemy z urozmaiceniem swojej diety (słynna studencka kanapka z chlebem) zacznij metodą małych kroczków. Zamień białe pieczywo na razowe i odtłuszczone mleko na pełnotłustą wersję. Zrezygnuj z kawy na rzecz zielonej herbaty i wody mineralnej. W ramach przekąsek świetnie sprawdzą się owoce ( zwłaszcza winogrona i śliwki), warzywa i kiełki. Orzechy i pestki dyni też są dobrym pomysłem. Dodatkowym wspomagaczem może być siemię lub olej lniany. Zawsze możesz skorzystać z pomocy suplementów diety. Oprócz tradycyjnych pigułek czy musujących tabletek wypróbuj pyłek kwiatowy. Jest bogaty w dobroczynne składniki, które są łatwiej przyswajane przez organizm.
Dobrze ograniczyć lub zrezygnować z ciężkich, tłustych potraw. Organizm będzie potrzebował dużo czasu na ich strawienie, a ty będziesz miał większą ochotę pójść spać niż przygotowywać się na zajęcia.
Nie zapomnij o wodzie! Odwodnienie prowadzi do bólu głowy, zmęczenia, dekoncentracji, irytacji, a żaden z tych stanów nie sprzyja uczeniu się. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje poprawną pracę układu nerwowego, usprawnia proces przewodzenia impulsów, co podnosi wydajność całego organizmu. Najlepsza do tego celu jest woda mineralna popijana małymi łykami, ale za to systematycznie, w trakcie nauki. Możesz zamienić ją na zieloną herbatę lub napar z miłorzębu japońskiego. Zastąp nimi kawę.
Uczenie się całą noc może być kuszące, ale nie spodziewaj się trwałych efektów! Sen jest niezbędny, uczący się powinni spać koło 7 godzin. W tym czasie nie tylko regeneruje się Twój organizm, ale także utrwalają się treści, których się uczyłeś. Wyspane osoby działają szybciej, dokładniej i odczuwają mniejszy stres. Po skończonej nauce nie zapomnij o relaksie. Odpoczynek jest niezbędny do odreagowania napięcia, rozluźnienia się i bycia gotowym do kolejnych wyzwań. Po skończonej nauce zapewnij sobie przyjemne spędzanie czasu. Możesz spotkać się z przyjaciółmi, ugotować coś pysznego albo zagrać w paintball. Wybierz coś, co sprawi Ci frajdę.
Dbanie o siebie to także wysiłek fizyczny, który podejmujesz. Innymi słowy- kondycja wpływa na twoją naukę. Ruch pomoże Ci zrelaksować się i wypocząć. Dzięki niemu będziesz bardziej odporny na stres i różnego rodzaju infekcje. Pomoże też w koncentracji i zmniejszaniu napięcia. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu albo ochoty na siłownię, możesz spacerować jeździć na rowerze albo uczyć się tańczyć. Ruch w każdej postaci poprawi Woje samopoczucie i pomoże Ci pozbyć się napięcia. Ćwiczenia pomogą Ci także zadbać o kondycję Twojego kręgosłupa, często przeciążonego w skutek długotrwałej pozycji siedzącej.
Zaopiekuje się sobą zwracając również uwagę na postawę swojego ciała. Pochylona głowa zmniejsza dopływ krwi do mózgu, a skrzywiony kręgosłup zapewni ci dużo bólu.
Każdy ma określone pory dnia, w których umysł jest najbardziej chłonny i uczymy się najszybciej. Na pewno słyszałeś o podziale na skowronki i sowy- jedni wolą wstać przed świtem, kiedy inni dopiero kładą się spać po całej nocy w książkach. Poranne uczenie się ma wiele zalet. Po nocnym odpoczynku umysł jest wypoczęty, aktywny i chłonny. Łatwiej się skoncentrować i dłużej możemy wytrwać bez znużenia. Wieczorem natomiast jesteśmy wyciszeni, spokojniejsi. W wielu sytuacjach tylko wtedy panują odpowiednie warunki do nauki. Który tryb jest lepszy? Odpowiedź zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Kiedy już będziesz znał odpowiedź, maksymalnie wykorzystaj ten czas? Zaplanuj, co chcesz wtedy zrobić i postępuj według tego planu.
I na koniec uwaga dla palaczy - w trakcie trwania nauki starajcie się ograniczyć ilość wypalanych papierosów. Nikotyna podrażnia nasz system nerwowy, przez co szybciej jesteśmy znużeni pracą. I zamiast uczyć się na kolokwium idziemy spać.
PO TRZECIE-POZNAJ WROGA
Zrozumienie materiału w istotny sposób wpływa na trwałość zapamiętywania. W trakcie nauki na pewno dużo czasu poświęcisz tłumaczeniu i rozumieniu, ale jeszcze przed właściwą nauką dobrze jest zrobić wstępne rozpoznanie.
Jeśli dopiero zapoznajesz się z materiałem, zacznij od przeglądania podręcznika, sprawdzeniu autorów. Zastów się, z czym Ci się kojarzy dany przedmiot albo, o czym będziesz się za chwilę uczył. Dobrym pomysłem jest też wygooglanie ciekawych stwierdzeń i ciekawostek związanych z tematem. Jednym słowem- zacznij od niezobowiązującego rekonesansu. Jeśli powtarzasz materiał, z którym już miałeś do czynienia przejrzyj notatki, zobacz, co podkreśliłeś lub zaznaczyłeś, jako szczególnie ważne. Przypomnij sobie zajęcia. Na pewno pamiętasz jakieś ciekawostki, zabawne albo nieprzyjemne momenty. Celem tych wszystkich działań jest stworzenie skojarzeń, dzięki którym będzie Ci łatwiej uczyć się całości materiału. Treści, które korespondują z nasza wiedzą lub doświadczeniem są lepiej przyswajane i zapamiętywane na dłużej.