Drugi kierunek - tak czy nie? Oto jest pytanie...

Studiowanie dziennie dwóch fakultetów to dzisiaj już nic nadzwyczajnego. Każdy zna przynajmniej kilka osób, które łączą studiowanie na różnych kierunkach, wydziałach, a czasem nawet na innych uczelniach. Czy to wszystko jest takie proste?

Dwa lata temu liczba „dwukierunkowców” osiągnęła swój szczyt, a to za sprawą nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, której treść oznajmia, że „opłata za kształcenie na studiach stacjonarnych, jeżeli są to studia na drugim lub kolejnym kierunku studiów w formie stacjonarnej, dotyczy osób przyjętych na te studia po 1. października 2012”. Po pojawieniu się tej nowelizacji wiele osób, które rozważało wcześniej podjęcie takiej decyzji, uległo impulsowi i zgłosiło się na rekrutację. Obecnie, mimo odpłatności, nadal spora liczba osób wybiera takie rozwiązanie, szczególnie Ci, którzy spełniają warunek znajdowania się w 10% najlepszych studentów na swoim „pierwszym” kierunku, przez co nie muszą płacić za drugi. Zwolenników studiowania na dwóch kierunkach jest tyle samo, co przeciwników. Wszystko zależy od punktu widzenia i znajomości tematu. Poniżej znajduje się moje subiektywne zestawienie zalet i wad studiowania na dwóch kierunkach. Zostało utworzone w oparciu o własne doświadczenia, a także moich znajomych, którzy również podjęli się łączenia dwóch kierunków.

Zalety:

  1. Nabywanie umiejętności dobrej organizacji czasu

Wiadomo, że im więcej mamy na głowie, tym lepiej musimy rozplanować swój czas. Nierzadko spotyka się osobę studiującą dwa kierunki, która pracuje, jest wolontariuszem lub robi dodatkowe kursy, np. językowe czy pedagogiczne. Czasem budzi zdziwienie innych osób to, że tak wiele można zrobić w ciągu 24 godzin. Początkowo takie zderzenie z wieloma obowiązkami może okazać się trudne, lecz po pewnym czasie wpada się w rutynę, a połączenie wielu zajęć staje się coraz mniej problematyczne. Nie warto więc poddawać się na samym początku, szczególnie jeśli jesteś pewny, że drugi kierunek daje Ci coś, czego szukasz – nie tylko wiedzę, ale i możliwość nabycia odpowiednich kompetencji społecznych lub doświadczeń.

  1. Samodoskonalenie

Jako przyczynę wyboru drugiego kierunku studiów część osób podaje chęć rozwoju i samodoskonalenia. To oczywiste, że nauka na dwóch różnych kierunkach, szczególnie takich, które są całkowicie od siebie odmienne, pochłania o wiele więcej energii niż studiowanie jednego, lecz daje możliwość spojrzenia na wiele kwestii bardziej obiektywnie i wielopłaszczyznowo. Łatwiej jest zrozumieć świat czy innego człowieka, gdy potrafi się spojrzeć na niego z różnych perspektyw. Dodatkowo, studiując kierunki w jakiejś części do siebie podobne, można poszerzyć czy uzupełnić swoją wiedzę.

  1. Większe możliwości na rynku pracy

Najczęściej taką pobudką kierują się „humaniści”. Sporo jest kierunków humanistycznych, które nie dają obecnie szansy znalezienia pracy, ale mogą być za to bardzo interesujące dla danego studenta. W takiej sytuacji student wybiera drugi kierunek otwierający mu drzwi do znalezienia pracy po studiach. Jeżeli taki kierunek znajduje się w kręgu zainteresowań studenta, to wszystko jest w porządku. Nie warto natomiast podejmować się studiowania czegoś, co będzie dla nas jedynie walką z samym sobą, by zdobyć pracę po studiach, bo może się to odbić nie tylko na naszym zdrowiu, ale i odebrać nam chęć do przyszłej nauki, a nauka bez przyjemności nigdy nie da rezultatów współmiernych do uczenia się ciekawych dla nas zagadnień.

  1. Więcej znajomych

Studiując dwa kierunki na pewno poznaje się o wiele więcej osób, szczególnie gdy studiuje się na dwóch różnych wydziałach. Posiadanie wielu znajomych, często całkowicie różnych od siebie, stanowi nie tylko możliwość nabycia umiejętności kooperacji z różnymi osobowościowo i charakterologicznie ludźmi czy bujniejszego życia towarzyskiego, ale i większej liczby przyszłych kontaktów „zawodowych”, które mogą stać się niezbędne po zakończeniu studiów.

Wady:

  1. Podwójna sesja

Ilość kolokwiów i egzaminów podwaja się, a co za tym idzie, podwaja się ilość nauki. Czasem ciężko zmieścić się w regulaminowych pierwszych terminach, choć jest to oczywiście możliwe do zrealizowania, jeżeli tylko nie ma się dwóch egzaminów tego samego dnia. Trudność zdania egzaminów zależy też od zapatrywań Prodziekanów ds. kształcenia oraz prowadzących zajęcia i wykłady. Spora część jest skłonna wesprzeć studenta, który ma kilka egzaminów dzień po dniu, i pozwala na zaliczenie ich w innym terminie (przywrócenie pierwszego terminu w sesji poprawkowej, zaliczenie materiału z grupą studentów wieczorowych lub zaocznych), lecz niestety nie wszyscy prowadzący postępują w ten sposób. Przejście takiej sesji jest wyzwaniem, ale satysfakcja po zdaniu wszystkich egzaminów na pewno warta jest całego zamieszania.

  1. Częste problemy z prowadzącymi

To chyba największa udręka studentów dwukierunkowych. Mimo, że większość prowadzących rozumie, że studiowanie dwóch kierunków zawsze wiąże się z jakimiś niedogodnościami, takimi jak: nakładanie się zajęć lub egzaminów, jedna wykorzystana nieobecność więcej, to zdarzają się też osoby, dla których drugi kierunek to niepotrzebna fanaberia i wcale nie ułatwiają i tak skomplikowanego życia studenta.

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o studiowaniu na dwóch kierunkach należy rozważyć wszystkie za i przeciw, zastanowić się, czy drugi kierunek na pewno jest nam potrzebny, a jeżeli tak, to do czego. Takie poważne przemyślenie sytuacji na wstępie często może uchronić przed późniejszymi rozczarowaniami. Warto również zajrzeć na stronę kandydata:

http://kandydat.us.edu.pl/komunikat-mniszw-w-sprawie-odplatnosci-za-drugi-kierunek-studiow

http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/komunikat-w-sprawie-odplatnosci-za-drugi-kierunek-studiow.html

REDAKTOR DZIAŁU 'JESTEM WŚRÓD LUDZI' (od lipca 2014r.) Studia:  Psychologia IV rok, specjalizacja kliniczna człowieka dorosłego i sądowa Dziennikarstwo i komunikacja społeczna III rok Kurs pedagogiczny- Blok kształcenia nauczycielskiego (ostatni semestr z trzech) Koło Naukowe Psychologii Społecznej „Influence” Doświadczenie zawodowe: praktyki w RODK nr 2 w Katowicach i poradni psychologiczno- pedagogicznej; wolontariat w OIK Zainteresowania: praca biegłego sądowego psychologa- opiniowanie, socjoterapia, zaburzenia osobowości ponadto: książki i filmy na temat II wojny światowej, twórczość J.R.R. Tolkien'a oraz indie rock Kontakt: zytamagdalena@gmail. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.