Dymorfizm płciowy wysokości ciała w bliskich związkach

Dymorfizm płciowy oznacza występowanie dwóch różnych form w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Pojęcie wywodzi się z języka greckiego, gdzie di oznacza podwójny, a morphe kształt. Dymorfizm płciowy u ludzi obejmuje zarówno zróżnicowanie gruczołów i narządów płciowych u kobiet i mężczyzn, jak również odmienną budowę ciała, stopień owłosienia czy rozwoju tkanki mięśniowej oraz sposób rozkładu tkanki tłuszczowej w ciele. Niniejszy artykuł stanowi rozprawę o jednym tylko zagadnieniu – wysokości ciała, ujętym w kontekście bliskich związków.

Preferencje wysokości ciała partnera

Udowodniono naukowo, że wysokość ciała jest cechą niezwykle istotną głównie dla postrzegania męskiej atrakcyjności. Istotność ta dotyczy również kobiet i może mieć wpływ na postrzeganie ich atrakcyjności fizycznej, jednak w przypadku płci pięknej nie ma aż tak dużego znaczenia. Badania udowadniają, że mężczyźni względnie wyżsi są postrzegani w oczach kobiet jako bardziej atrakcyjni aniżeli mężczyźni o przeciętnej wysokości ciała czy niscy. Badania przeprowadzone przez Pierce’a wykazały, że kobiety znacznie częściej poszukują partnera wyższego od siebie. Badacz dokonał analizy ilości odpowiedzi na zamieszczone w prasie męskie ogłoszenia matrymonialne i wykazał, że wyżsi mężczyźni otrzymywali więcej odpowiedzi. Bogusław Pawłowski i Sławomir Kozieł przeprowadzili w Polsce podobne badania, uzyskując tożsame wyniki i dodatkowo wykazując, ze badana zależność okazała się niezależna od wieku, wykształcenia lub miejsca zamieszkania mężczyzny.

Badacze James Sheppard i Alan Strathman zasugerowali, że chociaż kobiety postrzegają wysokich mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych, cecha ta jest najistotniejsza przy pierwszym kontakcie. Ma ona za zadanie wyzwolić proces powstawania związku seksualnego między kobietą i mężczyzną. Gdy bliska relacja między partnerami już powstała, wysokość ciała traci na znaczeniu i bardziej istotne stają się inne męskie cechy.

Dla uzupełnienia opisu wyników badań, postanowiłam zapytać kilku kobiet w najbliższym otoczeniu jaki jest ich ideał mężczyzny. Moim celem było przekonanie się, że rezultaty przeprowadzonych badań nie są tylko tekstem w podręczniku akademickim a obecnym wśród nas nierzadkim zjawiskiem oraz w jakim stopniu kobiety, opisując swój ideał partnera, zwracają uwagę na dymorfizm wysokości ciała w swojej relacji. Oto jakie odpowiedzi między innymi otrzymałam: Mój ideał mężczyzny to wysoki, dobrze zbudowany brunet o ciemnej karnacji. Męski, odważny, ale i opiekuńczy i romantyczny. Taki, który mógłby mnie całą objąć jedną swoją ręką i nosić bez żadnego wysiłku – relacjonuje 21-letnia Edyta. Można zauważyć, że opisy kobiet zawierają ten, pożądany przeze mnie przymiotnik - „wysoki”. Lokują go w początkowych etapach swojej wypowiedzi, jakoby był wymogiem głównym, podstawowym. Jednak, kobiety jak to kobiety, nie zawsze przekazują swoje myśli wprost. Jeżeli nie pojawia się magiczny przymiotnik „wysoki”, mamy wówczas do czynienia z opisem idealnego mężczyzny bogatego w cechy, można by stwierdzić, ojcowskie. Przykładem jest wypowiedź 21-letniej Kasi: Mężczyzna musi dawać poczucie bezpieczeństwa, zaufania. Poświęca partnerce jak najwięcej swojego czasu, sprawiając że dziewczyna czuje się przez to wyjątkowa. Jest opiekuńczy, czuły i całuje w czółko.

Preferencje wysokości ciała partnerki

Postrzeganie atrakcyjności wysokości ciała kobiet przez mężczyzn nie jest tak jednoznaczne, jak w poprzednim przypadku. Niektóre z badań wskazują na średnią wysokość ciała kobiet jako najbardziej atrakcyjną, natomiast wyniki innych sugerują, że wzrost kobiety nie ma znaczenia dla oceny jej atrakcyjności. Na przykład wyniki badań Jacksona i Ervina pokazały, że kobiety względnie niskie – około 147cm wzrostu oceniano jako mniej atrakcyjne niż kobiety średniego wzrostu - około 163cm a nawet te względnie wysokie – około 178 cm wzrostu. Podobnie studenci w badaniach Salskiej, za najbardziej atrakcyjną kobietę, uznali tę o wzroście 167cm, co oznaczało wzrost kilka cm większy od średniej. Natomiast badania Camerona wykazały, że mężczyźni poszukiwali ofert matrymonialnych kobiet niskich lub średniego wzrostu. Sheppard i Strathman przeprowadzili badania, których wyniki pokazały, że niższe kobiety odbyły więcej randek niż kobiety wysokie, sugerując, że wzrost kobiety jest wielkością odwrotnie proporcjonalną do jej atrakcyjności fizycznej. Jednak w tych samych badaniach wykazano również, iż mężczyźni, oceniając atrakcyjność widzianej na zdjęciach kobiety na podstawie różnicy jej wzrostu i jej rozmówcy (mężczyzny), nie różnicowali atrakcyjności kobiety na podstawie wysokości jej ciała.

Zapytani przeze mnie mężczyźni wymieniają cechy idealnej partnerki, jednak w tym wypadku nie spotkałam się z konkretnym opisem wymaganego wzrostu, częściej słyszałam o pożądaniu cech fizycznych i psychicznych, świadczących o kobiecości: Kobieta cechująca się wyjątkową otwartością i zrozumieniem. Potrafiąca rozmawiać szczerze o swoich potrzebach i uczuciach. Inteligenta dziewczyna o uroczym uśmiechu. Półromantyczka, półrealistka. Niezakompleksiona. Raczej bardziej podobna do mnie, aniżeli miała by być moim przeciwieństwem. Zgrabna, szczupła, o delikatnych rysach. – mówi 22-letni Marcin. Wg mnie kobieta idealna to taka, która przede wszystkim ma dobre serce, czystą duszę, zgrabne ciało i trzeźwy umysł. Ma swoje zasady, jest skromna, broni swojego zdania, potrafi gotować, jest uczuciowa, ambitna, dążąca do celu. Troskliwa, kochająca, niegrzeczna „w łóżku", z iskierką w oku – relacjonuje 27-letni Piotr.

Preferowany dymorfizm wysokości ciała w bliskim związku

Wyniki wielu badań udowadniają, że bardzo rzadko występują preferencje związku, w którym to mężczyzna jest niższy od partnerki. James Sheppard i Alan Strathman, w swoich badaniach, wykazali, że 95% kobiet preferuje mężczyznę wyższego od siebie, a 80% mężczyzn niższą partnerkę. Badacze wykorzystali w swoim badaniu zdjęcia w trzech wariantach, na których mężczyzna był w trakcie rozmowy z kobietą niższą od siebie o około 13 cm, wyższą również o około 13 cm oraz z kobietą tego samego wzrostu. Preferencja względem dymorfizmu wysokości ciała zależała od wysokości ciała samych badanych. Wyżsi mężczyźni i niższe kobiety preferowali większy stopień dymorfizmu płciowego, a niżsi mężczyźni i wyższe kobiety – mniejszy.

Nie ulega wątpliwości, że w większości spotykanych na co dzień przypadków mamy do czynienia ze związkami, gdzie to mężczyzna jest wyższy od kobiety. Tym razem więc postanowiłam zadać pytanie o opinię na temat związku przeciwnego do stereotypowego, gdzie kobieta jest wyższa od swojego partnera. Jakie odpowiedzi otrzymałam? Mnie osobiście trochę by to przeszkadzało, gdybym był niższy od swojej kobiety. Źle bym sie z tym czuł w otoczeniu – mówi 27-letni Piotr. Jego opinię podziela 22-letni Marcin: Kobiecie chyba ciężko mieć poczucie bezpieczeństwa przy niższym mężczyźnie. Osobiście nie czułbym się atrakcyjny dla partnerki wyższej ode mnie, tak samo jak ona nie byłaby atrakcyjna dla mnie. To ja powinienem nosić ją na rękach i być dla niej oparciem, tym fizycznym również, a nie na odwrót. A więc znajdują się wśród nas przeciwnicy, ale są i tacy mężczyźni, którzy nie przywiązują większej uwagi do takiego aspektu związku, wśród nich jest 21-letni Wojtek: Generalnie w moim otoczeniu, np. w rodzinie bardzo często zwraca się na to uwagę. Mówi się, że tak nie powinno być. Jeżeli chodzi o mnie, kompletnie by mi to nie przeszkadzało, wysokie kobiety mają z reguły sympatyczne nogi. Wiadomo że jest to rzecz, na którą większość zwróci uwagę: "oooo większa baba niż facet”, ale myślę, że w dzisiejszych czasach nie jest to przeszkodą. Badania Shepparda i Strathmana, w których 20% mężczyzn nie wybrało związku z niższą partnerką jako swojej preferencji, pozwalają wierzyć, iż istnieją mężczyźni, którzy chętnie nawiązaliby bliską relację z wyższą partnerką.

Opinie zapytanych kobiet w większości są tożsame z wynikami badań Shepparda i Strathmana. Obawy głównie związane są z poczuciem bezpieczeństwa oraz negatywną reakcją otoczenia. Nie uważam, żeby to była jakakolwiek przeszkoda w związku, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że kiedy jest się niższą od swojego partnera, czuje sie bardziej bezpieczną i kochaną, mężczyzna natomiast zyskuje na pewności siebie, a tym samym czuje sie bardziej odpowiedzialny za partnerkę – mówi 21-letnia Edyta. Moim zdaniem to głównie zależy od tego, czy ktoś przejmuje się zdaniem innych. Osobiście nie przeszkadzałoby mi to, miłość czasami nie wybiera, ale najgorsze byłyby spojrzenia i komentarze innych – Kasia , 21 latOtrzymałam równie bezstronne odpowiedzi, jak np. odpowiedź 21-letniej Patrycji: Jeżeli partnerom nie przeszkadza, że kobieta w związku jest wyższa, to uważam, że nikt nie powinien tego oceniać. Ważne jest tylko to, co oni sami do siebie czują. Jeśli się kochają, to wzrost nie jest dla nich przeszkodą, tak samo jak opinia innych ludzi.

Dlaczego ON powinien być względnie wysoki?

Trzeciorzędowe cechy płciowe takie jak szerokie ramiona, wąskie biodra, potężna budowa ciała, bogata muskulatura powodują, że już z biologicznego punktu widzenia mężczyzna jest istotą silniejszą od kobiety. W czasach prehistorii odgrywał on rolę myśliwego, którego zadaniem było zadbanie o byt rodziny, jak również zapewnienie jej bezpieczeństwa. Siła, odwaga, waleczność to oczywiście przymioty mężczyzny. Natura zadbała więc o predyspozycje mężczyzny do pełnionych przez niego funkcji i wykształcenia posiadanych cech.

Po dziś dzień, dzięki sile pamięci genetycznej, przetrwały w naszych umysłach utarte prehistoryczne ścieżki. Pomimo upływu czasu wciąż jesteśmy wychowywani według ówczesnych konwencji. Żyjemy w ucywilizowanej wersji świata prehistorycznego, a my sami stanowimy współczesne odwzorowanie człowieka prehistorii. Mężczyźni wciąż w opinii społeczeństwa powinni pełnić funkcję obrońcy swojej partnerki, żywiciela rodziny, stanowić swoiste uosobienie siły. Zabrania się im okazywania emocji, przyznawania się do słabości lub niewiedzy. Według stereotypowego poglądu, od tego są kobiety. Nazywane płcią piękną, ale słabszą, jakoby pełniły tylko funkcje estetyczne. Przyzwala się im na okazywanie uczuć, emocji, mają pełnić funkcję opiekuńczej matki, przykładnej partnerki, delikatnej, wrażliwej i czasem nieporadnej, słabszej istoty.

Wzrost kojarzy się zwykle z siłą i męstwem oraz pewnością siebie. Wyższy mężczyzna sprawia wrażenie posiadającego przewagę w fizycznej rywalizacji oraz w sytuacjach fizycznego zagrożenia. Jest więc w stanie ochronić partnerkę, a ta może czuć się przy nim bezpiecznie. Wysokość ciała sygnalizuje „dobre geny” a tym samym prawidłowy rozwój organizmu nawet w przypadku niesprzyjających warunków środowiska. Jest skorelowana z wysoką odpornością immunologiczną organizmu. Wysocy mężczyźni są predysponowani do uzyskania wysokiego statusu społecznego, zatem zyskują na atrakcyjności w oczach kobiet, ponieważ są zdolni do sukcesywnego pozyskiwania zasobów.

Badania Higginsa i współpracowników oraz Salskiej i współpracowników wykazały, że preferowanie wyższego partnera przez kobiety nie ogranicza się tylko do kręgu kultury zachodniej. 92,4% Chinek, 89% Amerykanek wyraźnie preferuje związek z wyższym partnerem.

Wysokość ciała i zazdrość o partnera. Jak to połączyć?

Bunk wraz ze współpracownikami przeprowadził badanie, które wykazało, że intensywność zazdrości o partnera może być związana z wysokością ciała. Najbardziej pożądanymi partnerami są kobiety średniego wzrostu oraz wysocy mężczyźni, dlatego też osoby należące do tej grupy są mniej zazdrosne o swojego partnera, gdyż istnieje mniejsze ryzyko, że zostaną zdradzone oraz, w razie potrzeby, łatwiej znajdą nowego partnera. Można więc przyjąć, że niscy mężczyźni oraz wysokie i niskie kobiety będą bardziej zazdrośni w związku. Większa pewność, ze partner nie zdradzi, może być także pośrednim dowodem atrakcyjności wysokich mężczyzn i kobiet o średniej wysokości ciała. Wyniki badań wskazują też, że wysokość ciała może wpływać na strategie zachowań płciowych. Na przykład osoby o mniej atrakcyjnej wysokości ciała mogą intensywniej pilnować stałego partnera seksualnego, a te o atrakcyjnej wysokości ciała mogą względnie częściej zmieniać partnerów.

Podsumowanie

Przedstawione wyniki przeprowadzonych badań nie pozostawiają cienia wątpliwości, że kobiety preferują mężczyzn o wzroście kilka centymetrów większym od średniej wysokości ciała mężczyzny w danej populacji, mężczyźni natomiast postępują odwrotnie oraz nie nadają wysokości ciała kobiety dużego znaczenia. Zgodnie ze społecznym stereotypem największą popularnością cieszą się związki, w których mężczyzna jest wyższy od kobiety. Jednak przy wyborze partnera preferencje określonego dymorfizmu wysokości ciała nie muszą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Potwierdzenie tej myśli odnalazłam w dalszej części wypowiedzi, wcześniej zapytanej, 21–etniej Edyty: Tymczasem jestem z niższym, nieco bardziej misiowatym mężczyzną niż w moich wyobrażeniach, który nie zachwyca romantyzmem, a kiedy chcę żeby mnie podniósł mówi, że jestem za ciężka. Jednak nie zamieniłabym go na mój wyśniony "ideał", bo największą przyjemnością dla mnie jest zrobienie mu jajecznicy o 8 rano i składanie jego rozrzuconych po całym pokoju koszul. Tak, to jest mój ideał. Dobór partnera jest o wiele bardziej złożonym procesem i uwzględnia wiele różnych cech, a wysokość ciała zapewne nie jest tą decydującą.

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego artykułu.

 

Literatura:

  1. De Angelis, Barbara. 1994. Czy znasz sekrety mężczyzn? Warszawa: Wydawnictwo IN FOCUS.
  2. Pawłowski, Bogusław. 2009. Biologia atrakcyjności człowieka. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródła internetowe:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dymorfizm_płciowy

Kierunek studiów  Psychologia 3. rok, specjalizacje: psychologia kliniczna człowieka dorosłego, psychologia pracy i organizacji  Kontakt  aleksandra.dabrowska@o2. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.