Gdy boli głowa...

 

Ból głowy bywa różny. Chwilowy, długotrwały, ledwo wyczuwalny albo rozrywający skronie. Pojawia się w najróżniejszych sytuacjach. Zaczyna się powoli, stopniowo narastając albo uderza od razu z nieograniczoną siłą, dezorganizując nam życie.
 
Z czym tak naprawdę mamy do czynienia?
 
Bóle głowy podzielić można na trzy podstawowe rodzaje. Napięciowe, migrenowe oraz klasterowe bóle głowy. Występują między nimi różnice w zakresie czasu trwania, częstotliwości, umiejscowieniu, nasileniu, objawów towarzyszących czy czynników wywoławczych.
 
Napięciowy ból głowy
 
Napięciowe bóle głowy pojawiają się w sytuacji stresu, silnych emocji, zmęczenia lub niekomfortowej pozycji pracy. Mogą występować ze zmienną bądź prawie stałą częstotliwością – okresowo bądź przewlekle. Tego typu ból może trwać godzinami, dniami, miesiącami czy nawet latami. Najczęściej odczuwany jest obustronnie w formie ściskania lub rozpierania. Osoba cierpiąca może mieć wrażenie posiadania uciskającej opaski wokół głowy. Dodatkowymi objawami są: zgrzytanie zębami, bezsenność, trudności w koncentracji i uczucie napięcia lub sztywność mięśni karku  Nasilenie bólu napięciowego jest niewielkie, towarzyszyć mu mogą nadwrażliwość na światło i dźwięki oraz nudności.  
 
Migrenowy ból głowy
 
Ból migrenowy pojawia się niespodziewanie ze zmienną częstotliwością, napady zdarzają się nawet kilka razy tygodniowo. „Migreny” moją być wywołane wieloma czynnikami, zarówno stresem, jak i zmęczeniem. Także  niektóre pokarmy wywołać mogą ataki, należą do nich głównie: czerwone wino, różne rodzaje serów, czekolada, tłuste potrawy oraz potrawy mocno przyprawione. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bólu. Napad migreny trwa zwykle od 4 do 72 godzin, ból odczuwany jest jedno lub obustronnie jako pulsujący, tętniący, o znacznym lub bardzo silnym nasileniu. Bólom migrenowym towarzyszyć mogą nudności, wymioty, zawroty głowy, zdarzają się omdlenia, nadwrażliwość na światło i dźwięki. U 20% osób cierpiących na migrenę występują dodatkowo takie objawy jak: drętwienie kończyn, a nawet połowy ciała, zaburzenia mowy, wrażenie ograniczenia pola widzenia i mroczki w polu widzenia.
 
Klasterowy ból głowy
 
Klasterowe bóle głowy mają charakter napadowy i występują w sposób „zgrupowany” (klastery). Klaster może trwać od 3 do 6 tygodni. W tym czasie ataki występują z różną częstotliwością – od jednego ataku na dwa dni, do nawet 8 na dobę. Ból tego typu trwa zwykle od kilku minut do 3 godzin. Występują zawsze po tej samej stronie głowy. Ból jest niezwykle silny, zlokalizowany za gałką oczną oraz w okolicy czołowej. Może promieniować do okolicy skroniowej, uszu, nosa, żuchwy i zębów. Podczas klasterów występują również inne nieprzyjemne objawy, takie jak przekrwienie i łzawienie oka (po stronie występowania bólu), wyciek z nosa, opuchnięcie i opadanie powiek, pocenie się.
 
Leczenie bólów głowy
 
Zwykle, gdy pojawia się ból głowy, sięgamy po tabletkę przeciwbólową, najczęściej tę reklamowaną w telewizji. Jednak każdy organizm w inny sposób może reagować na te same środki. Ostatnio reklamowane są tabletki, w skład których wchodzi kofeina. Faktycznie, tego typu środki przeciwbólowe mogą działać lepiej, ze względu na kurczenie się naczyń krwionośnych w mózgu. Równie dobrze można zażyć pospolitą tabletkę przeciwbólową po czym wypić napój energetyczny bądź kawę. Może wydaje się to niezbyt zdrową praktyką, jednak przy silnych bólach, dość skuteczną.
 
Przy leczeniu bólów głowy ważne jest wyeliminowanie przyczyny, o ile jest taka możliwość. Obniżając napięcie i stres zmniejsza się ryzyko wystąpienia napięciowych bólów głowy, często również migren. Dobrze jest więc poznać sposoby radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, aby bóle pojawiały się jak najrzadziej.
 
W przypadku migrenowych bólów głowy dobrze jest udać się do lekarza, specjalisty chorób wewnętrznych, który w razie potrzeby skieruje do neurologa.
 
Psychosomatyczna teoria bólów głowy
 
Psychosomatyka w najmniejszym skrócie, zajmuje się wpływem zjawisk psychologicznych na stan zdrowia jednostki. W teorii tej bóle głowy najczęściej pojawiają się w wyniku kumulowania negatywnych emocji, hamowania gniewu przy chęci osiągniecia celu i sympatii otoczenia. Tego typu osoby najczęściej skarżyć się będą na napięciowe bóle głowy bądź migreny.
                                                                                                            
Najważniejsze, by nie tracić głowy…
 
Literatura:
Szczeklik, A. (red.). (2006). Choroby wewnętrzne. Kraków: Medycyna Praktyczna


 

 

BYŁA REDKTOR DZIAŁU 'MAM PROBLEM'  Kontakt: m.kusinska.88@gmail.com Wykształcenie: Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, magister psychologii, profile zawodowe: psychologia zdrowia i jakości życia oraz psychologia kliniczna człowieka dorosłego   Zainteresowania: psychosomatyka, terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym; gotowanie, psy, muzyka, kino.     Doświadczenie zawodowe: - praktyki w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach na Oddziale Psychosomatycznym - praktyki w Centrum Psychoterapii i Psychoprofilaktyki NZOZ w Strzelcach Opolskich.   Dodatkowe doświadczenie: - przewodnicząca Studenckiego Koła Penitencjarnego przy Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego; - prowadzenie zajęć dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Katowicach; - wolontariat w Agencji Zdrowia Trzeźwości i Rozwoju Osobistego AZTiRO w Katowicach. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.