Przedstawiamy proste sposoby radzenia sobie z uczuciami gniewu i złości.
Zmiana nawyku. W reakcji na denerwującą sytuację, możemy nauczyć się reagować negatywnie lub pozytywnie. W dużej mierze zależy to od naszych poprzednich doświadczeń i tego jak zakodowaliśmy je w pamięci. Jeśli na widok nielubianej osoby odruchowo wzbiera w Tobie gniew, spróbuj odwrócić sytuację i choć raz zareagować uśmiechem. Nastawienie jest bardzo istotne w kontakcie z innymi osobami. Pamiętaj, że każdy przecież może mieć zły dzień.
Ogranicz środki pobudzające. Niektóre, pozornie nieszkodliwe produkty spożywcze mogą przyczyniać się do uczucia rozdrażnienia. Zwróć uwagę, czy nie zdarza Ci się wypijać za dużo kawy czy napojów energetycznych. Możesz także przeanalizować swoją dietę – wysoko przetworzona żywność dostarcza mniej witamin i minerałów niż świeże warzywa i owoce. W przypadku niedoborów np. magnezu, może pojawić się uczucie poddenerwowania i drażliwości. Podobnie sytuacja przedstawia się przy zażywaniu nikotyny – „puszczenie dymka” daje tylko chwilową ulgę i nie zastępuje pracy nad sobą.
Posłuż się wyobraźnią: usiądź wygodnie, odchyl głowę, zamknij oczy i wyobraź sobie kostkę lodu znajdującą się na środku twojego czoła. Myśl o tym, jak ciepło twojej skóry roztapia lód, a chłodna woda spływa ci po twarzy, powodując miłe odprężenie i redukcję gniewu.
Spróbuj zrozumieć – niektóre osoby nie są w stanie przyznać się do pomyłki i idą w zaparte. Słuchając takich ludzi, łatwo dać ponieść się emocjom. Zamiast tego, postaraj się wejść w skórę swojego rozmówcy, zrozumieć co nim/nią kieruje. Czasami trzeba odpuścić i zaakceptować fakt, że nie będziesz w stanie wpłynąć na drugą osobę. Krzykiem nie sprawisz, że stanie się mądrzejsza lub zaakceptuje twój punkt widzenia – nawet, jeśli masz rację.