Jak pomóc przyjacielowi z zaburzeniami jedzenia oraz problemem postrzegania swojego ciała?

Jeśli czytasz ten tekst, może oznaczać to, że jesteś zaniepokojony nawykami żywieniowymi, wagą i postrzeganiem swojego ciała przez osobę, na której Ci zależy. Rozumiemy, że dla Ciebie mogą być to bardzo trudne i ciężkie chwile. Zapewniamy Cię, że robisz coś wspaniałego czytając to! Troszcząc się o bliską dla Ciebie osobę. Ta lista nie powie Ci wszystkiego, co musisz wiedzieć, co robić w konkretnym przypadku, ale podsunie kilka pomysłów, co robić by pomóc przyjaciołom.

• Ucz się  o zaburzeniach odżywiania, czytaj książki, artykuły i broszury.

• Poznaj różnice, fakty i mity na temat wagi, żywienia i ćwiczeń fizycznych. Poznanie faktów pomoże Ci wychwycić podchwytliwe pomysły przyjaciela, który będzie chciał je wykorzystać, by utrzymać swoje nawyki żywieniowe.

• Bądź szczery, rozmawiaj otwarcie i szczerze o swoich obawach z osobą, która ma problemy z jedzeniem i/lub postrzeganiem swojego ciała. Unikanie lub ignorowanie nie pomoże!

• Bądź opiekuńczy, ale stanowczy. Dbaj o to, by Twój przyjaciel nie czuł się manipulowany przez Ciebie. Twój przyjaciel musi być odpowiedzialny za swoje działanie i skutki tych działań. Unikaj zasad, obietnic lub oczekiwań, które nie mogę być spełnione lub przestrzegane.

• Komplementy - Twój przyjaciel ma wspaniałą osobowość, odnosi sukcesy, ma swoje osiągnięcia. Przypominaj przyjacielowi, że jego „prawdzie piękno” nie jest tylko powierzchowne.

• Bądź wzorem do naśladowania w odniesieniu do prawidłowego żywienia, ćwiczeń fizyczny oraz samoakceptacji.

• Powiedz! To może wydawać się trudne powiedzieć komuś o swoich obawach. Zwracaj uwagę na jego postrzeganie ciała i problemy z odżywianiem się w ich początkowym etapie. Staraj się od razu pomagać, nie czekaj aż sytuacja stanie się poważniejsza, kiedy życie Twojego przyjaciele będzie w niebezpieczeństwie. Twój przyjaciel musi otrzymać tak dużo wsparcia i zrozumienia, jak to jest tylko możliwe.

Jak to powiedzieć? Krok po kroku?

• Ustal czas, w którym chciałbyś przeprowadzić rozmowę.

Nie wybieraj tej chwili pochopnie. Wybierz miejsce, w którym będziesz mógł przedstawić swoje obawy w sposób szczery i opiekuńczy, bez udziału innych osób. Zapewnij komfort i spokój.

• Przedstaw swoje obawy.

Pamiętaj, by obawy nie przyjęły formy oskarżenia, bądź oceny. Zachowaj się delikatnie, lecz stanowczo. Przywołaj momenty, w których zachowanie przyjaciela wywoływało u Ciebie niepokój. Wyjaśnij, że te rzeczy mogą wskazywać na to, że niezbędne jest zwrócenie się o pomoc do psychologa.

• Konsultacja z psychologiem.

Jest to jeden z najtrudniejszych kroków. Osoby chore często zaprzeczają, że mają problem z zaburzeniami odżywiania. W miarę możliwości spróbuj namówić przyjaciela, by skonsultował się z psychologiem/psychiatrą/lekarzem/dietetykiem. Zaoferuj wsparcie w poszukiwaniu specjalisty oraz w umówieniu się na wizytę. Zaproponuj towarzystwo podczas pierwszej wizyty.

• Wyrażaj swoje wsparcie.

Utwierdzaj przyjaciela w tym, że służysz mu wsparciem i zależy Ci na jego zdrowiu oraz szczęściu.

• Unikaj podawania prostych rozwiązań.

Wyjście z choroby jest długotrwałym procesem. Zaburzenia odżywiania są objawem problemów danej osoby. Gdyby była w stanie kontrolować swoje zachowanie, z pewnością, by to zrobiła. Unikaj, więc zdań typu „jeżeli zaczniesz jeść, to wszystko będzie dobrze”.

• Unikaj oskarżania, oceniania oraz zawstydzania przyjaciela.

Zaburzenia odżywiania są chorobą, nie zaś dobrowolną decyzją danej osoby. Nie przyjmuj oskarżycielskiej postawy wobec przyjaciela w postaci „gdybyś chciał/a to byś jadł/a”, „nie wygłupiaj się, dobrze wyglądasz”, „ Inni głodują, Ty wybrzydzasz”. Nie odnoś się do jego cech, lecz zachowania np. zamiast „jesteś nieodpowiedzialny/ przerażający”, to "martwi mnie to, że nie chcesz zjeść śniadania”, „martwi mnie, że usłyszę Twoje wymioty”

Pamiętaj, że nie można nikogo zmusić do szukania pomocy, zmienienia swoich nawyków żywieniowych lub postawy.  Postępy widoczne, gdy będziesz uczciwie mówić o swoich obawach i udzielać tej osobie wsparcia. Powinieneś wiedzieć, gdzie można uzyskać więcej informacji! Ludzie walczący z anoreksją, bulimią czy kompulsywnym objadaniem się potrzebują profesjonalnej pomocy.

Jest pomoc, jest nadzieja!

© 2011 zaburzenia odżywiania.  www.zaburzeniaodzywiania.info  źródło: www.nationaleatingdisorders.org

Kontakt: moulenrouge91@gmail.com Studia: Praca socjalna, III rok licencjat   Doświadczenie zawodowe: Praktyki w Miejskim OŚrodku Pomocy Społecznej w Jaworznie Praktyki w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Jaworznie Praktyki w NGO Kalrav School Bharuch, Indie Współpraca z Ogólnopolską siecią wsparcia ofiar handlu ludźmi BAKHITA i Społecznym Komitetem ds. AIDS Współpraca z Amnesty International w Katowicach. Kampania przeciw homofobii.     Dodatkowe doświadczenie: Przewodnicząca Koła Naukowego Studium Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnik i wykonawca projektu rewitalizacji dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach jako członkini zespołu badawczego. Wolontariusz portalu zaburzeniaodzywiania.info. Wolontriusz świetlicy środowiskowej nr 1 w Lipinach. Zainteresowania: Praca socjalna w różnych obszarach życia społecznego. (...)