Jesienno – zimowa depresja sezonowa

Kończy się lato, dzień staje się coraz krótszy, coraz częściej niebo jest pochmurne, dni coraz chłodniejsze, a otaczający nas świat szary i smutny. O tym, że zmiana pór roku może mieć wpływ na zmianę nastroju wiedzą praktycznie wszyscy. Okres jesienno-zimowy wiąże się nie tylko z tęsknotą za wakacyjnymi przygodami i błogim lenistwem podczas zasłużonego urlopu. W miesiącach zimowych tęsknimy również, a może przede wszystkim za światłem. Jesienna melancholia, szybko zapadający zmrok, ciemne i mgliste poranki mogą przyczynić się do wystąpienia u nas depresji sezonowej.

Depresja sezonowa – co to takiego?

Sezonowe zaburzenie afektywne (ang. SAD – seasonal affective disorder) charakteryzuje się tym, że jego początek następuje co roku o podobnej porze -  objawy depresji pojawiają się w październiku i listopadzie, kiedy Słońce wschodzi coraz później i coraz wcześniej zachodzi. Utrzymujące się przez całą zimę i całkowicie ustępujące wraz z wydłużaniem się dnia – w okolicy marca i kwietnia. Za jedną z przyczyn depresji sezonowej uznaje się zmniejszoną ilość światła słonecznego. Problem depresji sezonowej dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, nie omija również dzieci.

Jakie są objawy SAD?

 Osoby cierpiące na depresję sezonową skarżą się zwykle na ciągłe uczucie zmęczenia, ospałość, rozdrażnienie i apatię. Może pojawiać się również smutek, lęk, brak motywacji do działania, czy unikanie codziennych przyjemności (anhedonia). Do często spotykanych objawów należy utrata zainteresowań, pesymizm i poczucie bezradności, a także problemy z koncentracją. Pacjenci zauważyć mogą osłabienie popędu seksualnego, a u kobiet nasilić się mogą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Charakterystyczny dla SAD jest większy apetyt na potrawy bogate w węglowodany i wiążący się z nim przyrost masy ciała.

Leczenie

Obecnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych jest fototerapia. Stosuje się w niej lampy fluorescencyjne emitujące naturalne światło słoneczne. Stosuje się ją najczęściej dwa razy dziennie – rano i wczesnym wieczorem, aby w sztuczny sposób wydłużyć dzień. Pacjentom zaleca się również spacery w godzinach przedpołudniowych, aby poddać się działaniu naturalnego światła. Często osoby cierpiące na depresję sezonową poddają się psychoterapii, co również przynosi pozytywne skutki. W przypadku dużego nasilenia objawów zaproponowana może zostać farmakoterapia.

Depresja coraz częściej nazywana jest chorobą naszych czasów. Może ona przybierać różne formy i rodzaje. Nie należy ignorować zaobserwowanych u siebie objawów SAD. Mogą one wskazywać na depresję sezonową, ale mogą też być objawami innych zaburzeń. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek form samodzielnego leczenia warto skonsultować się ze specjalistą.

Bibliografia:

Seligman, M. E. P., Walker, E. F., Rosenhan, D. L. (2003). Psychopatologia. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

http://www.resmedica.pl/psychologia-i-psychiatria/depresja-sezonowa

Kontakt e-mail: michalina.knopp@gmail.com Kierunek studiów: Psychologia, rok IV, specjalizacja kiliniczna człowieka dorosłego i sądowa Studentka psychologii, obecnie uczestniczka szkolenia z zakresu hazardu i innych uzależnień behawioralnych. Wielka fanka czekolady i dobrych książek.  Zainteresowania: Psychologia zeznań świadków, komunikacja interpersonalna (w szczególności mowa ciała), neuropsychologia. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.