Kierunek studiów: Psychologia kliniczno-sądowa, IV rok
Kontakt: korine91@gmail.com
Zainteresowania: zagadnienia związane z zaburzeniami osobowości, a w szczególności psychopatią, zaburzenia psychotyczne, kryminologia, wiktymologia, kultura Japonii, fantasy
Doświadczenie zawodowe: praktyka w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym
Dodatkowe doświadczenie: członek Koła Naukowego psychologii policyjnej i sądowej „Paragraf”, wolontariuszka w punkcie przeciwko przemocy oraz wolontariuszka Silesia Marathon
Tematem tego artykułu są błędne przeświadczenia ludzi dotyczące zaburzenia osobowości, które potocznie nazywane jest psychopatią. Przeglądając fora internetowe, komentarze pod artykułami dotyczącymi psychopatii, a także zapoznając się z kulturą masową mogę wysnuć hipotezę, iż przeciętnego człowieka interesuje to, co nieprzeciętne i wielu ludzi chętnie czyta o tym zaburzeniu. Jednakże często to zainteresowanie generuje różne mity.
W dzisiejszych czasach, kiedy wiara odchodzi na dalszy plan, coraz częściej mówi się o opętaniu jako o chorobie psychicznej, nie mającej nic wspólnego z siłami nadnaturalnymi. Jednakże czy możemy być całkowicie pewni, że zjawisko owładnięcia przez demona, to tylko ludzki wymysł? Okazuje się, że nie do końca. Zdarzają się rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć w sposób naukowy.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym. Dotyczy nie tylko tzw. marginesu społecznego, ale też rodzin, które na pierwszy rzut oka wydają się wieść sielankowe życie. Skala zjawiska jest tak do końca nieznana.
W literaturze i badaniach dużo miejsca poświęca się dla opisania kwestii macierzyństwa. Liczni autorzy zastanawiają się nad stylami przywiązania między matką a dzieckiem czy też istotą poprawnej relacji matki z dzieckiem dla jego późniejszego rozwoju. Do tej pory niewiele uwagi poświęcano ojcom i ich znaczeniu w życiu dziecka. Na szczęście ta nisza zaczyna powoli się zapełniać. Badacze okazują coraz większe zainteresowanie tematyką ojcostwa. Jednakże nadal jest wiele do zbadania zwłaszcza, że wraz ze zmianami społeczno-gospodarczo-kulturowymi zmianom ulega także obraz współczesnej rodziny, a przez to pojawiają się nowe wyzwania, których muszą podjąć się rodzice.