Seksuologia stała się odrębną nauką w 1907 roku, kiedy to Iwan Bloch, niemiecki dermatolog, nazywany „ojcem seksuologii”, uznał, że czysto medyczne postrzeganie życia seksualnego człowieka nie jest wystarczające, aby pojąć złożone relacje między ludzką seksualnością a innymi dziedzinami życia. Konieczne więc było stworzenie odrębnej dziedziny obejmującej te zagadnienia.
Dzisiaj minęło ponad 100 lat, seksuologia jest odrębną dyscypliną naukową, wydano wiele publikacji naukowych z tej dziedziny, powstały kierunki studiów kształcące przyszłych seksuologów… mimo to, seksuologia wciąż jest dyscypliną mało znaną i wciąż niedocenianą. Tylko nieliczni wiedzą, jaką drogę trzeba obrać, aby zostać lekarzem udręczonych dusz. Dlatego z myślą o zainteresowanych, stworzyłam „przewodnik”, który, krótko mówiąc, wskazuje, jak zostać seksuologiem oraz specjalistą w dziedzinach pokrewnych.
Droga do kariery seksuologa zaczyna się przy wyborze studiów wyższych. Oczywistością jest, iż dojście do tego etapu umożliwia ukończenie szkoły podstawowej, następnie gimnazjum i szkoły średniej (konieczne jest zdanie egzaminu maturalnego). Stety lub niestety mamy do wyboru tylko dwie drogi – podjęcie studiów medycznych lub psychologicznych. Dlaczego? Dlatego, że seksuologia stanowi specjalizację lekarską na studiach medycznych oraz w większości przypadków jest kierunkiem studiów podyplomowych, a owe studia są skierowane zwykle do lekarzy, psychologów i psychoterapeutów.
Na studiach medycznych należy najpierw uzyskać dyplom lekarza, następnie należy zdać specjalizację, do wyboru, z psychiatrii, ginekologii lub neurologii. Dopiero wtedy możemy starać się o przyjęcie na specjalizację z seksuologii lekarskiej.
Jednak na studiach psychologicznych wygląda to nieco inaczej. W trakcie jednolitych studiów magisterskich wybieramy specjalizację, jednak jest to np. psychologia kliniczna, psychologia zdrowia, psychologia sądowa itp. Tylko dwie uczelnie w Polsce umożliwiają na kierunku psychologia kształcenie na specjalizacji psychoseksuologia. Natomiast Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie, jako jedyna w Polsce, oferuje na studiach psychologicznych specjalizację psychoterapia i terapia seksualna. Ale to nadal nie nadaje nam tytułu seksuologa.
Po ukończeniu studiów wyższych, możemy wreszcie podjąć studia podyplomowe na kierunku seksuologia lub kierunku z nią pokrewnym. Mamy wybór co do miasta, uczelni oraz wysokości opłat za studia (wszelkie informacje podane są na stronach poszczególnych uczelni). Przedstawiam więc zestawienie możliwości:
BIAŁYSTOK:
1. Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku:
GDAŃSK:
1. Uniwersytet Gdański:
KATOWICE:
1. Śląski Uniwersytet Medyczny:
2. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej:
KRAKÓW:
1. Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji:
2. Akademia Ignatianum:
KUTNO:
1. Wyższa szkoła gospodarki krajowej:
LUBLIN:
1. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji:
NYSA:
1. Centrum edukacyjne:
POZNAŃ:
1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza:
RADOM:
1. Europejska Uczelnia Społeczno – Techniczna:
SŁUPSK:
1. Akademia Pomorska:
SOPOT:
1. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej:
SOSNOWIEC:
1. Wyższa Szkoła Medyczna:
SZCZECIN:
1. Uniwersytet Szczeciński:
TORUŃ:
1. Wyższa Szkoła Bankowa:
WARSZAWA
1. Szkoła Terapii Seksualnej w Centrum Terapii Lew-Starowicz
2. Warszawski Uniwersytet Medyczny:
3. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie:
4. Uniwersytet Warszawski:
5. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej:
6. Wyższa Szkoła Komunikowania, politologii i stosunków międzynarodowych:
ZIELONA GÓRA:
1. Uniwersytet Zielonogórski:
Po ukończeniu studiów podyplomowych czekają na nas dobra i zła wiadomość. Dobra jest taka, że możemy podjąć pracę w dziedzinie seksuologii, zła natomiast – to nie koniec drogi. Pozostaje jeszcze jeden punkt, jednak nie obowiązkowy, będący wisienką ta torcie, czyli uzyskanie Certyfikatu Seksuologa nadawanego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Oto fragment treści regulaminu uzyskiwania certyfikatu (wszelkie informacje zamieszczone są na stronie PTS):
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
1. CERTYFIKAT SEKSUOLOGA KLINICZNEGO może być nadany członkowi Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, który jest lekarzem lub psychologiem - a w szczególnych przypadkach innej osobie z wyższym wykształceniem - przez Zarząd Główny tego Towarzystwa, po dopełnieniu warunków określonych niniejszym regulaminem.
2. Warunkiem uzyskania CERTYFIKATU SEKSUOLOGA KLINICZNEGO jest:
2.1. udokumentowana działalność kliniczna w ostatnich trzech latach związana z problematyką seksuologiczną (ocenę, czy działalność ta spełnia wymagania przeprowadza superwizor – patron, por. PROCEDURA pkt. 1)
2.2. uzyskanie przez kandydata 1500 punktów, w tym 1000 punktów obowiązkowych dla wszystkich kandydatów i 500 punktów dodatkowych, zebranych przez kandydata w sposób określony poniżej
2.3. Uzyskanie Certyfikatu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Certyfikatu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Certyfikatu Terapeuty Poznawczo-Behawioralnego albo ukończenie przynajmniej połowy cyklu szkolenie przygotowującego do uzyskania wymienionych certyfikatów (warunki uzyskania certyfikatów dostępne są na stronach internetowych towarzystw)
2.4. zdanie egzaminu końcowego przed Komisją powołaną przez ZG PTS (zakres materiału obowiązujący na tym egzaminie oraz jego formę ureguluje oddzielne postanowienie ZG PTS.
Punkty, o których mowa w punkcie 2.2 można uzyskać np. dzięki ukończeniu psychoterapii własnej, odbyciu superwizji, odbyciu szkoleń seksuologicznych, udziałom w konferencjach seksuologicznych krajowych i zagranicznych, odbyciu staży, przeprowadzeniu wykładów lub lekcji, wydaniu własnej publikacji itp.
Jak widać do zawodu seksuologa prowadzi droga długa, kręta i trudna. Potrzeba dużo cierpliwości, wiedzy, wysiłków, wyrzeczeń a czasem i pieniędzy. Ale możliwości są, więc jeśli masz marzenie, bardzo chcesz, jesteś zainteresowany, zdeterminowany i gotowy na długą wyprawę, aby zostać lekarzem udręczonych dusz, to… czemu nie?
Autor: Aleksandra Dąbrowska
1. Lew-Starowicz, Zbigniew. 2010. Podstawy seksuologii. Warszawa: Polski Zakład Wydawnictw Lekarskich
2. http://pts-seksuologia.pl/sites/strona/15/certyfikat-seksuologa-klinicznego
3. http://lew-starowicz.pl
4. http://www.nwsp.bialystok.pl
5. http://ug.edu.pl
6. http://www.sum.edu.pl
7. https://www.swps.pl
8. https://kire.pl
9. https://www.ignatianum.edu.pl
10. http://wsgk.com.pl
11. http://www.wsei.lublin.pl
12. http://www.poznanska.nysa.pl
13. https://amu.edu.pl
14. http://www.eust.pl
15. http://www.apsl.edu.pl
16. http://www.wsm.sosnowiec.pl
17. http://www.usz.edu.pl
18. http://www.wsb.pl/torun/
19. https://www.wum.edu.pl
20. http://vizja.pl
21. http://www.uw.edu.pl
22. http://wskpism.edu.pl
23. https://www.uz.zgora.pl/