• Opublikowane 13 November, 2015

Lumbersexual - nowy ideał męskości?

Wprowadzenie

W dzisiejszych czasach nie trudno zauważyć powszechnie panującej mody na bycie coraz piękniejszym, zwłaszcza w kulturze zachodniej. Zarówno kobiety jak i mężczyźni dokładają największych starań, by wyglądać jak najlepiej, wzorując się na kanonach piękna, które są lansowane w mediach. Mimo tego, że z biegiem czasu zmienia się nasze pojęcie o tym, co jest atrakcyjne, nie zmienia się to, co w genach zapisała nam ewolucja. Psychologia ewolucyjna jest ściśle związana z biologią. Opisuje jakie cechy biologiczne musi posiadać człowiek, aby był uznawany za atrakcyjnego. Można przytoczyć kilka przykładów cech atrakcyjnych dla płci przeciwnych. Atrakcyjną kobietą jest taka, która przejawia oznaki neotenii (Ritter i In. 1991, Jones 1995) oraz ma idealną proporcję bioder do talii (Singh, 1995). Według badań kobiety uważają za atrakcyjny u mężczyzn kilkudniowy zarost (Cuningham i in. 1996), co zaprzecza obecnej modzie na mężczyznę lumberseksualnego. Barber (2001) dowiódł w swoich badaniach, że gęste brody są preferowane przez kobiety w okresach, gdy liczba mężczyzn jest większa w populacji niż liczba kobiet. Według danych statystycznych na dzień dzisiejszy liczba mężczyzn przewyższa liczbę kobiet, a współczynnik feminizacji wynosi ok. 106 mężczyzn na 100 kobiet. Z tego wynikałoby, że Barber (2001) może mieć rację. Jednak ciężko wysnuwać z tego faktu konkretne wnioski, ponieważ wyniki badań nad wpływem męskiego zarostu na atrakcyjność fizyczną mężczyzny nie są jednoznaczne (Pancer, Meindl, 1978).

Lumbersexualny czyli jaki?

Lumbersexualny to określenie mężczyzny, który nosi bujną brodę, masywne buty, koszulę w kratkę, sweter lub puchową kurtkę. Przedrostek „lumber” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „graty”, „rupiecie” lub czasownik „wyciąć”- co bezpośrednio łączy słowo „lumber” z wizerunkiem drwala. Charakterystyczna bujna broda nie jest przejawem zaniedbania, ale wręcz przeciwnie. Chociaż wokół tej kwestii pojawia się wiele kontrowersji. Przed ukazaniem się jesienno-zimowej 2014 kolekcji mężczyznę z takim wyglądem nazwano by hipsterem lub po prostu dziwakiem. Moda na Lumbersexual jest doskonałym przykładem na to, jak szybko zmienia się moda i poglądy na temat atrakcyjności. Ten trend może się prawdopodobnie okazać chwilowy, aczkolwiek z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej ma rację zagościć w świadomości ludzi na dłużej niż tylko na jeden sezon. Przemawia ku temu wiele argumentów. Po pierwsze lumbersexual boy jest kwintesencją męskości, która została delikatnie zepchnięta na drugi plan przez lansowanie metro seksualnych chłopaków. Metroseksualizm odznaczał się przesadnym dbaniem o wygląd a metrosekualny mężczyzna oceniany był jako bardziej kobiecy niż męski. Nowy obraz mężczyzny jest swoistym powrotem do korzeni, przeciwieństwem metroseksualistów. Każdy zna obrazki z podręczników przedstawiające ludzi pierwotnych. Dlatego nie jest to przypadkiem, że lumberboy przypomina nam człowieka prowadzącego koczowniczy tryb życia, człowieka z jaskiń. Wtedy najbardziej cenionymi cechami była zdolność do przetrwania w niesprzyjających warunkach. Zadaniem mężczyzny było polowanie i zapewnienie pożywienia swojemu potomstwu. Największe szanse na przetrwanie miał mężczyzna, który odznaczał się nieprzeciętna budową ciała, dobrym zdrowiem oraz odwagą. Nie bez przyczyny w dzisiejszych czasach te cechy są łączone z lumberboyem i jego charakterystyczną brodą. Jest to korzystna sytuacja dla mężczyzn, którzy noszą brody z niedbalstwa. Teraz ich niedbalstwo ma szansę nabrać innego, pozytywnego znaczenia. Lumberseksualny drwal to mężczyzna, który jest otwarty na nowe doświadczenia i stale poszukuje przygód i żyje w zgodzie z naturą. Taki mężczyzna powinien być ideałem, dla kobiety znudzonej życiem, której już nic nie zaskakuje w nowoczesnym świecie.

Biologiczne znaczenie preferencji estetycznych względem męskiego zarostu

Nie zagłębiając się w szczegóły ideologiczne, warto wspomnieć, że powszechne równouprawnienie kobiet i mężczyzn doprowadziło do powolnego zacierania się różnic międzypłciowych. Dlatego pojawienie się mody na lumbersexualnych mężczyzn może być sygnałem poszukiwania na nowo typowych cech męskich. Zarost jest atrakcyjny, ponieważ podkreśla on wielkość podbródka i szczęki, a więc jest wyraźnym sygnałem dojrzałości płciowej mężczyzny i jego męskości (Cunningham, Shamblen, 2003). Kobiety poszukują poczucia bezpieczeństwa u starszych (o kilka lat) mężczyzn, a właśnie zarost sprawia, że wyglądają oni na starszych (Wogalter i Hosie 1989). Broda jest kojarzona z władzą i dominacją od zarania dziejów. Wielcy wojownicy i królowie nosili brody i tak właśnie są przedstawiani na obrazach (patrz. Poczet królów Polski J. Matejki). Sam zarost jest jednym z wyznaczników poziomu testosteronu, który warunkuje męską dominację i agresywność. Ponadto zarost jest idealnym sposobem na zamaskowanie niedoskonałości twarzy. Bujna broda może przykryć niezbyt estetyczną zajęczą wargę lub blizny. W związku z tym, preferencja zarostu jest silnie uwarunkowana kulturowo bardzo ciężko jednoznacznie stwierdzić, iż broda stanowi jeden z sygnałów jakości genetycznej mężczyzny (Barber, 1995). Sądzę jednak, że funkcja kulturowa nie przeczy biologicznej funkcji brody.

Końcowe uwagi i rozważania

Można toczyć spory na temat tego, że mężczyzna lumbersexualny to współczesne uosobienie męskości. Zastanawiające jest to, że o ile można spotkać brodaczy na facebookowych fanpage-ach i Instagramie, ciężej jest ich spotkać na ulicach polskich miast. Tym gorzej jest spotkać lumberboy-a w lesie, na łonie natury, gdzie ma rzekomo przebywać i żywić się mięsem z upolowanej zwierzyny. Zdaje się, że cała ta afera na temat brodatych mężczyzn i nowego kanonu męskości, nie jest niczym innym jak tylko przejawem zanikającej ludzkiej kreatywności. Chodzi tu głownie o nową, chwytliwą nazwę na coś co już było i oczywiście pieniądze (jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze). „Drwal”, nie może samodzielnie dbać o brodę. Musi się udać do salonu pielęgnacji brody i zakupić odpowiednie kosmetyki. By być „stuprocentowym mężczyzną” musi zakupić koszulę w czerwoną kratę i musztardowe ciężkie buty w modnym butiku. Potem, po zakupach „strzelić sobie selfie” Iphone-m i wrzucić na Instagrama. Nie trudno zauważyć tu pewien dysonans. Nie wydaje się, że prawdziwy mężczyzna zachowuje się w ten sposób, a właśnie lumberseksualny mężczyzna tak buduje swój wizerunek. Wyżej opisane czynności wydają się pozostawać w opozycji do cech, które kulturowo utożsamiane są z męskością. Broda sygnalizuje poziom testosteronu, a z nim wiąże się zdolność do przetrwania, sukces w rywalizacji oraz immunosupresja (Mueller, Mazur,1997). Wysoki poziom testosteronu wiąże się niestety także z wysoką agresywnością i może dlatego kobiety, dla swojego bezpieczeństwa, wolą mężczyzn z kilkudniowym zarostem niż bujną brodą. Jak pokazał opisany wyżej przykład atrakcyjność męskich zarostów jest silnie uwarunkowana kulturowo i zależy od indywidualnych preferencji kobiet. Dbanie o brodę wymaga dużej sumienności, dopiero wtedy może ona wydać się atrakcyjna. Dlatego posiadanie bujnej brody czy też brak zarostu, nie jest zawsze oznaką męskości lub jej braku.

Bibliografia:

  1. Pawłowski, B. (2009). Biologia atrakcyjności człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
  2. Dixson, B. J., & Brooks, R. C. (2013). The role of facial hair in women’s perceptions of men’s attractiveness, health, masculinity and parenting abilities .Evolution and Human Behaviour.
  3. Kościński,K. Atrakcyjność Twarzy. http://www.staff.amu.edu.pl/~krzychu/publik/atr_tw.pdf
  4. www.census.gov/cgi-bin/broker
  5. Zawadzka, A. (2014). Zapomnij o metroseksualnych chłopakach. Nowy trend to „Lumbersexual”.http://natemat.pl/124099,zapomnij-o-metroseksualnych-chlopakach-nowy-trend-to-lumbersexual
  6. Lumbersexual - prawdziwa męskość znowu w cenie! http://facet.interia.pl/obyczaje/news-lumbersexual-prawdziwa-meskosc-znowu-w-cenie,nId,1553829
  7. Pachła, J. (2014). Lumberseksualny facet? No Bóg was opuścił z tymi brodami. http://www.wyrwanezkontekstu.pl/kino/lumberseksualny-facet-bog-was-opuscil-z-tymi-brodami/
  8. www.pinakoteka.zascianek.pl/Matejko/Poczet_html.
Autor: Karolina Biber
Psychologia IV

Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.