Magdalena Żyta

REDAKTOR DZIAŁU 'JESTEM WŚRÓD LUDZI' (od lipca 2014r.)

Studia: 

  • Psychologia IV rok, specjalizacja kliniczna człowieka dorosłego i sądowa
  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna III rok
  • Kurs pedagogiczny- Blok kształcenia nauczycielskiego (ostatni semestr z trzech)
  • Koło Naukowe Psychologii Społecznej „Influence”

Doświadczenie zawodowe: praktyki w RODK nr 2 w Katowicach i poradni psychologiczno- pedagogicznej; wolontariat w OIK

Zainteresowania: praca biegłego sądowego psychologa- opiniowanie, socjoterapia, zaburzenia osobowości

ponadto: książki i filmy na temat II wojny światowej, twórczość J.R.R. Tolkien'a oraz indie rock

Kontakt: zytamagdalena@gmail.com

 

 

Artykuł

Drugi kierunek - tak czy nie? Oto jest pytanie...

Dwa lata temu liczba „dwukierunkowców” osiągnęła swój szczyt, a to za sprawą nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, której treść oznajmia, że „opłata za kształcenie na studiach stacjonarnych, jeżeli są to studia na drugim lub kolejnym kierunku studiów w formie stacjonarnej, dotyczy osób przyjętych na te studia po 1. października 2012”. Po pojawieniu się tej nowelizacji wiele osób, które rozważało wcześniej podjęcie takiej decyzji, uległo impulsowi i zgłosiło się na rekrutację. Obecnie, mimo odpłatności, nadal spora liczba osób wybiera takie rozwiązanie, szczególnie Ci, którzy spełniają warunek znajdowania się w 10% najlepszych studentów na swoim „pierwszym” kierunku, przez co nie muszą płacić za drugi. Zwolenników studiowania na dwóch kierunkach jest tyle samo, co przeciwników. Wszystko zależy od punktu widzenia i znajomości tematu. Poniżej znajduje się moje subiektywne zestawienie zalet i wad studiowania na dwóch kierunkach. Zostało utworzone w oparciu o własne doświadczenia, a także moich znajomych, którzy również podjęli się łączenia dwóch kierunków.

Czytaj dalej


Artykuł

Nowa „Rodzina”- czyli o życiu w sekcie

Każda sekta ma własną ideologię, czyli zasady na których opiera swoje działanie. Patrząc z zewnątrz może się wydawać, że charakteryzują je całkowicie odmienne cechy i reguły funkcjonowania. Różnice te, są jednak pozorne. U ich podłoża leżą te same mechanizmy psychomanipulacji, zarówno wobec potencjalnych członków, jak i już włączonych w organizację osób. Zatem, wystarczy przyjrzeć się jednej z nich, by poznać podstawę działania wszystkich.

Czytaj dalej


Artykuł

Nieletni i młodociani przestępcy

  • 13 Czerwiec, 2014
  • Magdalena Żyta
  • młodociani przestępcy; nieletni; małoletni; młodociany; przestępstwo,

Coraz częściej słyszymy o nieletnich lub młodocianych sprawcach przestępstw. Szczególnie tych, które podlegają najwyższemu wymiarowi kary.

Czytaj dalej


Artykuł

Wodzeni za nos

  • 25 Wrzesień, 2014
  • Magdalena Żyta
  • marketing zapachowy, reklama, aromat, zapach, manipulacja,

Uznając dany sklep za swój ulubiony, nie tylko kierujemy się produktami w nim oferowanymi, ale również wystrojem i oczywiście, nad czym często się nawet nie zastanawiamy, unoszącym się w nim zapachem. Czasem nawet z zamkniętymi oczami potrafimy ocenić po nim, gdzie się znajdujemy. Dany zapach potrafi wprowadzić nas w konkretny nastrój, lub wzbudzić w nas odpowiednie emocje. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, lecz są też takie, które na większość oddziałują w ten sam sposób. To stało podstawą marketingu zapachowego, czyli jednego z działów marketingu sensorycznego.

Czytaj dalej


Artykuł

Motywy pozostawania w związku, w którym obecna jest przemoc

  • 2 Luty, 2015
  • Magdalena Żyta
  • przemoc; Motywy pozostawania w związku, w którym obecna jest przemoc; ofiary przemocy; osoby doznające przemocy,

Związek ze sprawcą przemocy. Dlaczego jedna kobieta tkwi w związku ze sprawcą, a inna go opuszcza? Ile kobiet będących ofiarami przemocy, tyle motywów do pozostania i opuszczenia przemocowca. Czasem są one prozaiczne, a czasem skomplikowane i złożone.

Czytaj dalej


Artykuł

Przemoc zmienia. Jak myślą, co czują i jak się zachowują kobiety będące ofiarami przemocy?

  • 9 Luty, 2015
  • Magdalena Żyta
  • Przemoc zmienia. Jak myślą, co czują i jak się zachowują kobiety będące ofiarami przemocy?; przemoc; wyuczona bezradność,

Stanie się ofiarą przemocy ze strony osoby bliskiej jest przeżyciem druzgocącym. Najbliższa, ukochana osoba, staje się nagle oprawcą. Wszystko się zmienia.

Czytaj dalej


Artykuł

A second major? Yes or no that is the question…

Full-time studying two majors is nothing extraordinary today. Everyone knows at least a few people that mix studying different subjects, at various faculties, and sometimes even universities. Is that all so easy?

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.