Dla młodego organizmu przeżycie głębokiego stresu może zaburzyć jego prawidłowy rozwój, być destrukcyjne dla funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Najsilniej oddziałującymi na dziecko stresorami jest śmierć bliskiej osoby oraz nadużycie seksualne. (...) Dysocjacyjne zaburzenie tożsamości polega na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby, a każda z nich ma odrębną tożsamość, zachowanie, często wiek a nawet iloraz inteligencji.
Starość nie tylko związana jest z chorobami somatycznymi. Depresja, obok otępienia, jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym u osób w wieku podeszłym. Szacuje się, że cierpi z jej powodu aż 15% osób po 65. roku życia (Kałucka, 2014; Grodzicki, Kocemba, Skalska, 2007). Niniejszy artykuł ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że depresja u osób starszych jest bardzo częstym zjawiskiem. Dowiedzcie się, jak ją rozpoznać, odróżnić od otępienia i w jaki sposób pomóc osobie chorej.
Depresja jest często postrzegana jako samodzielna jednostka chorobowa. Jednakże może ona być objawem innej choroby – choroby Hashimoto – której skutkiem jest niedoczynność tarczycy ujawniająca się między innymi poprzez objawy charakterystyczne właśnie dla depresji. Artykuł ten zapozna czytelnika pośrednio z tym, jak wygląda życie osoby błędnie zdiagnozowanej na zaburzenie afektywne.
Już św. Katarzyna ze Sieny głodziła się i wymiotowała naprzemiennie. Tak zwana „święta anorektyczka” widziała w tym zachowaniu jedyną drogę, za pomocą której można dojść do Boga. Choć obecnie motywy podejmowania restrykcyjnych diet oraz regularnych wymiotów są odmienne, to sposoby osiągania szczupłej sylwetki pozostają takie same. Anoreksja bulimiczna, inaczej typ żarłoczno-przeczyszczający, jest chorobą, której początek przypomina anoreksję restrykcyjną – postanowienie „przechodzę na dietę” jest w większości przypadków zaburzeń odżywiania startem...
Nadwaga jest dużym problemem naszego społeczeństwa. Dlaczego, mimo trzymania się różnego rodzaju diet, nie chudniemy lub doświadczamy przykrego efektu „jojo”? Czym jest zdrowa dieta? Jak zmienić swoją dietę na zdrowszą? W tym artykule opiszę bardzo popularne błędy popełniane podczas odchudzania się oraz wyjaśnię na czym one polegają. Przedstawię także kilka wskazówek, które mogą pomóc w zmianie trybu życia na zdrowszy.
Filmy mogą uświadamiać szerokiej publiczności problemy społeczne. Czy można wykorzystać je do profilaktyki sięgania po substancje psychoaktywne? Oglądając film Łukasza Palkowskiego “Najlepszy”, można odnieść wrażenie, że kompulsywne zażywanie substancji psychoaktywnych jest zaburzeniem o dużej skuteczności leczenia. Czy jest to prawda, czy przypadek Jerzego Górskiego opowiedziany na dużym ekranie to historia jedna na milion?
W literaturze fachowej mamy do czynienia z licznymi opisami przypadków prostytucji. Zadziwiający jest jednak fakt, że prostytucję zaczęto uznawać za profesję obecną od zawsze w życiu kulturowo-społecznym. Nasuwa się więc pytanie: Dlaczego wciąż traktujemy ją jako temat tabu?
Zaburzenia nerwicowe to drugi, zaraz po depresji, najczęstszy problem psychologiczny, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. W Polsce z powodu nerwicy cierpi ponad 2,5 miliona ludzi i liczba ta stale rośnie.
Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) dotyczy 80% ofiar gwałtu. Osoba, która doświadcza syndromu post traumatycznego powtórnie przeżywa stresujące wydarzenie, nie mogąc pogodzić się z jego zaistnieniem, co utrudnia jej powrót do funkcjonowania sprzed urazu. Zachowanie takiej osoby często prowadzi do uporczywego unikania bodźców kojarzących się jej z traumatycznym zdarzeniem, lub wręcz przeciwnie ofiara zatraca wrażliwość na wszelkie impulsy mogące łączyć się w określony sposób z takową sytuacją. Ponadto u osób doświadczających PTSD utrzymują się objawy zwiększonego pobudzenia, często występują myśli samobójcze, poczucie lęku i bezradności czy depresja (tego typu objawy muszą utrzymywać się przynajmniej miesiąc, aby zakwalifikować zaburzenie jako Zespół Stresu Pourazowego).
Neofarmakologia, czyli nowa wersja nauki zajmującej się lekami, jest związana ze zmianą korzystania z leków, których celem jest obecnie nie tylko leczenie, ale także poprawa ludzkich zdolności i wydajności. Współcześnie coraz więcej osób stosuje farmaceutyki także w celu zapewnienia sobie odprężenia, a nawet „odlotu”. Dotyczy to także dzieci i nastolatków, którzy dorastają w zorientowanej na konkurowanie i współzawodnictwo rzeczywistości. Warto więc przyjrzeć się neofarmakologii również z perspektywy pedagogicznej.