MAMO! TATO! DAJ! Czyli roszczeniowa postawa dzieci wobec rodziców


Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy[…]
Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna[…]  
Ks. Jan Twardowski

Z pewnością wielu z nas było świadkiem histerycznego płaczu dziecka w sklepie, bo mama nie kupiła mu zabawki. Wielu z nas obrażało się na rodziców, gdy nie chcieli spełnić kolejnej naszej zachcianki. Przecież niesłychanie ważne jest posiadanie. Lecz czy na pewno? Czy w pędzie konsumpcyjnego stylu życia, w jakim teraz trwam, nie umyka nam coś ważnego?

Mieć znaczy być

Każdy z nas chce być lubiany, podziwiany w towarzystwie, ważny. Chcemy mieć przyjaciół, kolegów, znajomych, z którymi będziemy świetnie się bawić. Z kim można spędzać przerwy, okienka pomiędzy zajęciami, czas wolny.
Ale by znaleźć krąg przyjaciół, trzeba być albo ładnym albo zadawać szyku ubraniami, telefonem, sprzętem, czy czymkolwiek innym. Nieprawdaż?
Dlaczego tak niezmiernie ważnym jest dla Ciebie, by mieć najnowszy model komórki?
Dlaczego nie kupujesz ubrań na targu, tylko muszą być z galerii, z metkami?
Dlaczego musisz wyjechać na wakacje za granicę, bo inaczej wiocha?
Dlaczego tak bardzo przejmujesz się tym, jak inni Cię widzą?
Dlaczego, jak papuga powtarzasz pogląd kogoś innego, chociaż zupełnie się z nim nie zgadzasz?
Dlaczego wyciągasz rękę do rodziców, zamiast samemu zarobić?

Błędne koło się toczy...

Młodzi ludzie począwszy od szkoły podstawowej a na studiach kończąc stają się coraz bardziej roszczeniowi wobec rodziców. Wyciągają rękę po pieniądze od nich, nie zastanawiając się nawet, ile godzin pracy i wyrzeczeń rodzica wymaga spełnienie „kilkuminutowego marzenia”.

Żaden znany mi rodzic nie chce, by jego dziecko czuło się odrzucone przez grupę, by nie miało znajomych ani przyjaciół. Żaden nie chce, by jego dziecko było smutne, bo czuje się gorsze od innych. A czuje się gorsze, bo nie ma tego czy owego. Bo nawet jeśli pracuje, to wydało już pensję i nie ma kasy na imprezę, na której BĘDĄ WSZYSCY, a skoro będą oni to i ON/ ONA MUSI BYĆ! A skoro tego nie ma, to wina rodzica, bo rodzic, jeśli go kocha, to powinien mu to zapewnić! Nieważne,że pensja mała, że mieszkanie trzeba opłacić, kupić jedzenie. Nie jest istotne również to, że trzeba kupić lekarstwa dla młodszego rodzeństwa, czy samych rodziców. Nic nie jest wtedy ważne. Tylko to, by mieć.

 Skoro X i Y mają nowy model telefonu, to ja też muszę mieć! A najlepiej jeszcze lepszy model niż oni mają! Przecież jak weźmiesz na abonament , a on nie jest drog,i to nic się nie stanie.

Czytając te słowa będziesz mówił sam do siebie, że Ty taki nie jesteś. Ty przecież jesteś inny, a ja pewnie piszę o jakimś marginesie. Nie. Nie piszę o marginesie, tylko właśnie o Tobie, Twoich znajomych i przyjaciołach. Czy zastanowiłeś się kiedyś, ile czasu, pracy i wyrzeczeń wymagasz od rodziców spełnianiem swojej zachcianki? Owszem rodzice Cię kochają, ale nie wymagaj od nich, by swą nieograniczoną miłość pokazywali tylko przez to, że kupią Ci to o czym marzysz.

Czy wiesz, że….?

 Badacze stwierdzili, iż programy rozrywkowe, jak i reklamy powodują u nastoletnich ludzi frustrację oraz niezadowolenie ze swojego stanu posiadania. Powoduje to z kolei konflikty w rodzinie, do której młody człowiek ma pretensje, o nie zaspokajanie jego „podstawowych” materialnych potrzeb. „Preferowane przez media wzorce zachowań charakteryzują się nadmiernym eksponowaniem wartości zabawy, rozrywki, nieograniczonej wolności, łatwego sukcesu, tworzeniem swoistego kultu młodości. Media Pokazują świat, gdzie kluczem do wszystkiego jest bogactwo, które budzi powszechny podziw. Posiadanie pieniędzy może być zaledwie środkiem do osiągnięcia celów wyższych, staje się celem samym w sobie, do którego coraz częściej zdąża się wchodząc na drogę przestępstwa” 1 Tak więc czy Ty młody człowieku i wy inni młodzi ludzie ,musicie za wszelką cenę dążyć do prezentowanego modelu, nie zastanawiając się nad drugą stroną medalu? Ona niestety w mediach nie jest prezentowana, a wręcz chorobliwie unikana we wszelkich audycjach, gdyż zburzyła by mit wiecznego szczęścia, bytu i władzy, jaki dają pieniądze, rzeczy, oraz magia posiadania W tym zafałszowanym obrazie świata i rzeczywistości, nie ma miejsca na to, co jest również bardzo ważną sferą życia każdego człowieka, mianowicie na relacje miedzyludzkie, miłość, czułość, dobro. O śmierci i pustce po drugim człowieku również się nie mówi. O tym, co zostaje, gdy kogoś zabraknie.2

Daj siebie i coś od siebie, zamiast tylko brać!

Kiedy ostatni raz kupiłeś coś mamie? Nie mówię o kwiatkach na urodziny i dzień matki, czy dzień kobiet, ani o prezencie pod choinkę. Kiedy spontanicznie, nie oczekując niczego w zamian coś jej podarowałeś? Kiedy zrezygnowałeś ze swojej przyjemności, by wywołać jej uśmiech na twarzy? Kiedy majsterkowałeś z tatą? Kiedy ostatnio siedziałeś z nim w garażu dłubiąc w samochodzie, oglądając mecz, łowiąc ryby? Nie po to, by naprawić Twój samochód, lub by zasponsorował kolejną Twoją zachciankę, ale po to by być z Nim. Oni są zawsze, gdy ich potrzebujesz. Zawsze podadzą Ci rękę. Zawsze pomogą. Wezmą kolejny etat, bo syn/córka studiuje i należy jej się coś od życia. A im? Należy się coś od życia? Należą się im wakacje? Czy Twojej mamie należy się wizyta u fryzjera, czy kosmetyczki i nowy ciuch? Czy Twojemu tacie należy się nowa wędka? Czy potrafisz zrezygnować z tygodnia wakacji w Hiszpanii ze znajomymi, by oni mogli wreszcie po 20 latach mozolnego wychowania Twojej osoby pojechać tam gdzie od zawsze marzą? Czy naprawdę to oni musza brać kredyt i odpowiadać za Twoje długi, bo nierozsądnie gospodarujesz pieniędzmi? Czy to właśnie oni muszą brać kredyt, bo Tobie uwidziało się wielkie wesele? Skoro jesteś na tyle dorosły by brać ślub, to jesteś na tyle dorosły, by samemu zapłacić za swoje zachcianki. Jakie to proste prawda? W teorii. Bo łatwej jest wziąć niż dać. I to wcale nie jest tak, że Twój biedny rodzic musi Ci to dać. Wcale nie musi. Chce. A Ty co robisz i dajesz mu w zamian? Co jakiś czas znów wyciągasz rękę wołając Mamo! Tato! Pomóż!

Śpieszmy się kochać ludzi….Tak szybko odchodzą…

Gdy już skończyć czytać, proszę nie oburzaj się od razu. Weź 5 głębokich oddechów, zamknij oczy i wspominaj. Wspominaj swoją mamę, tatę, jak uczą Cię jeździć na rowerze, jak pocieszają gdy płaczesz, jak mocno tulą Cię do siebie, gdy jesteś przestraszony. Jak tata ciągnie Cię na sankach w zimowy dzień i walczy z potworami pod łóżkiem. Jak z mamą piekłaś/ swoje pierwsze ciasto i wybierałaś sukienkę na swój pierwszy bal. Jak czekają zmartwieni późno w nocy na Twój powrót z imprezy. Przypomnij sobie, jak pokazywali Ci świat. Jak cieszyli się z Twoich sukcesów i jak pocieszali po porażce. Jak ciepłym głosem mówią „Kocham Cię”. A teraz wyobraź sobie, że ich już nie ma. Odeszli w ciszy, samotni. Nie powiesz już im tego, co kiedyś chciałeś. Nie powiedziałeś, bo błędnie uznałeś, że masz jeszcze czas. Nie przytulisz, nie obdarujesz prezentem. Nie wywołasz uśmiechu na twarzy, nie zjesz maminej pomidorowej, a tata już nie napraw ci auta i nie poklepie po plecach. Nie poczujesz już nigdy ich ramion otulających Cię i dających pocieszenie i ukojenie. Nie powiesz już nigdy im prosto w twarz „ Kocham Cię mamo”” Kocham Cię tato” Dziękuję, że ze mną jesteście. Nie strać szansy na to, by okazać im jak bardzo ich kochasz. I żadne rzeczy materialne nie wypełnią nigdy tej pustki, która po nich zostanie.

 

1,2 Iwona Kaczmarek, Negatywny wpływ telewizji na wychowanie młodego pokolenia, Archiwum publikacji, Publikacje edukacyjne, http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=6674

 

  Kontakt e-mail: camille_n@wp.pl Kierunek studiów: studia magisterskie dzienne, pedagogika,  kierunek pedagogika zdrowia, Zainteresowania: Psychologia, Pedagogika, Antropologia, Socjologia, Kryminologia, Muzyka, Mass media, zwierzęta.  Doświadczenie zawodowe: Praktyka w Profilaktyczno-Terapeutycznej świetlicy środowiskowej im św. Elżbiety w Bytomiu- Łagiewnikach Praktyka w Świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 9 im Adama Mickiewicza w Bytomiu Praktyka w Placówce Opiekuńczo- Wychowawczej „ Bezpieczny Dom” w Bytomiu Praktyka u pedagoga szkolnego w Szkole Podstawkowej nr 38 im Jana III Sobieskiego w Bytom- Sucha Góra Inne informacje o autorze: Studentka pedagogiki, obserwatorka zmian w społeczeństwie, z zaciekawienia zgłębiająca antropologię i kryminalistykę, poruszająca czasem konserwatywne tematy. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.