Kontakt: marek.grajcar@gmail.com
Magister psychologii, trener treningu psychologicznego i umiejętności psychospołecznych, rekruter, specjalista HR, pasjonat fotografii reportażowej i ulicznej, zagorzały trekkingowiec.
Doświadczenie:
W czasie studiów:
Organizacje:
Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że kłamstwo spowszedniało. Traktuje się je jako kolejną umiejętność komunikacyjną, jako sztukę tworzenia fikcji, czasami jednak wkraczającą w obszar problemów prawnych czy filozoficznych.
Świat XXI wieku stoi pod znakiem globalizacji. Procesy ekonomiczne i prawne prowadzą do coraz większej zależności i integracji państw, ich gospodarek i kultur. Tworzy się jeden „kraj”, jedna globalna wioska. Ale czy aby na pewno ta wioska jest jednolita, jak chcą niektórzy? Czy jest to jednak złożona mozaika kultur, ras i języków, na które ktoś każe nam patrzeć w uproszczony sposób? Ja skłaniam się do wersji, że świat nie jest i długo nie będzie jednolitym organizmem. Jak jednak w tak skomplikowanym świecie funkcjonować, jak rozmawiać z ludźmi z innych kultur, tak by się dogadać? Artykuł ten przedstawi pokrótce, czym jest kultura w ogóle, dlaczego jest taka ważna, i w jaki sposób możemy kształtować swoje kompetencje międzykulturowe.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś dostać propozycję wykonania bardzo ambitnego zadania? Czy to udział w projekcie badawczym, czy wystąpienie na konferencji albo czy szef zapytał cię, czy chcesz zaangażować się w nowy projekt? Po chwili czujesz się wspaniale, bo wiesz, że cię doceniono. Ale zaraz potem przychodzi myśl, że nie podołasz zadaniu, że się do tego nie nadajesz. W końcu odmawiasz i wycofujesz się. Idąc tym tropem, można pomyśleć, że Twoim celem nie jest osiągnięcie sukcesu, ale uniknięcie porażki. Jak uwolnić się od jarzma zaniżonej samooceny?
Ktoś kiedyś powiedział, że robienie wciąż tego samego i oczekiwanie odmiennych rezultatów, jest szaleństwem. Można się zastanowić, ile razy my w swoim życiu motywowaliśmy się w myślach, że od jutra biorę się za naukę, muszę wreszcie zacząć biegać, skończę z marnowaniem czasu, znajdę pracę. I jak wiele z tych postanowień się nie ziściło. Okazuje się, że bardzo dużą część naszej osobowością stanowią nawyki. Ale jak zmienić te niepożądane?
Jakie uczucia towarzyszą Ci najczęściej w ciągu dnia? Czy czujesz radość, satysfakcję, czy może smutek i zniechęcenie? Zastanów się, jak duży wpływ ma to na Twoje życie. Przykładowo wybór kierunku studiów, pracy, przyjaciół czy partnera życiowego, nie jest czysto racjonalną decyzją. W grę wchodzą różne emocje, nawet jeśli o tym nie wiesz. I nieważne jakie by były - trzeba sobie z nimi radzić. Zarówno z tymi, które są przyjemne, jak i z tymi, o których wolelibyśmy nie wspominać.
Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez Internetu. Nie ma wątpliwości, że stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
Gdy czujesz podniecenie na widok kości do gry lub kart, jeśli nie możesz się oprzeć partycje black jacka czy hold’ema, kiedy musisz ostatecznie brać kredyt, by realizować swoje „pasje” w kasynach, może to oznaczać, że masz problem z grami hazardowymi.
Patologiczny hazard ma swoją własną charakterystykę i określony przebieg.
Każdy planuje – ale nie każdy robi to dobrze.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Zaburzenie, o którym poniżej mowa zostało w pewien sposób spopularyzowane przez amerykański serial United States of Tara (w Polsce znany szerzej pod nazwą Wszystkie wcielenia Tary).
Ta choroba psychiczna zaliczana jest do grupy zaburzeń afektywnych, ze względu na nadmierne i skrajne zmiany nastroju, które pojawiają się w okresowych epizodach manii lub depresji. Jednak niektórzy lekarze zwracają uwagę, że zaburzenie to nie powinno być rozumiane tylko jako „choroba nastroju”. W czasie jej trwania, oprócz rozregulowania mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę nastroju, chory wykazuje ponadto zmiany w poziomie ogólnej witalności, energii, rytmu snu i czuwania oraz napędu „psychicznego” i „fizycznego”.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Dziś prawie nikogo chyba nie dziwi sformułowanie higiena. Wypromowanie jej dziesiątki lat temu pozwoliło zmniejszyć zasięg wielu chorób.
W 2012 roku Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło szeroko zakrojone badania, których tematem przewodnim były opinie Polaków o swoich zdrowiu oraz o prozdrowotnych zachowaniach i aktywnościach. Wyniki tego badania wskazują, iż większość Polaków jest zadowolonych ze swojego ogólnego stanu zdrowia. Co więcej doskonale wiedzą, co trzeba robić, a czego unikać, by być zdrowym. Jedna,k jeśli dochodzi się do pytań o ich konkretne zachowania prozdrowotne, sytuacja nie jest już taka kolorowa.