BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "MYŚLĘ"
Kontakt: sandra.jargielo@gmail.com
Wykształcenie: Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, specjalizacja: Psychologia Kliniczna Człowieka Dorosłego oraz Psychologia Sądowa
Doświadczenie zawodowe:
Szkolenia:
Zainteresowania: Psychologia kliniczna, psychopatologia, pomoc psychologiczna, psychoterapia.
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się być w sytuacji, gdy w pewien sposób utrudniał sobie wykonanie zadania lub osiągnięcie jakiegoś celu. Angażował się w działania, które obniżają efektywność i zmniejszają szanse na sukces.
Wielu studentów podczas sesji egzaminacyjnej przeżywa katusze. Uskarża się na trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, kojarzeniem, cierpi z powodu bezsenności i stresu przejawiającego się w różny sposób.
Przez większość semestru żyjemy spokojnie, nierzadko odkładając wiele obowiązków na tzw. „później”. Kiedy rozpoczyna się sesja czeka nas sporo nauki i przygotowań do egzaminów. Terminy nachodzą na siebie, a my musimy działać szybko i sprawnie. Możemy mieć poczucie, że ogrom wiedzy, którą powinniśmy nabyć jest tak duży, że prawie niemożliwym będzie przygotowanie się na czas. W tym momencie często ogarnia nas stres, a w głowie pojawiają się katastroficzne wizje o oblaniu egzaminów.
Pobudzenie i lęk w sporcie odgrywają bardzo dużą rolę. Sportowcy podczas ważnych dla siebie zawodów stają w trudnej sytuacji, ponieważ współzawodnictwo może powodować lęk, którego natężenie uzależnione jest od rangi zawodów.
Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest istotą społeczną i jedną z jego podstawowych potrzeb jest potrzeba przynależności. Chcemy żyć w otoczeniu innych ludzi, kontaktować się z nimi i przyjaźnić, potrzebujemy akceptacji, tolerancji, a także zrozumienia. W różnych sytuacjach społecznych szybko rozwijamy poczucie przynależności, ale również go poszukujemy, nawet jeśli nie jesteśmy tego do końca świadomi. Kiedy tylko dostrzegamy zagrożenie naszej przynależności, to zaczynamy odczuwać silne motywacje i emocje. Dlatego właśnie oczekiwanie lub występowanie wykluczenia społecznego skutkuje odczuwaniem smutku, strachu, złości oraz uruchamia szereg strategii zwalczania wykluczenia. Takie strategie to m.in. odwet wobec osób odpowiedzialnych za wykluczenie, ogólny wzrost złości i agresji wobec ludzi, wycofanie się z kontaktów, wzrost wrażliwości społecznej czy próba nawiązania relacji społecznych.
Praktyka hipnotyczna jest znana od wieków, jednak po dziś dzień budzi szereg kontrowersji. Przez wiele osób jest traktowana jako zjawisko magiczne.
The arousal and fear are critical matters when it comes to sport. Sport events of a great importance put the athletes in a difficult position.
Czym są różni się anoreksja od bulimii? Co przyczynia się do powstawania tych zaburzeń? Jak można je leczyć i w jaki sposób uchronić przed nimi siebie lub bliskich? [foto:single::left:2:podpis]Zaburzenia odżywiania pojawiają się najczęściej w okresie adolescencji (od 1
Wszyscy jesteśmy podatni na depresję – niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego czy rasy. Ryzyko zachorowania wynosi jeden do siedmiu. Według statystyk pochodzących z 2011 roku depresja stanowi czwarty najbardziej poważny problem zdrowotny na świecie. Szacuje się, że w 2020 roku może zajmować już drugie miejsce. Według badań przeprowadzonych na grupie mieszkańców państw członkowskich UE choruje na nią ponad 11% dorosłych. W Polsce jest zaliczana do jednego z dwóch najczęściej leczonych ambulatoryjnie zaburzeń psychicznych i występuję dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Strach i lęk to nieodłączna część emocjonalnego życia człowieka. Uczucia te są znane każdemu z nas i nie są niczym niezwykłym. Jednak, jeśli ich siła przekracza normę i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym, to znak, że mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi.
[foto:single::right:2:podpis]Każdy z nas zna uczucie niepokoju i lęku. Nie ma ludzi, którzy nigdy niczego się nie obawiali. Obawy w życiu codziennym to coś naturalnego. Naturalnego - o ile nie osiągają zbyt dużego natężenia.
Asertywność to zdolność pełnego i jasnego wyrażania siebie w bezpośredni sposób. Należy ją rozumieć jako szacunek dla samego siebie, liczenie się ze sobą oraz znajomość własnych ograniczeń i możliwości. Z asertywnością ściśle powiązana jest odpowiedzialność. To aktywne działanie oraz podejmowanie decyzji, zamiast biernego podporządkowania się biegowi wydarzeń. Świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie oraz umiejętność korzystania z tej odpowiedzialności oznacza, że możemy dokonać zmian, jeśli uznamy, że są one konieczne.
Uczucia nie są tematem prostym. Wielu ludzi ma trudności z mówieniem o tym, co czują. Nie jest łatwo w konstruktywny sposób wyrażać negatywne emocje i uczucia, a często problem dotyczy także wyrażania tych pozytywnych. Jak to robić?
Zaburzenie osobowości typu borderline – w europejskiej klasyfikacji nazywane osobowością chwiejną emocjonalnie, nazywane jest również zaburzeniem osobowości z pogranicza nerwicy i psychozy. Kiedyś uważano, że występuje częściej u kobiet, jednak obecne dane statystyczne wskazują na to, iż jest ono równie częste u mężczyzn. Jego rozpoznanie przysparza sporo trudności w związku z tym, iż objawy związane są w wieloma obszarami funkcjonowania człowieka. Czym charakteryzuje się to zaburzenie i w jaki sposób je leczyć?
Kontakty międzyludzkie to nieodłączna część naszego życia, a co za tym idzie – bardzo istotna. Posiadanie właściwych relacji interpersonalnych ma wpływ na szereg obszarów funkcjonowania. Na codzień spotykamy wiele przypadkowych osób. Co sprawia, że jednych lubimy niejako z automatu, a inni nie przypadają nam do gustu? Co sprawia, że ludzie nas lubią?