mgr Szostek Justyna

REDAKTOR PROWADZĄCY

Kontakt: justyna.szostek@us.edu.pl/tel: 323591730 (Biuro Wsparcia Studenta)

Wykształcenie:

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychogii UŚ, kierunek Psychologia, specjalizacja kliniczna i sądowa człowieka dorosłego (obecnie doktorantka); Absolwentka Podyplomowego Studium biegłych sądowych psychologów, Anima Katowice; Słuchacz Studiów podyplomowych – Prawo Dowodowe, Uniwersytet Jagielloński, WPiA, Katedra Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego.

 

 Doświadczenie zawodowe:

 •  konsultant z zakresu psychologii, Ośrodek Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji „Facultas Iuridica”;
 •  konsultacje i poradnictwo psychologiczne dla studentów w Biurze Wsparcia Studenta, Uniwersytet Śląski w Katowicach;
 •  psycholog, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wodzisławiu Śląskim;
 •  sekretarz redakcji kwartalnika naukowego pt.: „Psychiatria i Psychologia Sądowa”, wyd. Caduceus, Kraków;
 • członek redakcji, były szef redakcji muzycznej oraz były zastępca redaktora naczelnego Studenckiego Radia Egida.

Wybrane publikacje:

 •  "Diagnoza, profilaktyka i interwencja psychologiczna w sytuacji mobbingu – opis przypadku”,(współautorstwo – mgr Katarzyna Więcek-Jakubek), kwartalnik naukowy „Psychiatria i Psychologia Sądowa”, nr 2, 2011, wyd. Caduceus, Kraków;
 •  „Ocena zeznań uzyskanych w toku Przesłuchania Poznawczego”,  Prace IPSiR UW pt.: „Profilaktyka społeczna i resocjalizacja”, Tom 18, Warszawa, 2011;
 •  „Metoda Przesłuchania Poznawczego a osobowość świadka”, Wydawnictwo Konsorcjum Akademickie pt.: „Zwalczanie terroryzmu w ramach operacji wojskowych”, pod red. T. Bąk, Kraków-Rzeszów-Zamość 2011;
 •  „Wpływ metody przesłuchania poznawczego na rezultaty zeznań świadków”, (współautorstwo – dr. Leszek Woszczek), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie pt.: „Rozwój ekonomiczno-społeczny mikro i makroregionów.”, pod red. Leszek Woszczek, Tadeusz Grabiński, Adam Tabor, 2010;

Zainteresowania: Psychologia zeznań świadków, komunikacja interpersonalna, kryminalistyka, muzyka, radio, media

Dodatkowe informacje o autorze: przez wiele lat członek uczelnianego Samorządu Studenckiego, członek Rady Osiedla Akademickiego, organizator Juwenaliów Śląskich oraz innych uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych.
 

Artykuł

Artysta rockowy - bohater czy odmieniec? Psychospołeczne funkcjonowanie artysty-muzyka na przykładzie Bono z U2.

[foto:::right::podpis] Zamiarem tego artykułu jest przedstawienie psychicznego i społecznego funkcjonowania znanego twórcy w obliczu sławy. Dla pełniejszego ukazania problemu posłużono się przykładem popularnego wokalisty rockowego - Bono.

Czytaj dalej


Artykuł

Dlaczego plotkujemy? O plotce jako narzędziu komunikacji społecznej.

 • 23 Styczeń, 2012
 • mgr Szostek Justyna
 • komunikacja, rozmowa, zdrada, obgadywanie, plotka, plotkowanie, oszustwo,

Wszyscy plotkujemy. To stwierdzenie może budzić oburzenie, jednak o tym, że plotkowanie jest bardzo popularną formą komunikowania najłatwiej można się przekonać analizując własne rozmowy przeprowadzone w ciągu dnia. Zdecydowana większość to konwersacje na temat szefa, znajomych, rodziny, konkurentów, często także wygłaszanie zasłyszanych subiektywnych opinii bez poparcia. Skoro zatem poświęcamy na plotkowanie tak wiele czasu, to warto zastanowić się czy jest to działanie zupełnie pozbawione sensu, czy może jednak celowe. Zamierzeniem tego artykułu jest wyróżnienie poszczególnych funkcji plotki oraz ukazanie, że zjawisko to zawsze posiada określony cel.

Czytaj dalej


Artykuł

Mobbing - podstawowe informacje dla żółtodziobów na rynku pracy

Przeciętny człowiek poświęca swojej pracy około 1/3 życia. Angażuje się zawodowo, podnosi kwalifikacje, ma ambicje i stara się je zrealizować. Dla wielu jest stanowi jedyną wartość, tylko na tym polu się spełniają, odczuwają satysfakcję. Skoro praca jest tak istotna, to nie ma wątpliwości, iż jej warunki powinny być komfortowe, dostosowane do potrzeb i jak najbardziej odpowiednie dla zdrowia psychicznego. Niestety. To nie zawsze jest regułą. Zdarza się, że miejsce pracy ma destrukcyjny wpływ na jednostkę. Co wtedy?

Czytaj dalej


Artykuł

Dlaczego boimy się homoseksualizmu? Homofobia na co dzień.

 • 11 Czerwiec, 2012
 • mgr Szostek Justyna
 • seksualność, płeć, związki, homoseksualizm homofobia, seks, strach, lęk, fobia,

Zawarte w tytule pytanie jest pytaniem o przyczyny bardzo popularnego, lecz przede wszystkim niezwykle krzywdzącego zjawiska. Strach, którego przyczyny nie znamy, to tak właściwie „nieuzasadniony lęk” – ten stanowi podstawę definicji słowa „fobia”. Fobia przed homoseksualistami to po prostu homofobia, czyli nieuzasadniony lęk przed osobami przejawiającymi zainteresowanie seksualne, wobec osób tej samej płci. W ciągu ostatnich lat to pojęcia uzyskało wiele negatywnych naznaczeń i obecnie jest kojarzone raczej jako coś złego i krzywdzącego. Dlaczego krzywdzącego?

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.