Kontakt e-mail: michalina.knopp@gmail.com
Kierunek studiów: Psychologia, rok IV, specjalizacja kiliniczna człowieka dorosłego i sądowa
Studentka psychologii, obecnie uczestniczka szkolenia z zakresu hazardu i innych uzależnień behawioralnych. Wielka fanka czekolady i dobrych książek.
Zainteresowania: Psychologia zeznań świadków, komunikacja interpersonalna (w szczególności mowa ciała), neuropsychologia.
Doświadczenie zawodowe:
Dodatkowe doświadczenie:
Psychoterapia Gestalt jest uznawana, obok psychoterapii psychodynamicznej czy poznawczo-behawioralnej, za jeden z najbardziej charakterystycznych i najintensywniej rozwijających się współcześnie nurtów psychoterapeutycznych. Jej twórca – Fritz Perls, bazując na koncepcjach teoretycznych psychologii Gestalt, wyszedł z założenia, że każdy człowiek funkcjonuje zgodnie z zasadą homeostazy, w sposób podobny utrzymywaniu równowagi w ekosystemach. Jeśli nie pozwalamy sobie na odczuwanie autentycznych uczuć czy pragnień i nie potrafimy ich zintegrować, nasz „system” nie jest w stanie osiągnąć równowagi, zaś długotrwały jej brak prowadzi – w myśl założeń, tkwiących u podstaw psychoterapii Gestalt – do zaburzeń psychicznych.
Kończy się lato, dzień staje się coraz krótszy, coraz częściej niebo jest pochmurne, dni coraz chłodniejsze, a otaczający nas świat szary i smutny. O tym, że zmiana pór roku może mieć wpływ na zmianę nastroju wiedzą praktycznie wszyscy. Okres jesienno-zimowy wiąże się nie tylko z tęsknotą za wakacyjnymi przygodami i błogim lenistwem podczas zasłużonego urlopu. W miesiącach zimowych tęsknimy również, a może przede wszystkim za światłem. Jesienna melancholia, szybko zapadający zmrok, ciemne i mgliste poranki mogą przyczynić się do wystąpienia u nas depresji sezonowej.
W czasach kiedy robienie zakupów nie wymaga już nawet wyjścia z domu, coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest uzależnienie od kupowania. Zakupoholizm jest jednym z „nowych” uzależnień, w których czynnikami uzależniającymi nie są substancje chemiczne, a czynności. Rozpoznawanie tego typu uzależnień jest trudne, ponieważ wiążą się one zwykle z zachowaniami społecznie akceptowalnymi, którym podporządkowuje się każdy z nas.
[foto:single::left:2:podpis] Osoby dyspozycyjne, zaangażowane, pracowite i kochające swoją pracę z pewnością są spełnieniem marzeń każdego pracodawcy.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, które może przybierać różne formy i nasilenie. Podobnie jak w innych chorobach czy zaburzeniach, tak i w diagnozowaniu autyzmu specjaliści kierują się pewnymi kryteriami. Syndrom autystyczny obejmuje objawy zaburzeń w zakresie interakcji społecznych, komunikowania się, zachowania i myślenia. Należy jednak pamiętać, że każdy autyzm jest inny.
Nie każdemu mówienie o uczuciach przychodzi łatwo. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas potrzebuje dużo czasu, żeby otworzyć się przed innymi i opowiedzieć im o swoich emocjach.
Terminem zazdrość posługujemy się zdecydowanie częściej niż terminem zawiść. Zazdrościmy innym sukcesów, pieniędzy, urody, miłości czy sławy. Bywamy również zazdrośni o partnera, jego uczucia, czas i uwagę.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Psychopata kojarzy nam się z osobą bezduszną, okrutną, pozbawioną ludzkich odruchów i uczuć wyższych. Charakteropata nie brzmi lepiej.
Czy przyśniło ci się kiedyś coś tak realnego, że po przebudzeniu nie wiedziałeś, czy to zdarzyło się naprawdę, czy było tylko marzeniem sennym? A może zdarzyło ci się kiedyś tak dalece uciec w świat wyobraźni, że zapomniałeś o tym, co dzieje się na jawie? Sytuacje, ludzie wokół, dźwięki, zapachy i obrazy wydawały się tak abstrakcyjne, jakby były snem? Mózg ludzki jest strukturą zdolną do takich oszustw. Jednym z nich są omamy, które stanowić mogą objaw różnych chorób i zaburzeń.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Osoby, które uległy ciężkiemu wypadkowi, które przeżyły kataklizm, zamach terrorystyczny lub wyszły cało z rozbitego samolotu, często nie pamiętają momentu tragedii.