MY-łość a potem długo i różnie... odc. 1

 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia przyjeżdża książę na białym koniu i ratuje księżniczkę z opresji po wielu dniach zmagania się z niebezpiecznymi przeszkodami. Ona wpada z zachwytem w jego ramiona wyzwalając się tym samym z narzuconych przez innych ograniczeń. A dalej oczywiste staje się to, że odjeżdżają w siną dal żyjąc długo i szczęśliwie. Bajkowe wyobrażenie czy przekazywany z pokolenia na pokolenie wzorzec romantycznej miłości tak trudny do zrealizowania w rzeczywistości? Można powiedzieć, że zarówno jedno i drugie. Miłość - czym ona jest? Chwałą, kpiną i zagadką świata, a może wszystkim...

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, ile aspektów z psychologicznego punktu widzenia potrafi pomieszczać w sobie miłość, by własnej historii nie kończyć słowami: „to nie tak miało być”, zapraszamy na cykl ciekawych artykułów i wywiadów z parami. 

 

PIERWSZE OBLICZE MIŁOŚCI: Martyna i PawEŁ

 

 

Martyna, 21 lat

1. Jak się poznaliście?

Odpowiedź: Poznaliśmy się w pizzerii tam gdzie pracowałam. Był to dokładnie 15 grudnia 2011r. wtorek ostatni dzień mojej pracy w tym miejscu.

 2. Co widzisz w jego oczach?

Odpowiedź: W jego oczach widzę zaufanie oraz szacunek, jakim mnie darzy. Z jego oczu można wyczytać smutek, radość, łzy, tęsknotę, złość. Oczy są odzwierciedleniem naszej duszy tego, co mamy w sobie.

3. Jedno magiczne słowo, z jakim kojarzy Ci się on...

Odpowiedź: Sidek

4. Czym według Ciebie jest miłość?

Odpowiedź: Miłość jest silnym i trwałym uczuciem. Miłość jest jak mała iskierka, która raz wzrasta a raz gaśnie. Miłość jest wielkim uczuciem, które ciężko opisać słowami.

5. Dokończ zdanie:

Kocham, więc...  nie muszę się bać.

Paweł, 21 lat

1. Jak się poznaliście?

Odpowiedź: aaa. :D Zaczyna się tak. Byłem w szkole, a dokładniej w kościele. Było jakieś święto albo rekolekcje. Grudzień to był dokładnie, 15 grudnia 2011r. I trafiłem do tego kościoła, mimo, że miałem uciec. Msza się prawie kończyła, a do mnie dzwonił kumpel, więc wyszedłem z kościoła i pojechałem z nim do pizzerii. Weszliśmy z Mateuszem zamówiliśmy gyros. Trzeba było czekać, więc posiedzieliśmy i wyszliśmy. Sam wchodziłem z powrotem i za barem akurat stała ona, jakaś taka smutna, ale powiedziałem żeby się uśmiechnęła. I dała radę. Uśmiech był. Poznaliśmy się u niej w pracy Chwilkę później. Chciałem dostać jej numer telefonu (już drugi raz o niego pytałem), ale niestety mi go nie dała, bo „w pracy numeru nie daje” z perspektywy czasu teraz myślę, ze dobrze. Przedstawiłem się, więc podaliśmy sobie dłonie i trochę na siebie popatrzyliśmy, ale to później z oddali już. W sumie na tym się to wszystko wtedy skończyło. Chociaż podobała mi się i wydała być miła.

      2. Co widzisz w jej oczach?

Odpowiedź: Widzę, że mi ufa i jest ze mną szczera.! Nie jest łatwo powiedzieć od razu, co się widzi w czyiś oczach to zależy, kiedy się w nie patrzy, bo oczy wyrażają to, co czujemy to, co jest w nas. Ja w jej oczach często widzę, że coś zrobiłem nie tak. Tak samo jak i to, że jest ze mnie po prosu zadowolona. Czasami wiem, że ona na coś czeka, czegoś ode mnie oczekuje. A kiedy muszę jechać do domu i jesteśmy przy sobie jeszcze parę chwil to widzę ze ona tego nie chce, że tęskni, mimo, że jeszcze jestem. Widzę to, że chce być przy mnie i być dla mnie kimś, kim jest już od dawna.

3. Jedno magiczne słowo, z jakim kojarzy Ci się ona...

Odpowiedź: „Sidek” :D

4. Czym według Ciebie jest miłość?

Odpowiedź: To duże słowo i uczucie. Według mnie określa to, czego każdy potrzebuje. Jest szacunkiem, jest uznaniem, jest potrzebą, jest ciągłem dawaniem komuś siebie. Całego siebie, niezależnie od tego czy się jest w stanie samemu czemuś podołać czy nie, bo jeśli mowa o miłości to przecież prawdziwa nie powinna być jednostronna i ma się, na co spadać albo, z kim wchodzić na drabinę. J Ale tak naprawdę? Miłość to tak naprawdę to, że jak wstaję rano to ona jest obok.

5. Dokończ zdanie:

Kocham, więc...  jestem.

 

BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "JESTEM WŚRÓD LUDZI"  Kontakt: pracownia@dariamichalczyk.pl Wykształcenie: Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: psychologia kliniczna oraz psychologia sądowa). Ukończone 2-letnie Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Obecnie w trakcie ukończenia 4-letniego szkolenia w zakresie Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (ostatni rok). Szkolenie rekomendowane jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Doświadczenie zawodowe (praktyki, staże, współpraca): W trakcie pracy zawodowej odbyte staże w Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w Centrum Psychiatrii w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywane na przestrzeni ostatnich lat między innymi. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.