MY-łość a potem długo i różnie... odc. 3

 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia przyjeżdża książę na białym koniu i ratuje księżniczkę z opresji po wielu dniach zmagania się z niebezpiecznymi przeszkodami. Ona wpada z zachwytem w jego ramiona wyzwalając się tym samym z narzuconych przez innych ograniczeń. A dalej oczywiste staje się to, że odjeżdżają w siną dal żyjąc długo i szczęśliwie. Bajkowe wyobrażenie czy przekazywany z pokolenia na pokolenie wzorzec romantycznej miłości tak trudny do zrealizowania w rzeczywistości? Można powiedzieć, że zarówno jedno i drugie. Miłość - czym ona jest? Chwałą, kpiną i zagadką świata, a może wszystkim...

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, ile aspektów z psychologicznego punktu widzenia potrafi pomieszczać w sobie miłość, by własnej historii nie kończyć słowami: „to nie tak miało być”, zapraszamy na cykl ciekawych artykułów i wywiadów z parami. 

trzecie OBLICZE MIŁOŚCI: sylwia i kamil

 

Sylwia, 23 lata

1. Jak się poznaliście?

Odpowiedź: Poznaliśmy się na studiach. Na jednym z wykładów Kamil podszedł i zapytał czy może się dosiąść. Od razu wiedziałam, że to ktoś, kto nieźle namiesza w moim życiu. I tak się właśnie stało, moje życie się odmieniło w chwili zamienienia pierwszych zdań z nim.

2. Co widzisz w jego oczach?

Odpowiedź: Cały swój świat.

3.  Jedno magiczne słowo, z jakim kojarzy Ci się on...

Odpowiedź: Misiek

4. Czym według Ciebie jest miłość?

Odpowiedź: Miłość to silne uczucie, wiążące dwoje ludzi. To dostrzeganie w kimś tego, czego nie widzą inni. Miłość to szacunek, zaufanie, troska. " Gdybym..., a miłości bym nie miał, byłbym niczym".

5. Dokończ zdanie:

Kocham, więc... jestem bezpieczna.

Kamil, 23 lata

1.  Jak się poznaliście?

Odpowiedź: Właściwie poznaliśmy się na studiach. Zobaczyłem ją na jednym ze wspólnych dla całego rocznika wykładów, byliśmy na innych kierunkach. Od początku wiedziałem, że to ona i postanowiłem za wszelką cenę spróbować. I tak się zaczęło. Dziś jesteśmy ze sobą już trzy lata.

2. Co widzisz w jej oczach?

Odpowiedź: Wszystko to, co dotyka duszy.

3. Jedno magiczne słowo, z jakim kojarzy Ci się ona...

Odpowiedź: Motyl

4. Czym według Ciebie jest miłość?

Odpowiedź: Dużo można pisać myśląc o miłości. To pojemne słowo, które mieści w sobie niezliczoną liczbę emocji i wszystkiego, co z nimi związane. Bez wątpienia jednak miłość jest siłą, dla której warto nie tylko być, ale ciągle się doskonalić. Chyba najlepiej definiują miłość słowa W. Whartona, który pisze, że Miłość to po­mie­sza­nie podzi­wu, sza­cun­ku i na­miętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szumu. Jeśli dwa, to nie jest to mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna(...)” – trafia się do nieba jeszcze za życia. 

5. Dokończ zdanie:

Kocham, więc... jestem w stanie nieważkości.

 

BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "JESTEM WŚRÓD LUDZI"  Kontakt: pracownia@dariamichalczyk.pl Wykształcenie: Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: psychologia kliniczna oraz psychologia sądowa). Ukończone 2-letnie Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Obecnie w trakcie ukończenia 4-letniego szkolenia w zakresie Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (ostatni rok). Szkolenie rekomendowane jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Doświadczenie zawodowe (praktyki, staże, współpraca): W trakcie pracy zawodowej odbyte staże w Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w Centrum Psychiatrii w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywane na przestrzeni ostatnich lat między innymi. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.