Podstawowe studenckie problemy

Okresy studiów

Sesja

To słowo, które wywołuje negatywne myśli i dużo, dużo (!) strachu.

Okresy studiów

Dobra zabawa

Chyba nigdy wcześniej, ani nigdy później życie towarzyskie nie jest tak bujne, jak w czasie studiów. Kina, teatry, kluby wręcz walczą o udział studentów we wszelkich możliwych wydarzeniach, na bardzo korzystnych warunkach.

Okresy studiów

Wymiany Erasmus

W czasie studiów wielu studentów decyduje się na wyjazd zagraniczny - w celu zapoznania się z innymi systemami nauczania, językiem, czy choćby z czystej ciekawości i chęci przeżycia przygody.

Okresy studiów

Miłość i zakochanie

Zakochanie, pożądanie, intymnośc...miłość. Niezwykle piękna i dodająca skrzydeł sprawa... często też okraszona potokami łez, strachu i wątpliwości. Można spotkać ją w każdym wieku - jednak trudno przebrnąć wieloletnie studia zupełnie jej nie napotykając.

Okresy studiów

Pieniądze

"Tak dużo miesiąca pozostało do końca pieniędzy!"  - to stwierdzenie, aż za dobrze znane jest studentom.

Okresy studiów

Planowanie kariery

Podjęcie pracy to jedna z zasadniczych kwestii - dlatego dobrze jest ją rozsądnie zaplanować, przygotować się do podjęcia ważnej roli. Polecamy wam informacje na temat szkoleń, możliwości rozwoju, doradztwa zawodowego i kwalifikacji.

Okresy studiów

Podjęcie pracy

"...a kiedy dorosnę, zostanę kosmonautą!" - zdecydowana większość z nas powtarzała w dzieciństwie podobne słowa. A potem trochę podrośliśmy i uznaliśmy, że to jednak zbyt nudna praca, więc wybraliśmy inną specjalizację, którą realizujemy m.in.

Okresy studiów

Rodzice

"Puste gniazdo" to żaden mit, tylko bardzo dotkliwy stan, do którego wszyscy w rodzinie muszą w swoim czasie dojrzeć.

Okresy studiów

Trudny początek

Studia pod wieloma wzlędami są wyjątkowym okresem.

Okresy studiów

Wolontariat

Są tacy, którzy twierdzą, że "praca bez pieniędzy, to żadna praca", trudno jednak zgodzić się z taką opinią, kiedy weźmie się pod uwagę doświadczenie, znajomości i różnorakie możliwości, które można zyskać dzięki pracy w ramach wolontariat

Okresy studiów

Współlokator

Do tej pory szło gładko - własne łóżko, pokój...i święty spokój. Przeszkadzała co najwyżej młodsza siostra, którą łatwo można było "wyeksmitować" do kuchni.

Okresy studiów

Wyjście w świat

Studia to jeden z najbezpieczniejszych okresów - z jednej strony umiarkowana niezależność, z drugiej dostępność pomocy rodziców, uczelni i innych jednostek. Przez kilka lat życie jest jasne  "Studiuję, więc jestem"...

Okresy studiów

Seksualność

Do czasu studiów był to raczej temat tabu. Jednak potwierdzona posiadaniem dowodu tożsamości "dorosłość" daje jawne przyzwolenie na dyskusję, odkrywanie, a także (a może w szczególności) praktykę.

Okresy studiów

Duchowość

Duchowość dotyczy każdego z nas - nie tylko w wymiarze religijnym, lecz szczególnie w osobistym - chcemy się rozwijać, poszukiwać sensu, istoty swojego istnienia, dowiadywać się gdzie leżą prawdy dotyczące wielu otaczających zjawisk.

Okresy studiów

Wyjazdy studenckie

Wyjazdy studenckie to świetna okazja do zwiedzenia ciekawych miejsc, pozania nowych ludzi i przede wszystkim dobrego odpoczynku. Nieważne, czy jedziemy w góry, nad morze czy jezioro, ważne, żeby świetnie się bawić.

Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.