Passé czy seksi – jakie są kobiece krągłości?

„Mam rozmiar 42 i czuję się jak wieloryb. Dawniej pewnie zostałabym uznana za ikonę piękna. Dziś czuję się mało atrakcyjna.” – mówi o sobie krągła Ania, licealista z naszego miasta.

Marzena nosi rozmiar 46. Z nadwagą walczy od dziecka. Jest chora na cukrzycę, a niedawno lekarze wykryli u niej problemy z tarczycą. Szukając sukienki na studniówkę od ekspedientki usłyszała, że „takich ogromnych rozmiarów to oni nie produkują”. 

„Często ludzie na ulicy odwracają się za mną i mówią, patrz jaka grubaska. Jest mi wtedy cholernie przykro. Nie umiem schudnąć. Urodziłam dwójkę dzieci, hormony oszalały, nie umiem sobie poradzić z rosnącą wagą…” – wycierając chusteczką nos,  o swoich problemach opowiada mi Basia, nauczycielka.

Patrząc na osoby bardziej puszyste, często bezrefleksyjnie stwierdzamy,  że o siebie nie dbają. 

Bo przecież wystarczyłaby tylko dieta, siłownia, by wyglądać i czuć się lepiej.  Czy we współczesnym świecie rzeczywiście nie ma miejsca dla pań z kilkoma kilogramami więcej? Czy społeczeństwo naprawdę zachłysnęło się kościstymi modelkami, na których każda rzecz leży „idealnie”?

Oni temu winni, One temu winne

Dietetyk - Pierre Dukan w swojej książce pt: „Mężczyźni wolą krągłości”  porusza temat fizyczności pań. Przekonuje w niej, że kształtna sylwetka jest atutem, a nie powodem złego nastroju czy depresji. Ponadto, uważa on, że krągłości to coś, co kobiety powinny eksponować, gdyż to odróżnia je od mężczyzn. 

Autor z historycznej, naukowej, i co najważniejsze męskiej perspektywy, opisuje postrzeganie ciał płci pięknej. W lekturze stawia też odważną tezę, że za kompleksy kobiet i spaczoną definicję pięknego ciała odpowiedzialny jest konsumpcyjny świat, ruchy feministyczne, projektanci mody. To oni dyktują trendy i dążą do ujednolicenia płci. 

Niczym w wir, dają się w to wciągnąć krągłe kobiety, które zaczynają wstydzić się wyraźnych rysów swoich ciał.

 

Agnieszka Rakowska - Barciuk w tekście „Nie odkładam życia na czas kiedy schudnę”, który ukazał się w wrześniowym numerze Claudii z 2012r., opisuje historie pięciu bardzo krągłych kobiet. Uczyniły ze swojej wagi atut i uwierzyły w siebie. Z artykułu płynie następujące przesłanie: to nie zrzucenie zbędnych kilogramów sprawi, że życie zacznie się układać, ale wiara w siebie i samoakceptacja. Rozmiary piękna są bogatsze od tych, które proponują nam centra handlowe.

Zmiana postrzegania

Każdy jest inny. Cały czas nasze życie i ciało zmieniają się. Zaakceptowała to piosenkarka Christina Aguilera, której szczupła sylwetka nieco się zaokrągliła. Mimo sporej krytyki, odważnie i chętnie eksponuje swoje ciało. Ostatnimi czasy, często do występów scenicznych angażuje osoby o większych rozmiarach. Na ostatnim rozdaniu American Music Awards, gdzie zaśpiewała piosenkę Let there be love, towarzyszący jej  tancerze mieli różne: mniejsze i większe sylwetki. 

Jednakże szczególną uwagę zwróciła jedna z tancerek, o bardzo krągłym ciele, która bez najmniejszego trudu zrobiła na scenie szpagat. Może dzięki takiemu -  zdrowemu podejściu do tego jak wyglądamy, show biznes zaakceptuje wreszcie kształtne sylwetki.

Kompleksy pań leczy także Gok Wan –projektant mody i stylista. W swoim programie „How to Look Good Naked” (Jak dobrze wyglądać nago) pomaga dojrzałym kobietom bez użycia skalpela, a za pomocą ubraniowych trików, odpowiedniego doboru: bielizny, pasującego do owalu twarzy makijażu oraz modnej fryzury wyjść z sideł braku akceptacji własnego ciała. Każdy odcinek kończy się nagą, stylizowaną sesją zdjęciową, dzięki której kobiety mogą zobaczyć siebie w innym świetle i docenić swój seksapil. 

Walczyć znaczy wygrać

Dziś wiele z puszystych Pań na przekór licznym nagonkom  jednoczy się w Internecie, tworząc sieci wsparcia. W ten sposób zaczynają walczyć ze stereotypami. Chętnie biorą udział w reklamach czy pokazach mody kobiet size plus, gdyż to najlepszy sposób żeby stanąć twarzą twarz ze swoimi lękami, innymi  ludźmi, a przede wszystkim – samą sobą. 

Agencja modelek „Nobody is perfect” skupia panie o rubensowskich kształtach z całej Polski i to w rozmiarach powyżej czterdziestego.

Na stornie internetowej: http://www.xl-pozytywnie.pl/ można znaleźć wiele artykułów dedykowanych „Okrąglutkim”. Jej twórcom przyświeca teza, że „szczęście nie jest zarezerwowane dla rozmiaru S”. 

Ponadto, licznie powstają szlachetne projekty, które pokazują, że mimo kilku kilogramów w zanadrzu, panie mają szanse na sukces, szczęście i miłość. 

Takim przykładem może być „Big Beautiful Woman”, z inicjatywy Urszuli Loli. Projekt ten miał na celu ukazanie piękna pełniejszych kobiet.  Dwudziestu pięciu przedstawicielkom płci pięknej, wybranym z setek kandydatek zostały zrobione artystyczne zdjęcia, przy których nieodpłatnie pracowali  uznani fotografowie, styliści i wizażyści. 

Także na blogu Agaty Kaługi - http://prawdziwekobietymajakraglosci.pl/ - znaleźć można fotografie jej fanek: dziewczyn i kobiet, dla których rozmiar nie jest ograniczeniem i chętnie prezentują swoje obfite kształty.    

Bądź sobą i czuj się dobrze!

Wszystkim tym ideom przyświeca godny podziwu cel: zmiana naszego podejścia do „inności” za jaką obecnie uznawane są większe sylwetki. Nazywając kogoś „chodzącym McDonaldem”, rzucając mu w twarz obelgę dotyczącą jego wagi, nie zmienimy świata. „Grubaski” nie są odmienną  kategorią ludzi. Większy nie znaczy gorszy, głupszy, nierzetelny. Utrata kilku kilogramów nie spowoduje, że nasze życie będzie usłane różami, że nagle stanie się szczęśliwe. Nie oceniajmy zatem puszystych pań po ich tuszy. Krągłe kobiety, tak jak i szczupłe, dbają o siebie, uprawiają sporty, mają ambitne plany i są pełne energii. Nie ma ludzi idealnych. Nie oznacza to jednak, że nie można cudownie czuć się w swoim ciele XXXL.

Przypisy:

  1. Dukan P.( 2012). Mężczyźni wolą krągłości. Warszawa: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA.
  2. Rakowska - Barciuk A. (2012). Nie odkładam życia na czas kiedy schudnę. Claudia, 9/2012, 74-79.

 

 

  Studia: II rok socjologii ogólnej Zainteresowania: Fotografia, rękodzieło, witraż, blogowanie O Autorze: Studentka socjologii, miłośniczka fotografii i rękodzieła, blogerka. Doświadczenie zawodowe:  Udział w projekcie TVN „Poławiacze Pereł”.  Miesięczna praktyka w dziale księgowości w spółce GEMINO sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu. Praca w szkolnym radiu Copernicus – prowadzenie audycji. Wolontariat w Domu Dziennego Pobytu nr 1 Pod Brzozą w Kędzierzynie-Koźlu – nauka seniorów obsługi komputera, korzystania z  Internetu, organizowanie wieczorów poezji oraz spotkań świątecznych w ramach Szkolnego Koła Bibliotecznego. Wolontariat wpierający pracę organizacji pożytku publicznego. Kontakt e-mail: blach.joanna@interia. (...)


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.