Pieniądze

"Tak dużo miesiąca pozostało do końca pieniędzy!"  - to stwierdzenie, aż za dobrze znane jest studentom. Finanse, choć bywają problemem na każdym etapie życia, w czasie studiów mają szczególne znaczenie - ze względu na chęć uniezależnienia się, otwierające się możliwości zawodowe i nieustannie rosnące potrzeby. Proponujemy wam artykuły poruszające tą tematykę - zarówno w aspekcie gospodarności, jak i finansowej i zawodowej kreatywności.

[Kliknij ikonę na osi]

Artykuł

Socjalizacja ekonomiczna dzieci - jak dzieci rozumieją pieniądze?

Dzieci jako konsumenci mają coraz to większe znaczenie na rynku. Nie tylko wywierają wpływ na decyzje zakupowe swoich rodziców, na przykład poprzez naciski na kupno butów tej konkretnej marki odzieżowej a nie innej, czy wybór konkretnej. Młodzi sami stają się aktywnymi uczestnikami rynku. Dlatego edukowanie już najmłodszych dzieci z zakresu finansów, ekonomii i konsumpcji jest ważnym aspektem.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak nie przepłacać za granicą

 • 24 November, 2016

Stypendium zagraniczne? Wakacyjny wyjazd do pracy za granicę? A może po prostu krótkie odwiedziny u znajomych? Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz za granicę sporadycznie, czy kilka razy w miesiącu, ważne, aby wyjeżdżając, nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy i nie przepłacać za wymianę walut.

Czytaj dalej


Artykuł

Wodzeni za nos

 • 25 Wrzesień, 2014
 • Magdalena Żyta
 • marketing zapachowy, reklama, aromat, zapach, manipulacja,

Uznając dany sklep za swój ulubiony, nie tylko kierujemy się produktami w nim oferowanymi, ale również wystrojem i oczywiście, nad czym często się nawet nie zastanawiamy, unoszącym się w nim zapachem. Czasem nawet z zamkniętymi oczami potrafimy ocenić po nim, gdzie się znajdujemy. Dany zapach potrafi wprowadzić nas w konkretny nastrój, lub wzbudzić w nas odpowiednie emocje. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, lecz są też takie, które na większość oddziałują w ten sam sposób. To stało podstawą marketingu zapachowego, czyli jednego z działów marketingu sensorycznego.

Czytaj dalej


Artykuł

PEOPAY – Rosnąca konkurencja na rynku płatności mobilnych

 • 13 Luty, 2014
 • Bankowość elektroniczna, bankowość mobilna, PEOPAY – Rosnąca konkurencja na rynku płatności mobilnych,

Na rynku płatności mobilnych konkurencja rośnie – aplikacja PeoPay Banku Pekao SA zadebiutowała na rynku na początku wakacji. Czy nowa forma płatności zastąpi dobrze znaną nam plastikową kartę? Jakie są perspektywy dla płatności mobilnych? Na te pytania odpowiada Bartosz Zborowski, dyrektor Biura Projektów Strategicznych w Banku Pekao S.A.

Czytaj dalej


Artykuł

Wywierania wpływu

 • 19 November, 2013
 • wpływ, reguła wzajemności, reguła zaangażowania i konsekwencji, społeczny dowód słuszności,

Człowiek to istota społeczna, każda sytuacja, w której się znajdujemy, to sytuacja, w której mamy do czynienia z komunikacją. W niektórych doświadczanych relacjach mamy do czynienia z manipulacją bądź wywieraniem wpływu.

Czytaj dalej


Artykuł

Bankowość elektroniczna, bankowość mobilna

 • 29 Wrzesień, 2013
 • Bankowość elektroniczna, bankowość mobilna,

Czy „bankowość elektroniczna” to to samo co „bankowość internetowa”? Otóż nie, bankowość elektroniczna jest pojęciem szerszym, obejmującym dostęp do rachunku bankowego nie tylko za pośrednictwem komputera, ale także telefonu (z pomocą call center, SMS, IVR), smartfona lub terminalu POS. Termin bankowość internetowa jest zarezerwowany do korzystania z usług banku przez komputer.

Czytaj dalej


Artykuł

Lepiej pracować czy wyjechać na wakacje?

 • 24 Czerwiec, 2013
 • praca; urlop; wakacje,

Na tegoroczne wakacje wyjedzie ponad 16 mln Polaków, z czego większość to osoby młode w wieku 18-29 lat. Jednak wakacje to nie tylko okres wypoczynku, ale też okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Ilu z nich się na to zdecyduje i czy warto? Według badań Mondial Assistance jedynie 16 mln Polaków planuje urlop w tegoroczne wakacje, z czego aż 6 mln z nich spędzi je w ciepłych krajach. Na wakacyjną podróż zdecydują się głównie osoby młode w wieku 18-29 lat, pochodzące z miast i posiadające średnie lub wyższe wykształcenie. Gdzie spędzą swoje wakacje?

Czytaj dalej


Artykuł

Greed – the necessity or choice?

 • 27 Sierpień, 2012
 • Wloka Agnieszka
 • Greed – the necessity or choice?; greed,

Agnieszka Wloka’s article is an attempt at understanding of the phenomenon of greed and its perception in the modern world – the world in which we have not heard that word for a long time. The article ends with the hints and tasks how to self-diagnose and overcome greed.

Czytaj dalej


Artykuł

Hazard

Hazard to rodzaj pewnych działań, zazwyczaj gier, których skutek zależy od przypadku, losowości. Wygrana wiąże się z pewnym zyskiem, a przegrana ze stratą materialną. Zazwyczaj gry takie pełnią dla człowieka rolę rozrywki, jednak przekroczenie pewnego akceptowalnego poziomu, utrata kontroli, coraz większe straty (nie tylko materialne) mogą prowadzić do hazardu patologicznego, uzależnienia, wiążącego się z określonym typem zachowań, nawyków, impulsów, które trudno kontrolować.

Czytaj dalej


Artykuł

Zakupoholizm

 • 19 Marzec, 2013
 • Michalina Knopp
 • zakupoholizm, shopoholizm, zakupy, uzależnienia,

W czasach kiedy robienie zakupów nie wymaga już nawet wyjścia z domu, coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest uzależnienie od kupowania. Zakupoholizm jest jednym z „nowych” uzależnień, w których czynnikami uzależniającymi nie są substancje chemiczne, a czynności. Rozpoznawanie tego typu uzależnień jest trudne, ponieważ wiążą się one zwykle z zachowaniami społecznie akceptowalnymi, którym podporządkowuje się każdy z nas.

Czytaj dalej


Artykuł

Życie bez długów

 • 12 Luty, 2013
 • pieniądze, zadłużenie, kredyty, oszczędności; długi,

Z raportu InfoDług przedstawionego w 2012 roku wynika, że statystyczny Polak ma 16,5 tys. zł długu a łączna kwota zaległych płatności, które nie są spłacane przez co najmniej 60 dni, sięga zawrotnej kwoty 35,75 mld zł. Pomimo tego, że statystyczny dłużnik ma od 30 do 39 lat, to problem zadłużenia coraz częściej zaczyna dotykać ludzi młodych.

Czytaj dalej


Artykuł

Żyj powoli!

 • 17 Grudzień, 2012
 • Anna Jędrych
 • rozmowa, praca, spokój, odpoczynek, rodzina, książka, czas, dieta, pośpiech, ksiąki, czytanie, maraton, wyjątkowy, Żyj powoli!;bieg,

Czy pamiętasz intensywny smak kawy, którą piłeś dziś rano? Może apetyczny zapach świeżych bułeczek, który dyskretnie zaprosił do stołu? Czy w ogóle zdążyłeś zjeść śniadanie? Może chociaż obiad? A może pamiętasz, jak wygląda jesienny liść, który opada lekko wciąż popychany przez bezlitosny wiatr? Jego kolor, kształt, kruchą konstrukcję? Jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio przeczytałeś swojemu dziecku bajkę do snu? Albo kiedy zupełnie szczerze i beztrosko uśmiechnąłeś się do swojej drugiej połowy, poświęciłeś czas na wspólną rozmowę, na okazanie jej miłości, podziwu i wdzięczności za to, że jest? Jeśli nie, to właśnie nadszedł czas, abyś zastanowił się nad swoim życiem… Może warto nieco zwolnić?!

Czytaj dalej


Artykuł

Chciwość – konieczność, czy wybór?

 • 27 Sierpień, 2012
 • Wloka Agnieszka
 • chciwość, zadania, przywiązanie, rzeczy, przezwyciężanie, trudność,

Artykuł Agnieszki Wloki jest próbą zrozumienia zjawiska chciwości, dostrzeżenia go we współczesnym świecie, w którym dawno już nie słyszeliśmy tego słowa. Kończy się praktycznymi wskazówkami i zadaniami służącymi rozpoznaniu w sobie chciwości i przezwyciężenia jej.

Czytaj dalej


Artykuł

Pracować czy studiować, a może jedno i drugie? O dylematach studentów pracujących

Studia to czas, kiedy już nie zawsze i nie na wszystko wypada brać pieniądze od rodziców. Jesteśmy już przecież prawie dorośli (prawnie- całkiem dorośli), a nasi rówieśnicy, którzy nie zdecydowali się na studiowanie od dawna sami się utrzymują. Na nasze decyzje o podjęciu pracy wpływają również wymagania przyszłych pracodawców, którzy podkreślają w ogłoszeniach o pracę wymagane, minimum roczne doświadczenie w zawodzie. Łączenie pracy ze studiami, to nie lada sztuka. Zapytałam kilku studentów jak oni sobie z tym radzą.

Czytaj dalej


Artykuł

Hyde park masowego przekazu- słów kilka o manipulacji w mediach

 • 22 Marzec, 2012
 • mgr Daria Michalczyk
 • manipulacja, perswazja, komunikacja, internet, kontakty towarzyskie, media, rzeczywistość wirtualna,

Jednym z zagrożeń, które czyhają na człowieka we współczesnym świecie, jest zjawisko manipulacji. Stanowi ono niebezpieczeństwo, ponieważ traktuje ludzi w bardzo przedmiotowy sposób, wpływając na ich myśli, zachowania i decyzje. Zagrożenie to jest tym większe, że dzięki rozwojowi środków masowego przekazu zjawisko to stało się możliwe do wykorzystania na szeroką skalę.

Czytaj dalej


Artykuł

Wolontariat - moje wspomnienia z organizacji rozwijającej skrzydła

Pewnie słyszeliście o różnych formach wolontariatu czy też wymian studenckich. Hasła jak Erasmus, AIESEC, czy inne programy proponowane przez uczelnie są Wam dobrze znane. Dlatego też „coś” z zupełnie z innej beczki. Wolontariat, wyjazdy zagraniczne, możliwość poznania wielu nowych ludzi z całego świata, praca z dziećmi i młodzieżą, organizacja zajęć edukacyjnych, sposób na siebie, możliwość rozwoju … i pewnie mogłabym wymieniać w nieskończoność, a to wszystko dało mi CISV.

Czytaj dalej


Artykuł

Couchsurfing - wspomnienia dotyczące nowoczesnego stylu podróżowania na studencką kieszeń

 • 15 Luty, 2012
 • Kleszcz Bartosz
 • podróż, pieniądze, couchsurfing, tanie podróżowania,

Couchsurfing (CS) to zajęcie, które łączy ludzi lubiących podróżowanie i uważających, że podróż to więcej niż miejsce, do którego się zmierza, ale także osoby, które poznaje się po drodze. Zasada funkcjonowania jest prosta – po założeniu własnego profilu na odpowiedniej stronie, jeśli dokądś się wybierasz, wyszukujesz osoby mieszkające u celu twej podróży, zadajesz ładnie pytanie, czy mają wolną kanapę (ang. couch = kanapa), załączając krótki liścik motywacyjny, a ktoś po drugiej stronie odpisuje, że niestety, ale w tym czasie już mają gości lub że musi kuć na sesję poprawkową. Po paru próbach trafiasz jednak na kogoś, kto jest gotów cię przyjąć, jedziesz tam i spędzasz rewelacyjnie czas w towarzystwie pozytywnie zakręconej istoty lub grupy istot. Tak wygląda CS w pigułce.

Czytaj dalej


Artykuł

Motywacja – klucz do sukcesu

Oczywistym jest, iż bez motywacji ciężko zrealizować swoje plany. Ale dlaczego, mimo tej wiedzy, niektórzy z nas są bardziej pracowici, a inni mają słomiany zapał? I co zrobić, żeby zwiększyć u siebie chęć do wypełniania obowiązków? O tym właśnie będzie ten artykuł.

Czytaj dalej


Artykuł

Marzenia, cele, plany...

 • 3 Luty, 2012
 • cele, marzenia, plany, wyznaczanie, osiąganie,

Skąd wziąć życiowe cele? Czy możemy jak wyciągając króliki z kapelusza wylosować z listy kilkudziesięciu dostępnych albo podpatrzeć cele innych? Co zrobić kiedy nie wiemy czego chcemy i choć nie brakuje nam pracowitości, nie potrafimy zdecydować się kim chcemy zostać i w jakim kierunku się rozwijać? Tak naprawdę wszystkie odpowiedzi znajdują się w nas samych, kluczowym jest, aby umieć do nich dotrzeć.

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.