Wyobraź sobie następującą sytuację: Po ciężkich przeżyciach cierpisz na zespół stresu pourazowego (PTSD). Twoi najbliżsi zaczynają się o ciebie martwić, więc udajesz się po poradę/diagnozę do psychologa i decydujesz się na terapię. Co tydzień „leżysz na kozetce” i z pomocą specjalisty oraz wykorzystaniem np. technik przedłużonej ekspozycji działasz w celu polepszenia jakości swojego życia. A teraz trochę inny scenariusz: Psychoterapeuta zapoznaje się ze wstępną obserwacją twoich najbliższych i potwierdza przypuszczenia, więc zaleca cotygodniowe sesje z wykorzystaniem aparatury, która na bieżąco monitoruje twoje reakcje fizjologiczne i emocjonalne. Pod nadzorem specjalisty uczysz się kontroli nad tymi reakcjami w środowisku stworzonym w wirtualnej rzeczywistości z odwzorowaniem wizualnym i akustycznym - a nawet z użyciem zapachu, temperatury czy wiatru. Brzmi nieprawdopodobnie? Problem polega na tym, że jest to teraźniejszość.
When you enter “depression” in any search engine, you will get 905 thousand results. However, when you enter “flu”, the number of results you get is actually 776 thousand. The information of this kind as well as talks with others convinces us that the concept of depression is widespread.
Celem przeprowadzonego badania było pozyskanie informacji na temat wybranych problemów zdrowia psychicznego studentów w województwie śląskim – w szczególności rozpowszechnienia występowania depresji oraz zaburzeń odżywiania w tej grupie. Niniejsze badanie stanowi kontynuację podejmowanych już w poprzednich edycjach kampanii „Co nas spina?” działań. Pozyskiwanie tego typu danych jest pomocne w dostosowywaniu oferty wsparcia psychologicznego kierowanego do studentów w ramach uczelni macierzystej, a także wskazuje potencjalne kierunki dalszego rozwoju dla planowanych na Uniwersytecie Śląskim działań profilaktycznych i informacyjnych w obrębie tematyki zdrowia psychicznego.
Na pytania: W jaki sposób można korzystać z pomocy psychiatrycznej? Czy konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego? W jakich miejscach (na terenie Katowic) można szukać bezpłatnej pomocy? Jak długo oczekuje się na wizyty? Czy można podjęć
Na terenie województwa śląskiego istnieje możliwość korzystania z pomocy Dziennych Ośrodków Psychiatrycznych. Szczegóły ich funkcjonowania przybliża dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich - lek. med. Jacek Przyłudzki.
Na terenie województwa śląskiego istnieje możliwość korzystania z pomocy Ośrodków Interwencji Kryzysowej. Szczegóły ich funkcjonowania przybliża kierownik Katowickiego OIK - Liliana Krzywicka.
Badania pokazują, że prawie 90% terapeutów było atrakcyjnych seksualnie dla swoich klientów (Hayes, 2014), co oznacza, że rola seksualności podczas terapii jest znacząca. Praca psychoterapeuty opiera się głównie na rozmowach z ludźmi o sferze psychicznej i emocjonalnej. Pacjenci często ujawniają wiele intymnych aspektów ze swego życia, dlatego psychoterapeuta może być ważną postacią w ich życiu. Z tego powodu od psychologów powinno wymagać się wiele rozwagi i wiedzy, jak postępować w tego typu kontaktach, które ze względu na swój charakter są niesymetryczne. Mimo tego może dojść do wytworzenia się między psychologiem a klientem więzi emocjonalnej, którą oboje zapragną kontynuować nie tylko na polu profesjonalnym, ale i poza nim. Psycholog powinien być przygotowany na taki przebieg wydarzeń.
„Życie człowieka jest procesem zmian. Od narodzin do śmierci, od młodości do starości. Cierpienie i choroba stawiają przed człowiekiem zadanie przekroczenia samego siebie (…). Psychika człowieka ma potężną moc. Ale trzeba wiedzieć, gdzie się ta energia znajduje. Może w rodzinie, może w przyjaźni albo wierze, w pracy, w marzeniach? (…). W chorobie człowiek poznaje siebie w nowym wymiarze, w takim, jakiego dotąd nie znał”[10]. Opieka paliatywna i hospicyjna jest sprawowana przez wielodyscyplinarny zespół pracowników oddziałujących na umysł, ciało i duszę osób terminalnie chorych.
Pojawienie się nieuleczalnej choroby w życiu człowieka jest wydarzeniem stresującym i traumatycznym, o wielorakich konsekwencjach. Ulega zmianie dotychczasowa organizacja życia, podejmowane są liczne próby niwelowania nieprzyjemnego stanu dyskomfortu w sferze fizycznej, duchowej i psychicznej. Moment przekazania złych rokowań pacjentowi nie jest łatwy ani dla niego, ani dla lekarza, dlatego do takiego spotkania należy się przygotować. Warto wziąć pod uwagę stan psychofizyczny osoby chorej w danym dniu, jej chęć do rozmowy i posiadane informacje o chorobie, stworzyć atmosferę wsparcia i zaufania. W zaistniałej sytuacji opieką powinni być otoczeni pacjenci oraz ich najbliższa rodzina. Praca w ośrodkach opieki paliatywnej, hospicyjnej jest trudną i odpowiedzialną posługą drugiemu człowiekowi, uczy wyrozumiałości, cierpliwości oraz przyczynia się do stopniowej akceptacji nieuchronności śmierci. Pracownicy tych placówek zawsze mogą zwrócić się po pomoc do psychologa lub osoby duchownej, by móc skutecznie wypełniać swoją misję.
Psychoterapia dysponuje szerokim wachlarzem nurtów zarówno dla pacjentów, którzy chcą wybrać dla siebie najdogodniejszy sposób leczenia, jak i psychoterapeutów, którzy zastanawiają się, w którym z kierunków