• Opublikowane 9 Styczeń, 2015

Program wakacyjny The Fund for American Studies

Poznaj Waszyngton – wyjedź na program wakacyjny The Fund for American Studies ze stypendium Funduszu Stypendialnego im. Paderewskiego!

Wakacyjny program The Fund for Amercian Studies to unikatowa okazja na poznanie „od kuchni” stolicy USA – program oferuje staż w dobranej indywidualnie instytucji lub organizacji działającej w Waszyngtonie, oraz popołudniowe zajęcia na George Mason University, wdrażające uczestników programu w podstawowe zasady i wartości amerykańskiej demokracji i systemu gospodarczego. Program prowadzony jest w ramach sześciu różnych instytutów: ICPES, dotyczący polityki Amerykańskiej w wymiarze wewnętrznym; IEIA, dotyczący Amerykańskiej gospodarki i polityki zagranicznej; IBGA, dotyczący interakcji między polityką a biznesem; IPJ, dotyczący dziennikarstwa politycznego; IPVS, dotyczący filantropii i działań wolontariackich oraz program prawniczy.

Co roku jedna osoba z Polski otrzymuje stypendium Funduszu Stypendialnego im. Paderewskiego pokrywające koszt udziału w programie, zakwaterowanie, bilet lotniczy oraz kieszonkowe. Fundusz został założony przez Generała Edwarda Rowny’ego, który od lat wspiera jej działalność, aby uczyć młodych Polaków zasad Amerykańskiej wolności i demokracji, oraz aby propagować wśród młodych ludzi idee, które wyznawał Ignacy Paderewski. Sam Generał jest postacią historyczną – urodził się w 1917 w USA jako syn polskich emigrantów. Odegrał ważną rolę w procesie negocjacji rozbrojeniowych między USA a ZSRR, walczył w Korei i Wietnamie, a dziś w wieku 97 lat aktywnie angażuje się we wspieranie Polsko-Amerykańskiej współpracy.

Zeszłoroczna absolwentka programu, Katarzyna Bitka, dzieli się swoimi doświadczeniami w artykule na stronie SGH: http://www.sgh.waw.pl/pl/Strony/news.aspx?NewsID=f1558f2b-4da7-4efc-ae2e-3f744f4832fc&ListID=e9d24fee-3073-4f61-a014-52ca7e07aff8

Szczegółowe informacje o programach oraz formularz aplikacyjny znajdują się na stronie: http://dcinternships.org

Szczegółowe informacje dot. Funduszu Stypendialnego im. Paderewskiego oraz Generała Rowny’ego znajdują się na stronie: http://www.stypendiumpaderewskiego.org/index.html


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.