Krew jest niezbędnym elementem naszego życia oraz lekiem, którego niczym nie można zastąpić. O tym jak cenny to lek przekonali się ci, którzy z powodu choroby lub wypadku stali się jej biorcami. Pobrana krew stanowi ok. 8% krwi krążącej w organizmie i jej oddanie nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 145 szpitali i klinik regionu śląskiego. Od dłuższego czasu obserwujemy stały znaczny wzrost zapotrzebowania na krew, co jest związane z szybkim rozwojem współczesnej medycyny.
Aby krwi nie zabrakło, dziennie do jej oddania powinno zgłosić się ponad 400 osób.
Odpowiednia, stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać.
Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje.
Uzyskana od dawców krew i jej składniki odgrywają podstawową rolę w różnych terapiach – bezpośrednio (np. przetaczanie krwi podczas operacji ) lub jako materiał wyjściowy do wyrobu produktów leczniczych otrzymywanych z osocza (przeznaczonych np. do leczenia hemofilii z niedoborem czynnika VIII).
Regionalne Centrum Krwiodawstwa wspólnie z Uniwersytetem Śląskim zorganizowało akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem „Krwisty Maj‘’. Dotychczasowe nasze wspólne działania dotyczyły organizowanej od 16 lat Wampiriady. Majowa akcja będzie miała charakter edukacyjny. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy Profesorów śląskich klinik, dawców i biorców krwi, studentów i pracowników UŚ a także mieszkańców miasta.
Akcja rozpoczeła się 6. maja 2014 r. (w godz. 9.00 - 14.00 ) na deptaku pod Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego, a następnie:
Oddając systematycznie krew, krwiodawca jest każdorazowo badany przez lekarza, który w razie stwierdzenia istotnych odchyleń od stanu prawidłowego może go skierować do właściwej placówki służby zdrowia w celu objęcia dalszą opieką i leczeniem.
Honorowi krwiodawcy mogą odliczać wartość oddanej krwi od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Była również możliwość uzyskania informacji nt. transplantacji narządów (prawne aspekty).
Zapraszamy! Szczegóły na stronie:
http://www.wiecjestem.us.edu.pl/krwisty-maj-wampirus