Do czasu studiów był to raczej temat tabu. Jednak potwierdzona posiadaniem dowodu tożsamości "dorosłość" daje jawne przyzwolenie na dyskusję, odkrywanie, a także (a może w szczególności) praktykę. Choć seksualność jest naturalnym ludzkim atrybutem wciąż trudno nam przyznać się do problemów z nią związanych. Nasze artykuły mają na celu otwarte komunikowanie różnych jej aspektów - od orientacji płciowej po filozoficzne rozważania.
[Kliknij ikonę na osi]
Czy zdarza Ci się, że podczas aktu seksualnego z partnerem błądzisz myślami i skupiasz się na zupełnie czymś innym niż powinieneś? A może chciałbyś odczuwać większą satysfakcję, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.Czy zdarza Ci się, że podczas aktu seksualnego z partnerem błądzisz myślami i skupiasz się na zupełnie czymś innym niż powinieneś? A może chciałbyś odczuwać większą satysfakcję, ale nie wiesz, jak to zrobić? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Człowiek podczas rozwoju traci pewne kompetencje, ale w zamian zdobywa i uczy się nowych (Heszen, Sęk, 2008). Podobne związki zachodzą w przypadku życia seksualnego (Nomejko, Dolińska-Zygmunt, 2019; Beisert, 2007). Rozwój psychoseksualny trwa całe życie, a każdy kolejny etap przynosi nowe wyzwania, ale także zasoby, dzięki którym potrafimy im sprostać (Izdebski, 2012). Artykuł ma na celu przedstawienie tematyki seksualności osób po 50 roku życia. Jak zmienia się nasze ciało wraz z wiekiem, jakie zaburzenia seksualne nam zagrażają ? Przeczytajcie, a udowodnię Wam, że aktywność seksualna po 50-tce może być satysfakcjonująca.
Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) dotyczy 80% ofiar gwałtu. Osoba, która doświadcza syndromu post traumatycznego powtórnie przeżywa stresujące wydarzenie, nie mogąc pogodzić się z jego zaistnieniem, co utrudnia jej powrót do funkcjonowania sprzed urazu. Zachowanie takiej osoby często prowadzi do uporczywego unikania bodźców kojarzących się jej z traumatycznym zdarzeniem, lub wręcz przeciwnie ofiara zatraca wrażliwość na wszelkie impulsy mogące łączyć się w określony sposób z takową sytuacją. Ponadto u osób doświadczających PTSD utrzymują się objawy zwiększonego pobudzenia, często występują myśli samobójcze, poczucie lęku i bezradności czy depresja (tego typu objawy muszą utrzymywać się przynajmniej miesiąc, aby zakwalifikować zaburzenie jako Zespół Stresu Pourazowego).
Czy filmowy żart może odzwierciedlać rzeczywistość? Dr Nicholas Furl z Royal Holloway University of London przeprowadził ciekawe badania, inspirowane popkulturowymi tv tropami z filmów. W swych badaniach badał zjawisko postrzegania atrakcyjności fizycznej w zależności od atrakcyjności osób wokół. Ich wynik zdaje się przeczyć popularnej dotąd hipotezie, że istnieją stałe cechy uznawane za atrakcyjne.
Zawarte w tytule pytanie jest pytaniem o przyczyny bardzo popularnego, lecz przede wszystkim niezwykle krzywdzącego zjawiska. Strach, którego przyczyny nie znamy, to tak właściwie „nieuzasadniony lęk” – ten stanowi podstawę definicji słowa „fobia”. Fobia przed homoseksualistami to po prostu homofobia, czyli nieuzasadniony lęk przed osobami przejawiającymi zainteresowanie seksualne, wobec osób tej samej płci. W ciągu ostatnich lat to pojęcia uzyskało wiele negatywnych naznaczeń i obecnie jest kojarzone raczej jako coś złego i krzywdzącego. Dlaczego krzywdzącego?
Potocznie niektóre zaburzenia, dewiacje seksualne i prostytucja uznawane są za wymysł naszych czasów, efekt bezstresowego wychowania albo kaprys, bunt młodych ludzi. Nic bardziej mylnego, nie bez powodu w społeczeństwie krąży powiedzenie, iż prostytucja to najstarszy zawód świata. Istniała już w starożytnym Babilonie. To tam rozwinęła swoje zawodowe oblicze – młode kobiety uprawiały seks, a zarobione pieniądze oddawały w ręce dostojników świątynnych. Wcześniej prostytucja funkcjonowała głównie ze względów religijnych i gościnnych. Ta pierwsza forma polegała na tym, że kapłanki oddawały swoje ciało, co miało zapewnić urodzajne plony. Natomiast ta druga była wyrazem wdzięczności za odwiedziny domu przez gościa, gdyż był on gwarancją szczęścia. Obowiązek seksu z przybyszem spoczywał na żonie bądź córkach gospodarza. W końcu: „gość w dom, Bóg w dom”!
część 2 Przemoc seksualna w rodzinie Charakterystyka sprawców Charakterystyka zachowań oraz sprawców przemocy seksualnej Aby w sposób całościowy ująć zjawisko przemocy seksualnej wobec dzieci, istotne jest przedstawienie typologii tych za
część 1 Przemoc w rodzinie Prezentacja cyklu dewiacyjnego w kontekście przemocy seksualnej wobec członków rodziny Rodzina stanowi najbardziej podstawową komórkę społeczną.
Sadomasochizm jest zaburzeniem preferencji seksualnej. Jest również jedną z najczęściej spotykanych form nienormatywnej aktywności seksualnej.
Autor: Agata Bucka Ciągłym zmianom ulega pojęcie tego, co jest normalne i nienormalne w sferze seksualności. To, co jest uważane w danym społeczeństwie za „zboczenie”, w innym może uchodzić za „normalne” zachowanie.
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej i słoneczniej, śnieg odchodzi w niepamięć, a to wymusza na nas zmianę garderoby z zimowej na letnią. Wreszcie sukienka, która całą zimę przeczekała w szafie będzie mogła delikatnie powiewać na słonecznym spacerze. Okulary przeciwsłoneczne osłonią nasze oczy od słońca i pozwolą patrzeć niepostrzeżenie na przystojniaka idącego z naprzeciwka. Nasze stopy odetchną pełna piersią, gdy założymy japonki, sandały lub szpilki… A może w tym momencie warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie, czy te szpilki na pewno nam pasują?
Współczesna kultura, w której nawiązania do seksu można znaleźć wszędzie i w której seks stał się uniwersalnym narzędziem, które można wykorzystać do wszystkiego, narzuca pewien styl życia. Nie jest to już temat tabu, jak było kilkanaście lat temu. W obszarze szeroko rozumianych „problemów” seksualnych można znaleźć wiele zaburzeń. Obecnie coraz większą uwagę zwraca problem seksu, jako uzależnienia behawioralnego. Klasyfikacja ta nie jest jednak jednoznaczna. Literatura traktuje również sehsoholizm jako przejawy innych zaburzeń: zaburzeń osobowości, zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych, parafilii, czy zaburzeń nerwicowych. Bez względu jednak na to, gdzie zaklasyfikujemy problem seksoholizmu, nasuwa się pytanie: Kiedy zachowania seksualne można uznać za przekroczenie pewnej normy: moralnej, etycznej, a może psychologicznej i psychiatrycznej? Trudności z wyznaczeniem konkretnych granic wiążą się z faktem, iż seks jest sprawą zasadniczą, gdyż służy prokreacji; jest wszechpotężny i napędza współczesny świat; ale może być również groźny…
Model rodziny, od narodzin ludzkości, ulega stale przemianom. Ponieważ w XXI w. rządzi wolność i swoboda, przestaje mieć on jednolite reguły. Być może za kilka pokoleń rodzina stanie się reliktem o wręcz muzealnej wartości.
Piękna postać spowita w szaty, z nieodłącznym wachlarzem, skromna i niewinna, czy pewna siebie współczesna siłaczka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Porównajmy zatem wizerunek kobiety wiktoriańskiej z wizerunkiem kobiety współczesnej.
Mówimy, że kobiety są Wenus, a mężczyźni z Marsa, że mówią innymi językami. Czasami trudno jest jednej płci zrozumieć tok myślenia tej drugiej. To właśnie wynika z odmienności płci mózgu, która sprawia, ze ta sama sytuacja wywołuje u nas zupełnie inne, czasem skrajnie rozbieżne reakcje.
[foto:::right::bez_podpisu] Z cyklu Związki – Religie – Duchowość wywiad z młodym, „studenckim” małżeństwem opowiadającym o religii, która stała się ważnym elementem ich życia, o duchowości codziennej, o rozwoju człowieka w wierze.
O wpływie rozpoczęcia studiów na duchowość i religijność studentów. Życie to ciągłe zmiany, które wpływają na naszą przyszłość.
Komunikacja niewerbalna może być rozumiana w dwojaki sposób. W ujęciu szerszym oznaczać będzie wszelki niewerbalny przekaz informacji. W ujęciu węższym natomiast obejmuje niewerbalny przekaz informacji występujący w kontakcie społecznym.
„Miałem pięć lat, kiedy pierwszy raz zrobiło mi się niewygodnie. Musiałem przeżyć kolejnych 10, żeby dowiedzieć się, że istnieje transseksualizm. Przez kolejne pięć we mnie miałem piekło na ziemi... Z którego nikomu się nie spowiadałem.