Siek Karolina

Kierunek studiów: III rok filologii polskiej, specjalizacja nauczycielska

O mnie: Uwielbiam jazdę na rowerze i piesze wędrówki. Nigdy nie wsiadam do pociągu bez książki, a sobotni wieczór nie może obejść się bez projekcji choćby jednego filmu (cenię np. Emira Kusturicę za jego twórczość). W mojej torebce zawszę muszę znaleźć przenośny odtwarzacz muzyki. 

Zainteresowania:Literatura adresowana głównie do najmłodszych odbiorców, holocaust w literaturze (także dziecięcej), myśl pedagogiczna Janusza Korczaka oraz jego twórczość powieściowa dla dzieci.

Doświadczenie zawodowe: Praktyki w Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach, hospitacje w Gimnazjum im. Ziętka w Katowicach.

Kontakt e-mail: karolina.siek91@gmail.com

Artykuł

Mózg w szpilkach czy pod krawatem?

 • 14 Styczeń, 2013
 • Siek Karolina
 • Mózg w szpilkach czy pod krawatem?; płeć mózgu; kobiecość; męskość,

Mówimy, że kobiety są Wenus, a mężczyźni z Marsa, że mówią innymi językami. Czasami trudno jest jednej płci zrozumieć tok myślenia tej drugiej. To właśnie wynika z odmienności płci mózgu, która sprawia, ze ta sama sytuacja wywołuje u nas zupełnie inne, czasem skrajnie rozbieżne reakcje.

Czytaj dalej


Artykuł

Uważasz, że myślisz poprawnie? Sprawdź!

 • 19 Kwiecień, 2013
 • Siek Karolina
 • Myślisz, że myślisz poprawnie? Sprawdź!; błędy poznawcze; psychologia poznawcza; efekt Pigmaliona; samospełniające się proroctwo,

Czy często zdarza ci się widzieć jakąś sytuację w ciemnych barwach, masz wrażenie, że wiesz, kto coś o Tobie myśli (najczęściej niepochlebnego) lub wmawiasz sobie, że jesteś nieudacznikiem, brzydalem czy głupim człowiekiem? Możliwe w takim razie, że jesteś ofiarą zniekształceń poznawczych.

Czytaj dalej


Artykuł

Być jak Forrest Gump, czyli kilka słów o zespole sawanta

 • 13 Maj, 2013
 • Siek Karolina
 • Być jak Forrest Gump, czyli kilka słów o zespole sawanta; zespół sawanta; syndrom sawanta; autyzm; geniusz; IQ; Kim Peek; Daniel Tammet; Leslie Lemke; Richard Wawro; Alonso Clemons;,

[foto:single::left:2:podpis] Posługuje się 11 językami, jest rekordzistą Europy w recytowaniu liczby pi, potrafi wykonywać skomplikowane obliczenia, podając wynik z dokładnością do 30 miejsc po przecinku. Każdej cyfrze przypisuje kolor lub kształt.

Czytaj dalej


Artykuł

Pamięć (nie)absolutna

 • 12 Czerwiec, 2013
 • Siek Karolina
 • Pamięć (nie)absolutna; pamięć; zapominanie,

Zapominanie to problem, który dotyczy każdego z nas. Nie jest to powód do zmartwień, dopóki nie pojawia się zbyt często. Nie wszyscy jednak mają świadomość, dlaczego w naszej pamięci pojawiają się ubytki.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak po urlopie wrócić do pracy i nie zwariować?

Powrót do obowiązków po beztroskim wakacyjnym odpoczynku nie jest łatwy, lecz niestety konieczny. Chciałoby się rzec: „chwilo trwaj, jesteś piękna”, jednak chwila ma to do siebie, że z wiecznością nic nie ma wspólnego. To pierwszy problem, który napotykamy zmierzając się z szarą rzeczywistością. Powrót na złą stronę mocy nie musi być jednak bolesny. Pierwszym, koniecznym krokiem jest uświadomienie sobie, że wakacje się skończyły i nie warto robić z tego problemu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Coś się kończy, aby coś nowego mogło zaistnieć. Praca daje nam pieniądze, które można zaoszczędzić chociażby na poczet kolejnych wakacji lub weekendowego wypadu w celu naładowania akumulatorów.

Czytaj dalej


Artykuł

Gdzie mieszka język?

 • 28 Maj, 2014
 • Siek Karolina
 • język, mowa, komunikacja, perswazja, mózg, budowa mózgu,

Funkcje związane z językiem i porozumiewaniem się umiejscowione są niewątpliwie w naszym mózgu. Jego budowa i prawidłowy rozwój ma ogromny wpływ na sposób naszej komunikacji, opanowanie języka i czynność mówienia. Poniższy artykuł przedstawi kilka faktów dotyczących rozwoju ludzkiej mowy, jej funkcji, a także zdradzi parę ciekawostek na temat funkcjonowania naszego mózgu, który – jak wiemy – wciąż jest niezbadanym terenem.

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.