Wykształcenie: mgr Psycholog, profilaktyk systemowy
Zainteresowania:
Doświadczenie zawodowe:
Publicznym Zakładzie terapii uzależnień w Siemianowicach Śląskich,
Poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od Alkoholu w Katowicach,
Instytucie Twórczej Integracji w Sosnowcu,
Centrum Edukacyjnym Nu-lab, Jaworzno.
Poradnia Zdrowego Odżywiania - Bioverum
Tworzy także materiały szkoleniowe i blended-learningowe z zakresu umiejętności psychospołecznych. Prowadzi szkolenia z zakresu poczucia własnej wartości, komunikacji interpersonalnej oraz intrapsychicznej, neurobiologii skutecznego uczenia się, komunikacji wg analizy transakcyjnej, muzykoterapii, relaksacji i motywacji. Jako profilaktyk realizowała trzy duże projekty dla Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia. Jest rewizorem Stowarzyszenia Autorów Działań Profilaktycznych „A Priori”.
Dodatkowe informacje o autorze:
Uzyskała certyfikaty m.in. z zakresu przeprowadzania: Racjonalnej Terapii Zachowania, Treningu umiejętności społecznych, Terapii hazardu i innych uzależnień behawioralnych, Interwencji kryzysowej w przypadku samobójstw, Doradztwa dietetycznego, Coachingu Dietetycznego, Treningu Rozwoju Osobistego oraz Zapobiegania bólom przewlekłym.
Czy wracając z supermarketu, zastanawiasz się, jak to się stało, że zakupiłeś masę rzeczy, których wcale nie potrzebujesz? A może na ulicy ktoś wepchnął Ci w rękę flakonik perfum i nie potrafiłeś odmówić? Nawet, jeśli uważasz się za osobę asertywną, na pewno chociaż raz w życiu zostałeś zmanipulowany. Co więcej trwałeś wtedy w przekonaniu, że właśnie wyszło na Twoje! Czy istnieje sposób, aby uniknąć takich sytuacji?
To nieprawda, że do sekt trafiają tylko słabi psychicznie. Owszem, można odnaleźć tam sporo nieasertywnych osób, które przechodzą przez różnego typu kryzysy lub trudności życiowe.
W ciągu kilku ostatnich lat coraz częściej mówi się o problemie ADHD. Można wręcz mieć wrażenie, że panuje na nie swoista moda. W jej wyniku każde sprawiające trudności wychowawcze dziecko nazywa się mianem „nadpobudliwego”.
Czym jest poszukiwanie nowości? Pierwszym psychologiem, który dokonał obszernych badań tej cechy był Marvin Zuckerman. Opisał ją jako tendencję do poszukiwania lub unikania doznań.
Poprzez ten artykuł chcemy zaprezentować wam dwa spojrzenia na miłość, seks, zaloty, oczekiwania wobec partnerów i ideały – wszystko to w kontekście popkultury, która chce wywierać (i w niektórych przypadkach niezaprzeczalnie wywiera) wpływ na
Siedzisz przy książkach i próbujesz się uczyć, ale nie możesz się skoncentrować. Kolejna porcja materiału, która jest nudna i do niczego Ci się nie przyda. Dopiero zacząłeś czytać, a już jutro czeka Cię kolokwium. Boli Cię głowa, chce Ci się spać a myśli wędrują na zupełnie nowe tory, jak najbardziej odległe od tematu, który powinien je zająć. Czy tak właśnie wygląda Twoja nauka? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, powinieneś przeczytać ten artykuł!
Wedle tradycyjnego podejścia do ekonomii, wartość zasobu jest oceniana w zależności od częstości jego występowania i ilości możliwych sposobów jego wykorzystania. Odnosząc się do tej zasady łatwo dostrzec, że CZAS ma bardzo dużą wartość. Co więcej, większość zasobów które spotykamy można uzupełniać. Utraconych chwil nie da się jednak ani odzyskać, ani wymienić na inne – fakt ten, jeszcze bardziej podbija wartość tego zasobu. Skoro jest on tak cenny, to dlaczego tak rzadko o nim myślimy? Dlaczego tak bardzo przejmujemy się tym, aby nie utracić bezcelowo naszych pieniędzy (które i tak możemy kiedyś ponownie zdobyć) a własny, nieodnawialny czas potrafimy zatracać nie myśląc o konsekwencjach? Jak mówi chińskie przysłowie: „Jedna uncja złota nie zrównoważy jednej minuty czasu”. W tym artykule przedstawię wam w jakich perspektywach myślimy o czasie, czym on właściwie jest, jak jego pojęcie różni się wśród kultur, jaki wpływ ma on na nasze zachowanie, oraz najważniejsze – jak zapanować nad nim tak, aby go nie zaprzepaścić.
Choroby psychiczne do dziś są czymś, co przeraża wielu ludzi. Przez to, że mimo rozwoju nauki wciąż nie potrafimy do końca wyjaśnić ich genezy, wciąż powstaje wiele mitów z nimi związanych. Czytając ten artykuł poznasz najczęściej występujące błędne przekonania dotyczące schizofrenii. Dowiesz się, skąd się one biorą i dlaczego niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Mit 1: Typowy alkoholik: żul spod sklepu. Gdyby spytać przechodniów na ulicy, jak ich zdaniem wygląda osoba uzależniona, z pewnością większość opisałaby panów, których na wpół śpiących można spotkać przed sklepem monopolowym.
Od 2010 roku coraz częściej zaczęły pojawiać się informacje o wzroście hospitalizacji spowodowanych przez zażycie nieznanych substancji chemicznych. Ofiary trafiały na oddziały toksykologiczne, psychiatryczne oraz oddziały uzależnień.
zy zrezygnowałeś kiedyś z jakiegoś celu, bo zniechęciłeś się długą drogą, jaka do niego prowadzi? Czy planowałeś coś zrobić, ale nie wiedziałeś jak się do tego zabrać? Czy marzyłeś o czymś, ale nie potrafiłeś ocenić, co należy zrobić, aby to osiągnąć? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, przeczytaj poniższy artykuł, aby nauczyć się nowych technik, które zbliżą Cię do każdego celu.
Czujesz, że Twoje obowiązki mnożą się i mnożą? Masz wrażenie, że zaczynasz tracić kontrolę nad wszystkim? Boisz się, że musisz z czegoś zrezygnować, bo nie da się połączyć nauki z pracą, rodziną i hobby? Nie pozwól, aby ogrom zadań Cię przerósł! Możesz realizować się w różnych aspektach życia i czerpać z nich wszystkich satysfakcję – naucz się tylko zarządzać sobą w czasie!
Z czego składa się komunikacja? Co to są komunikaty typu "Ja" i "Ty"? Kiedy je stosować? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!
„Odwaga nie polega na braku lęku, Ale na umiejętności działania mimo niego.” M. Juchnik W poniższym artykule znajdziesz kilka ćwiczeń, dzięki którym będziesz mógł przepracować swoje obawy.
"Im większe w człowieku wewnętrzne rozbicie, poczucie własnej słabości, niepewności i lęk, tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie.
Artykuł ten podzielony jest na trzy części. Pierwsza skierowana jest do tych osób, które właśnie teraz myślą o samobójstwie; druga do osób, które podejrzewają, że ktoś im bliski może o nim myśleć. Trzecia część dotyczy teorii, statystyk i danych klinicznych dotyczących samobójstw
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Każda ze zmian życiowych może wywołać stres. Najczęściej ludzie potrzebują kilku miesięcy, by dostosować się do zmian.
[foto:single::left:2:bez_podpisu] Czy dbanie o zdrowie fizyczne polepsza nasz stan psychiczny? I odwrotnie, czy na stan fizyczny, możemy wpływać poprzez polepszenie swojego stanu psychicznego? Czy między tymi dwoma jakościami istnieje sprzężenie zwrotne? Czy is
Zaburzenie anankastyczne, zwane także obsesyjno-kompulsyjnym zaburzeniem osobowości należy do zaburzeń osobowości z wiązki lękowej (grupa C w klasyfikacji DSM-IV). W niektórych przypadkach utrudnia to odróżnienie ich od zaburzeń lękowych.