• Opublikowane 9 Styczeń, 2014

Szczęście

Wszyscy czegoś oczekują od życia. Jedni chcą być bogaci, inni pragną rozwijać się na różnych płaszczyznach, a jeszcze inni marzą o tym, żeby po prostu być szczęśliwym. Jednak czym tak naprawdę jest szczęście? W dzisiejszych czasach to zdecydowanie pojęcie wieloznaczne, o czym przekonałam się poszukując odpowiedzi na to pytanie.

Oczywiście zaczęłam od najprostszej formy poszukiwania, a mianowicie od forów internetowych. Najpopularniejsza wyszukiwarka pokazała mi ponad 7 milionów wyników. Od razu odetchnęłam z ulgą, w końcu nie tylko ja zastanawiam się nad fenomenem tego słowa. Co znalazłam? To, co zawsze, czyli tyle ile jest ludzi, tyle samo opinii. Według niektórych użytkowników Internetu szczęście to:  „wszystko, co chcesz nazwać szczęściem”, „poczucie spełnienia”, „stan umysłu”, „wyrównanie dla nieszczęścia”. Trudno mi się z tym nie zgodzić. Czułam jednak pewien niedosyt, dlatego podjęłam kolejny krok.

Tym krokiem był mini wywiad przeprowadzony wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Krótkie pytanie „czym jest szczęście?” sprawiło niektórym spory kłopot. Jednak w większości przypadków, co było dość ciekawe, padały bardzo podobne odpowiedzi. Przede wszystkim dowiedziałam się, że dla moich najbliższych szczęście to wspaniałe uczucie, ale ono istnieje wówczas, gdy są spełnione pewne warunki. Tymi warunkami są przede wszystkim zdrowie najbliższych, uśmiech na twarzy osoby, na której nam zależy, ale także nasze wewnętrzne poczucie, że jesteśmy kochani, i że jest ktoś, kto się o nas troszczy. O tak.

Nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała o to samej siebie. Muszę przyznać, że osobiście utożsamiam się z przepiękną piosenką Anny Marii Jopek, zatytułowaną „Na dłoni”, którą kilka lat temu przypadkiem usłyszałam w radio, ale która stanowi idealną definicję szczęścia. Oto jej fragment:

„Bo szczęście to przelotny gość,
Szczęście to piórko na dłoni,
Co zjawia się, gdy samo chce
I gdy się za nim nie goni”.

A dla Was czym jest szczęście?

autor: Beata Zielińska
 


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.