Seans w teatrze? Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr Zagłębia jako pierwszy i dotychczas jedyny w województwie śląskim rozpoczyna cykl prezentacji ekranizacji teatralnych w ramach projektu Teatroteka realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Cykl prezentuje najbardziej wartościowe osiągnięcia młodej polskiej dramaturgii - wyróżniającej się własnym oryginalnym językiem, sposobem obrazowania i problematyką dotyczącą ludzi młodych i postrzegania przez nich współczesnej rzeczywistości. Wśród realizacji znalazły się także prace dojrzałych reżyserów, którzy nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Wybrane produkcje Teatroteki prezentowane były na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Widzowie Teatru Zagłębia podczas comiesięcznych seansów zobaczą osiem spektakli, czyli wszystkie dotychczasowe realizacje powstałe w ramach Teatroteki:
WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga
WALIZKA – Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reż. Wojciech Kostrzewski
NAD, reż. Tekst, scenariusz Mariusz Bieliński
TRASH STORY – Magda Fertacz, reż. Marta Miłoszewska
CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz
KORONACJA – Marek Modzelewski, reż. Sebastian Chondrokostas
CHŁOPIEC MALOWANY – Piotr Rowicki, reż. Piotr Ratajczak
MISS HIV – Maciej Kowalewski, reż. Krzysztof Czeczot
Dodatkowo wybrane przedstawienia poprzedzone zostaną prelekcją wprowadzającą widzów w kontekst przedstawienia. Część realizacji posiada napisy w języku angielskim.
CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz
Bilety: 10 zł
W drugiej odsłonie Teatroteki – projektu, w ramach którego zrealizowano ekranizacje teatralne wybranych sztuk młodej polskiej dramaturgii – zaprezentujemy spektakl „Cukier Stanik” Zyty Rudzkiej w reżyserii Agaty Puszcz. Zapraszamy w środę, 29 kwietnia o 19:30.
Przed spektaklem, o godzinie 19:00 zapraszamy do udziału w warsztatach brafittingu: „Jak prawidłowo dopasować biustonosz”. To nietypowe, stanikowe spotkanie w Teatrze poprowadzi doświadczona brafitterka, właścicielka Brafittingowego Salonu z Bielizną MiG w Katowicach – Monika Niemiec.
Zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu taniej tandety. Tytułowy „Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do jej właściciela po ręcznie szyte staniki przez wiele lat przychodziły w PRL zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie klientek brak. Wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik”, podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy, a wokół nich powoli tworzy się wspólnota ludzi, dla których z różnych powodów ważny jest rzemieślniczy kunszt oraz starannie wykonana praca. Coś, co dziś wydaje się już przeżytkiem.