• Opublikowane 26 Luty, 2015

Teatroteka: "Walentyna"

Materiał Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. 

 

Zapraszamy na pierwszy pokaz w ramach Teatroteki - cyklu ekranizacji teatralnych młodej polskiej dramaturgii. 3 marca, we wtorek o godz. 19:30 zobaczymy  „Walentynę” Julii Kijowskiej w reż. Wojciecha Farugi.

Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo, prócz tego  że była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Tiereszkowa po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem i stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami. Spektakl, łączący na scenie chór śpiewaczek i jedną aktorkę, to próba uwolnienia tej nigdy nieopowiedzianej opowieści. Wykorzystano w nim fragmenty oryginalnych pamiętników Tiereszkowej i transkrypcje  wypowiedzi radzieckich kosmonautów.

Wprowadzenie: 

Michał Centkowski, recenzent tygodnika Newsweek Polska oraz stały współpracownik Dwutygodnika.com, Katowickiego Magazynu Kulturalnego KTW oraz portalu e-teatr.pl. Publikował między innymi w miesięczniku Teatr, Notatniku Teatralnym, Krytyce Politycznej.

Obsada:

Julia Kijowska – Walentyna

Irena Wójcik – Tania

Barbara Szczecińska – Irina

oraz Warszawski Żeński Chór „Harfa” i inni

Scenariusz i koncepcja: Julia Kijowska, Wojciech Faruga
reżyseria: Wojciech Faruga

producent: Włodzimierz Niderhaus

zdjęcia: Arek Tomiak P.S.C.

scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska

kompozycja i aranżacje pieśni: Zuzanna Falkowska

montaż: Maciej Szydłowski

dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski

redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik

opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

Czas trwania pokazu: 54 min.

Czas trwania prelekcji: 30 min.

Wojciech Faruga o spektaklu:

Na początku była intuicja formy. Aktorka i chór, zdarzenie z pogranicza monodramu i koncertu. Szukaliśmy z Julią Kijowską - ta współpraca wisiała w powietrzu od dłuższego czasu, nie było tylko pretekstu - bohaterki i historii na tyle mocnej by była w stanie to "udźwignąć". Walentyna Tiereszkowa? Oboje wiedzieliśmy, że to jest to czego szukaliśmy. Natomiast nie spodziewaliśmy się wtedy jak bardzo nas ten trop porwie i gdzie nas zaprowadzi. Wymiar jej historii jest faktycznie kosmiczny sięga od mistyki do fizjologii, od ekstazy do paniki od milionowych tłumów do samotności.

Walentyna to soczewka, skupia w sobie niezwykłą ilość opowieści. Radziecka bogini matka czy sowiecka Matka Boska, która otrzymywała setki tysięcy listów z prośbami o studia, o dobrą pracę, o daczę, o talon na samochód, o operację w klinice rządowej, o mieszkanie, o zagraniczne lekarstwa, o delegację do NRD, o zasiłki dla wielodzietnych rodzin, o garnitur ze spec przydziału i Muzeum Walentyny Władmirówny. 

 


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.