Urlop od nadciśnienia

W Polsce na nadciśnienie cierpi aż 8,6 mln ludzi. Drugie tyle to osoby zagrożone jego wystąpieniem. Ponieważ choroba ta może prowadzić do groźnych powikłań, nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku nie zapominaj o leczeniu. Pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż, albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego, zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają.

Urlop z dietą

Pacjent z nadciśnieniem tętniczym powinien przestrzegać odpowiedniej diety. Przede wszystkim powinien ograniczyć spożycie soli, unikać tłustego pożywienia, a także ograniczyć spożycie alkoholu. Podczas wakacyjnych podróży mamy wiele okazji, aby wcielić w życie powyższe wskazówki. To od nas zależy, co wybierzemy na obiad – hamburgera czy świeżą rybę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które skutecznie redukują ciśnienie krwi.

Rzuć palenie i wybierz rower zamiast leżenie na plaży

 

Kolejnym krokiem ku zdrowiu jest rezygnacja z papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca. Z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Oprócz zerwania z nałogiem palenia ważne jest, aby zadbać o aktywność fizyczną. Serce jest mięśniem i z tego powodu potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek usprawnia jego pracę, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach. Podczas wakacyjnego wyjazdu zamiast wylegiwać się na plaży, postaraj się zadbać o kondycję. Postaraj się jeździć na rowerze i dużo spacerować.  Aktywny wypoczynek pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.

Autor: Program ZDROWJA CenterMed


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.